Advert

Türkler İnsansız Hava Aracını Kurban Kovalamak İçin Kullandı

Güvenlik, arama-kurtarma gibi alanlarda "drone"lardan yararlanmaya başlayan Türkiye, aynı zamanda "emlakçı", "garson", "kurbanlık kovalayan" "drone"larla tanıştı

Türkler İnsansız Hava Aracını Kurban Kovalamak İçin Kullandı
Türkler İnsansız Hava Aracını Kurban Kovalamak İçin Kullandı

İnsan hayatına son dönemde giren en önemli teknolojik yeniliklerden biri insansız hava araçları (drone) oldu. Türkiye'de de sayıları hızla artan "drone"lar hayatın pek çok alanında insanlara yardımcı olmaya başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yılın sonunda Türkiye'de kayıtlı "drone" sayısı 8 bin 349'u, kullanıcı sayısı ise 11 bin 839'u buldu.

EMLAKÇI, GARSON, KURBANLIK KOVALAYAN DRONE

"Drone"ların kullanıldığı alanların başında güvenlik geliyor. Yol kontrollerinde, bomba yerleştirme yönünde birtakım emareler görüldüğünde, güvenlik noktalarında ve çevrede neler olup bittiğinin tespiti amacıyla "drone"lar kullanılıyor.

Türkiye'de güvenlik, arama-kurtarma gibi alanların dışında, "emlakçı", "garson", "kurbanlık kovalayan" "drone"lar da günlük hayatta etkin bir biçimde kullanılmaya başlandı.

TİCARİ KULLANIMDA EĞİTİM ŞART

Mevzuata göre, 25 kilogram üstü İHA'lar veya ticari İHA kullanıcıları için eğitim alınması zorunluluğu bulunuyor. Bu kilogram altındaki araçlarda ve hobi amaçlı İHA kullanıcıları için eğitim alma zorunluluğu bulunmuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor
Kent turizmine  ‘Lezzet’ katkısı!
Kent turizmine ‘Lezzet’ katkısı!