Advert

‘Boya fiyatlarına yetişemiyoruz’

Adana’da kış temizliği başlamadan önce evlerde boya yapıldığını söyleyen boyacı ustası İlhami Saklamaz, boya fiyatlarının yükselmesinden dolayı boya yaptıran insan sayısını azaldığını kaydetti.

‘Boya fiyatlarına  yetişemiyoruz’
‘Boya fiyatlarına  yetişemiyoruz’ admin

HABER GAFURE UÇAK
Boya fiyatlarının yükselmesi ile birlikte insanlar değişik yöntemlere başvuruyor. Boya ve boyacı ücreti vermek istemeyenler, evlerinde duvar kağıtlarını tercih ediyor. Ancak bu yöntem boyacılara göre daha masraflı oluyor, çünkü duvar kağıtlarının sökülmesi aşamasında duvarda oluşan hasarın tadilatı masrafları ikiye katlıyor.
Piyasada en ucuz boyanın su bazlı boyalar olduğunu kaydeden boyacı ustası İlhami Saklamaz, “2 + 1 büyüklüğündeki bir daireyi boyamak için ortalama 20 kilo su bazlı boya kullanılıyor. Tabi bunun astarı, macunu ve zımparası var. Bugün sadece iç cephe su bazlı boya 250 TL. Tavan boyası, astarı ve diğer malzemeler hariç. Toplamada bir evin boyanması için ortalama olarak 500 TL masraf gidiyor.” dedi.
Boyanacak zeminlerin artması ile birlikte fiyatlarında yükseldiğini belirten Saklamaz, “Örneğin kapılar, pencereler, pencere demir şebekeleri, balkondaki demirler de boyanacaksa yağlı boyada alınması gerekiyor. Bu da masrafların artması anlamına geliyor. Tabi boya masraflarına birde bizim işçiliğimiz ekleniyor. Masraflar arttıkça boya yaptıran insan sayısı azalıyor.” diye konuştu.
Boya masrafından kurtulmak isteyenlerin duvar kağıdı kullandığını kaydeden Saklamaz, “Evi gösteren boyasıdır. Boya temiz ve doğru seçim olursa aydınlatmada tasarruf sağlar. Bazı ev sahipleri boya masrafından kurtulmak için duvar kağıdı tercih ediyor. Ancak duvar kağıtları yırtılabiliyor veya bir sonraki yıl yenilenmesi gerekiyor. Bu nedenle yerinden sökülmesi gerekiyor. Duvar kağıtları sökülürken zemine zarar veriyor. Zarar görün duvarı düzeltmek ise çok daha zor ve masraflı olabiliyor. O yüzden duvar kağıtlarını usta kişilerin döşemesi ve sökmesi gerekiyor.” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATB yöneticileri  beraat etti
ATB yöneticileri beraat etti
‘İş hukukunda güncel gelişmeler’
‘İş hukukunda güncel gelişmeler’