Advert

Çukurova’nın tarımsal ürünleri Lezzet Festivali’nde sergilendi

Çukurova’nın tarımsal ürünleri  Lezzet Festivali’nde sergilendi
Çukurova’nın tarımsal ürünleri  Lezzet Festivali’nde sergilendi

Zengin Adana mutfağını, kamuoyuna daha yakından tanıtmak için düzenlenen Lezzet Festivali’nde Yüreğir Ziraat Odası da bölgede yetiştirilen birbirinden farklı tat ve lezzetteki ürünlerle yerini aldı.
 Oda Başkanı Mehmet Akın Doğan, kentin tanıtımı açısından önemli gördükleri bu festivalin gelecek yıllarda kapsamının genişletilerek uluslararası boyuta taşınmasını istedi.
Adana Valiliği’nce odalar ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Lezzet Festivali, Seyhan nehri kıyısındaki eski narenciye parkında  başladı.  Kebabından şalgamına, içli köfteden Analı kızlıya, onlarca lezzet için 100’den fazla stant kuruldu. Görücüye çıkarılan Adana lezzetleri için görsel şovlar da düzenlendi.
FESTİVALDEKİ TEK
ÇİFTÇİ ÖRGÜTÜ
Sadece yöresel yemeklere değil, bölgede yetişen tarımsal ürünlere de yer verilen Lezzet Festivali’nde Çukurovalı üreticileri Yüreğir Ziraat Odası temsil etti. Tarımsal üretim anlamında festivalin tek katılımcısı olan Yüreğir Ziraat Odası’nın standında bölgede yetişen tarımsal ürünler yeraldı.  Alara Tarım’ın da katkı verdiği Yüreğir Ziraat Odası’nın standında en dikkat çeken ürün ise bölgede son yıllarda ekimine başlanan ve Ejder meyvesi olarak da adlandırılan pitahaya oldu.
 EJDER MEYVESİNİ TATTILAR
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan da Yüreğir Ziraat Odası’nın standını ziyaret etti. Başkan Mehmet Akın Doğan’dan bölge tarımı ve yetişen ürünler hakkında bilgi alan Vali Demirtaş, Başkan Sözlü ve kent protokolü pitahaya meyvesinin de tadına baktı.  Stant, STK temsilcileri ve çitçilerin yanı sıra, kent içinden ve dışından festivale gelen ziyaretçilerin de akınına uğradı.
TANITIMA KATKI SAĞLAYACAK
Her yıl TÜYAP’ın düzenlediği tarım fuarlarına katıldıklarını belirten Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını düşündükleri Lezzet Festivali’nde de yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Adana’nın uçsuz bucaksız ve verimli topraklara sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Doğan, “Lezzet Festivali’nde yer alarak Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen değerli ürünlerimizi, Adanalılar ve Adana dışından gelen ziyaretçilerimize tanıttık. Mesela şuan standımızda Ejder meyvesi var. Çoğu kişi tarafından henüz bilinmiyor. Bölgemizde yetiştirilmeye başlanan bu meyveyi, standımızı ziyaret eden konuklarımıza ikram ederek tadına baktırıyoruz, çok beğeniliyor.” dedi.  Doğan, Lezzet Festivali’nin önümüzdeki yıllarda kapsamı genişletilerek uluslararası boyuta taşınmasını istediklerini kaydetti.
ÇİFTÇİ BAKANLIK’TAN HABER BEKLİYOR
Bölge çiftçisinin yaşadığı sıkıntılara da değinen Başkan Mehmet Akın Doğan, borç ertelenmesi ya da yapılandırmasıyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hala bir açıklama yapılmamış olmasının üreticileri mağdur ettiğini ifade etti.
Geçtiğimiz sezon yaşanan doğal afetlerden dolayı bölge çitçisinin büyük zarar gördüğünün altını çizen Başkan Doğan, “Çiftçi Kayıt Sistemi başvuruları Eylül ayının 1’i itibarı ile başladı. Ancak Ekim ayı gelmesine rağmen çiftçi borçlarıyla ilgili bakanlıktan beklenen açıklama henüz yapılmadı. Yaşamını sürdürmek için tarlasını ekmek zorunda olan çitçi ne yapacağını şaşırmış durumda. Yetkililerden tek arzumuz, çiftçinin sesine kulak vermeleri ve fazla vakit kaybetmeden kredi borçlarının ertelenmesiyle ilgili gerekli düzenlemeleri yaparak mağduriyetlerin önüne geçmeleridir.” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Yeni dönemde çalışma hayatındaki sorunlar çözülmeli”
“Yeni dönemde çalışma hayatındaki sorunlar çözülmeli”
Tuzsuz yiyerek hayatınızın 'tadını-tuzunu' kaçırmayın
Tuzsuz yiyerek hayatınızın 'tadını-tuzunu' kaçırmayın