Advert

Para için değil hobi için yapıyorum

Saz yapım ustası Mustafa İşlet, saz çalan insan sayısının her geçen gün biraz daha düştüğünü belirterek, bu nedenle yapılan sazların satılmadığını söyledi.

Para için değil hobi için yapıyorum
Para için değil hobi için yapıyorum

HABER: GAFURE UÇAK
 Satılmayacağını bildiği halde saz yapmaya devam ettiğini belirten İşlet, “Saz yapmayı çok seviyorum. Artık satmak içi değil hobi için yapıyorum” dedi.
Gelişen teknoloji ile birlikte müzik sektöründe de değişmeler yaşanıyor. Artık pek melodi bilgisayarlardan hazırlanırken, müzik enstrümanlarına ve canlı müziklere de ilgi azalıyor. Adana’da saz yapım ustası Mustafa İşlet, “Çocukluk yıllarımda ben bu işi öğrenirken saz yapım işi büyük bir zanaattı. Toplumda büyük itibar görüyordu saz yapan insanlar. Ama şimdi öyle değil, saz yapan insanların yüzüne bile bakmıyorlar. Toplumda saygı itibar görmüyor artık.” dedi.
Önceden insanların şahsına ait özel sazlar yaptırdığını belirten İşlet, “Şimdilerde insanlar sadece müziği bilgisayar, televizyon ve radyolardan dinliyor. Ama önceden öyle değildi. Saz çalan insanlar her gün bir yerde çalar söyler, insanları eğlendirirdi. Günümüzde insanlar istediği müziğe, istediği anda ulaşabiliyor. Böylece saz çalan insanlara pek gerek kalmıyor.” diye konuştu.
Son zamanlarda satmak için değil, hobi amacıyla saz yaptığını belirten İşlet, “Saz çalmanın ve saz sahibi olmanın artık günümüzde pek bir önemi bulunmuyor. Pek çok insan nostalji yaşamak için saz yaptırıp evinin duvarına asıyor. Pek çoğu zaman ayırıp saz çalmayı öğrenmiyor. Bu nedenle sektör artık son dönemlerini yaşıyor. Şuanda saz yapım ustası olmak isteyen kimse yok diyebiliriz. Zaten öğrenen kişiler, bu sektörde gelecek görmediği için başka alanlara geçiş yaptılar. Bende daha çok satmak için değil, hobi amacıyla saz üretimi yapıyorum. Sattıklarım satılıyor, satılmayanlar benim oluyor.” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim fuarında ilkler yaşanacak
Eğitim fuarında ilkler yaşanacak
Kebabı Adanalı gibi tüketin
Kebabı Adanalı gibi tüketin