Advert

Meclis’ten net tavır

Büyükşehir Belediye Meclisi’nden, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak gösterilmesini destekleyen ABD’ye tepki geldi ve kınama kararı çıktı

Meclis’ten net tavır
Meclis’ten net tavır

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantılarının ilki dün gerçekleştirildi. Üç gurubun önerisiyle ek gündem olarak Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına göz kırpan ABD’nin kınanması maddesi eklendi. AK Parti, CHP ve MHP’li meclis üyelerin teklifi oy birliği ile gündeme alındı ve ABD ortak kararla kınandı.  Başkan Hüseyin Sözlü, “ABD başkanı orta doğuyu biraz daha karıştırdı, alevlerin üzerine benzin sıktı” dedi.
KUDÜS ORTAK BİR DEĞERDİR
“Yaşadığımız dünya üzerinde devletlerin büyüklüğü,refahı devasa toprak parçalarıyla değil, üretimlerinin yanında bölgede barış iklimine katkı koymalarıyla olur. İnsanların mutluluğu için de çaba gösterilmesi gerekir.  Ne yazık ki bölgede İsrail’in böyle bir kaygısı yok. 1980’den bu yana ABD’nin Büyükelçilik binasını Kudüs’e taşıyacağız açıklamalarından iştahları iyice arttı. Kudüs gibi bir yere bakan insanların sorumluluğunu omuzlarında taşıması lazım. Kudüs tüm dinlerin ortak paydası olan bir kent. İnsanların inanç hürriyetine saygı duyulması  gerekirken, Ortadoğu yine karışacak. Samimi bir çıkış sadece ülkemizden geliyor. Suudi Arabistan’dan Mısır’a kadar birçok ülke, dostlar alışverişte görsün tarzı açıklamalar yaptı. “  
“OSMANLI DÖNEMİNDE KUDÜS’TE HUZUR VARDI”  
“Osmanlı o bölgenin barış ikliminde yaşamasını sağlamştı. İşin ilginç yanı, 1917’de Osmanlıdan çıktı. Tam 100 yıl iki gün oldu. Yüz yıla getirilen bir açıklama mı oldu bilmiyorum? Osmanlı’dan çıktı çıkalı o bölgelerde bir huzur kalmadı. Ben tüm dünya devletlerini aklıselim davranmaya davet ediyorum. Bölgede huzur ve barış sağlanmasını diliyorum. IŞİD’ i öne sürüp bölgeye girenler, halen oradan çıkmıyorlar. İnsanların aklına gerçekten böyle bir örgüt var mıydı diye soru geliyor. Onlar çıktı ama onları çıkaranlar halen silahlarıyla bölgede varlığını pekiştirmeye devam ediyor. ABD halen PKK ya silah yardımı yapıyor. Rusya da hem nalına hem mıkına vuruyor.”  
“DURMADAN SİLAHA PARA VERİYORLAR”  
İslami terör olgusu yaratılıyor ve bütün bu yaşananların alt yapısı hazırlanıyor. Üstelik birileri tarafından da bu işler kullanılıyor.  Böyle bir kavram ortaya çıktı. Müslümanların içinden insanları devşiriyorlar. Müslümanların bunlara kanmaması lazım. Bölgedeki petrol ve gazdan elde edilen gelirle sürekli silahlanan ülkeler var. Sonra bu silahlarla bir birleriyle savaşıyorlar. O kadar silahlanma yerine bölgenin eğitimi ve refahı için para harcasalar barış iklimine çok daha katkı koyarlar. Müslüman ülkeler Müslüman ülkelerle savaşıyor. Bu da içinde bulunduğumuz İslam alemi açsından çok acı bir durum. Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine bütünlüğüne sahip çıkmak,  huzur ve barışı tesis etmek noktasında bir birimize karşı daha duyarlı davranıp kıymetimizi bilmekte fayda var diye düşünüyorum.”   
 ZEYDAN KARALAR
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalara da, “ Kudüs; Mekke gibi Medine gibi Müslümanların çok değer verdiği kutsal bir kent. Müslümanların başkenti. ABD ve İsrail’in bu talebi yerine gelmeyecek, bunu başaramayacaklar. Biz de üstümüze ne düşüyorsa yapacağız. Tam da bütün partilerin her görüşten insanların, Türkiye’nin çıkarları noktasında birlik olmalarını gerektiren bir durum. Hepimiz farklı partilerden olabiliriz. Ama bazen partilerimiz yanlış yaptıklarında tavır koymayı da bilmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti 15 Milyon nüfusa sahipken bile saygın bir dış politika güdüyordu. Belki sanayisi güçlü değildi ama  Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yurtta sulh cihanda sulh” politikasıyla, dünya ülkeleri iç politikamıza karışamıyorlardı. Bugün bu politika değiştiği için tüm Dünya ülkeleri üzerimize gelebiliyorlar. Herkes bilmeli ki ülkeyle ilgi bir saldırı söz konusu olduğunda bütün siyasi partiler ve halkımız kenetlenecektir” diye konuştu.
OY BİRLİĞİ İLE KINANDI
Kudüs’le ilgili konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Maddeler ilgili komisyonlara gönderilirken, ABD’nin Kudüs’le ilgili kararı oy birliği ile kınandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Yeni dönemde çalışma hayatındaki sorunlar çözülmeli”
“Yeni dönemde çalışma hayatındaki sorunlar çözülmeli”
Tuzsuz yiyerek hayatınızın 'tadını-tuzunu' kaçırmayın
Tuzsuz yiyerek hayatınızın 'tadını-tuzunu' kaçırmayın