Advert

Milletvekili Özdiş’ten taşeron işçileri sordu

Milletvekili Özdiş’ten taşeron işçileri sordu
Milletvekili Özdiş’ten taşeron işçileri sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM İdare Amiri İbrahim Özdiş, gündemdeki “Kaç taşeron işçi, hangi kriterlere göre kadroya alınacak?” sorusunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na sordu.
Taşeron işçilere kadro konusunu gündeme getiren CHP’li Özdiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Taşeron işçilerin kadroya alınırken bazı kriterler uygulanacağı bilgisinin basında yer aldığına dikkat çeken Özdiş, bu durumun büyük bir umutla bekleyen işçiler arasında hayal kırıklığı yaratacağını söyledi.
KADRO YOLU KAPANACAK
Uygulanmak istenen bazı kriterler nedeniyle yüzbinlerce taşeronun kadro umudunun daha başlamadan biteceğini savunan  CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, önergesinde şu görüşlere yer verdi: “2015’te dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ancak geçen 2 yılda herhangi bir girişimde bulunulmayan taşeron işçilere kadro sözü hakkında son günlerde Bakanlığınız ve şahsınız tarafından çeşitli açıklamalar yapılmış, 2018 yılı başlamadan taşeron işçilere kadro verileceği açıklanmıştı. Ancak basında yer alan detay bilgilere göre kadro verilirken şahsınızın ‘hiçbir koşul aranmayacak’ açıklamasına ters olarak çeşitli kriterler uygulanacağı, söz konusu kriterlerde değişiklik olmazsa kamuda çalışan yüzbinlerce taşerona kadro yolunun daha en baştan kapanacağı anlaşılmıştır.”
KRİTERLERE KAÇ İŞÇİ TAKILIYOR?
CHP Milletvekili Özdiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıJülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:
1-“Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet” koşulunu kaldırmayı düşünmüyor musunuz?
2-“Personel giderinin, ihale bedelinin %70’ini aşması” koşulunu kaldırmayı düşünmüyor musunuz?
3-Yukarıdaki iki soruda belirtilen kriterlere takılan Türkiye genelinde toplam kaç taşeron işçi bulunmaktadır? (Kamu sektörü, belediyeler, il özel idareleri v.b. dahil)
4-Türkiye genelinde tüm sektörler dahil olmak üzere toplam kaç taşeron işçi bulunmaktadır? (Kamu sektörü, belediyeler, il özel idareleri v.b. dahil)
5-Tasarıda yer alan kriterlere uyan toplamda kaç işçi bulunmaktadır? (Kamu sektörü, belediyeler, il özel idareleri v.b. dahil)
6-Söz konusu tasarıda işçilerin lehine herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmüyor musunuz?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İsmet Koç     0000-00-00 ÇSLIŞANLARIN LEHİNE BU İKTİDARDAN BİŞE BEKLEMEK HAYALCİLİK ZATEN,LAKİN BUNUN MÜCADELESİNİ VERMEKTE,GENİŞ HALK YIĞINLARINA TEŞHİRLERİ AÇISINDAN,ÖNEM TAŞIR.SORUN ÇÖZÜLEBİLİR AMA BUDA BİRİNCİ DERECE İLGİLİ TAŞERON İŞÇİLERİNİN AKTİF MÜCADELESİ İLE OLUR.İBRAHİM BEY ÜZERİNE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPMAKTA.
Ömer TEKKAZANCI     0000-00-00 2002 Yılından bu güne: İşçi ve Sendika Düşmanı olan "ZİHNİYETE " Hiç ama hiç inanmıyorum...Bunun da altı BOŞTUR...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anne cinneti: 3 çocuğunu keserek öldürdü
Anne cinneti: 3 çocuğunu keserek öldürdü
Şehidimizi uğurladık
Şehidimizi uğurladık