Advert

Taşeron sorunu çözümlenecek

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, taşeron işçi sorununun yıl sonuna kadar çözüleceğinden umutlu

Taşeron sorunu  çözümlenecek
Taşeron sorunu  çözümlenecek

5 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR
Türk-İş Genel Başkanı Ergün  Atalay, Demiryol - İş Sendikası Adana Şube Başkanlığını ziyaret etti. Basın mensuplarıyla sohbet eden Atalay, taşeron işçi sorunuyla ilgili olarak, “Taşeronun yıl sonuna kadar biteceğini kamuoyu biliyor. 1 milyona yakın ailesiyle birlikte 5 milyon civarında büyük bir kitle var. Sıkıntılar devam ediyor. Yıl sonuna kadar problemin çözüleceğine yönelik devlet yetkilileri açıklamalar yapıyor. Ben de bu konudan çok umutluyum. Yıl sonuna kadar taşeronun biteceği kanaatindeyim. Ama biterken işçi gibi çalışanın işçi, memurluk işi yapanın da memur olması gerekiyor. Bizim Türk-İş olarak talebimiz budur" dedi.
SOSYAL HAKLARI
VERİLMELİ
Atalay şöyle devam etti ; "Taşeron dışında bir çalışmanın boyutunu bilmememize rağmen devlet bir şirket kurup onun altında çalışacaklar diye bir kanaat var Türkiye’de. Devlet taşeron olmuş bunun bir özelliği yok. Eğer böyle düşünüyorlarsa vazgeçsinler. Taşeron işçiler iş yerine giderken huzurlu gitsinler. Kıdem tazminatından, sosyal haklardan mahrum kişiler. İnşallah sorunlar çözülecek”
ŞIRNAK’TAKİ MADEN KAZASI
Şırnak'taki kömür madeninde 7 işçinin hayatını kaybettiği kazayı da hatırlatan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Son 8 ayda bin 338 arkadaşımız iş cinayeti ve iş kazasına kurban gitti. İnsanlar Şırnak’ta canlarıyla bedel ödediler. Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü diye bir kurum var. Bu kurumun görevi kömür ocaklarını kontrol etmek. 12 civarında ilde kömür var. Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü taşra teşkilatını kurup buralarda işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili bir yetkili, bir maden mühendisi veya bir jeoloji mühendisi arkadaşlarla bu kazaların önüne geçebiliriz" diye konuştu.  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Saldırgan tutuklandı
Saldırgan tutuklandı