Advert

“Sorumlular cezalandırılsın”

Hamile çocuklarla ilgili açıklama yapan Akça, “Saklayan, görmezden gelen, izin veren herkes bu skandaldan sorumludur” dedi.

“Sorumlular  cezalandırılsın”
“Sorumlular  cezalandırılsın”

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek başkanı Çiğdem Akça yaptığı yazılı açıklamayla çocuk hamilelerle ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının daha titiz bir şekilde çalışması, hastanelerle ve cumhuriyet savcılığıyla sürekli koordineli olması gerekliliği üzerinde durdu.ÇKHD Başkan Çiğdem Akça, “ Bu olay bize ülkemizdeki tüm hastanelerde bu türden vakaların olabileceği  izlemini uyandırmış olup, ülke genelinde bir acil eylem planı yapılmalıdır” dedi.

 

115 ÇOCUK HAMİLE

“İstanbul Küçükçekmece’deki  Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte gelen, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğunun saptandığını fakat bu çocukların durumunun savcılığa bildirilmediğini öğrendiğimizde çok büyük bir kaygı duyduk. Bunu tespit eden görevlinin ayrıca cezalandırılması skandaldır.”

SAVCILIK HAREKETE GEÇMELİ

“Yasalar gereği;“ 15 yaşından büyük çocuklara karşı işlenen cinsel suçların bir kısmının şikayete bağlı olduğu doğrudur. Ancak, 15 yaşından büyük olan çocuğa karşı işlenen suçun; hukuki nitelemesini yapmak, eylemin cebir, tehdit veya hile ile işlenip işlenmediğini belirlemek, 15 yaşından büyük çocuğun kendisine yapılan cinsel davranışı algılama yeteneği olup olmadığını belirlemek ve hatta çocuğun yaşının gerçekten 15’ten büyük olup olmadığını araştırıp tespit etmek yetkisi cumhuriyet savcısına aittir. Bu nedenlerle idari mercilerin bir çocuğa karşı cinsel eylemde bulunulduğunu öğrendiğinde, konunun soruşturulması için durumu cumhuriyet savcılığına bildirmekle yükümlüdür. Hastanedeki görevliler ile ilgili inceleme başlatılmışması sevindirici olmakla birlikte yeterli değildir. Tüm Türkiye genelinde bir inceleme başlatılmalı ihmal mutlaka cezalandırılmalıdır.”

 

 

ÖLÜM RİSKİ TAŞIYORLAR

“ Yapılan araştırmalar göstermektedir ki;son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi. Türkiye’de her üç evlilikten biri çocuk yaşta zorla evlilik... ?Evlendirilen kız çocukların üçte birden fazlası kuma... ?Evlilik yaşı kız çocuklarda 12 yaşına kadar düşüyor. ?Çocuk yaşta evliliklerde Türkiye dünyada ilk onun içinde!* Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı! Çocuk tecavüzlerinin sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor yüzde 95’i gizli kalıyor. Yani bu sayı, buzdağının sadece görünen yüzü!* Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre yılda ortalama 17 bin çocuk istismarı davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkumiyetle sonuçlanmıyor. Sağlık Bakanlığı Bebek Ölümleri İzleme Sistemi kayıtlarına göre, 2007-17 yılları arasında, 17 yaş ve altındaki çocukların dünyaya getirdiği bebeklerden 2 bin 404’ü bir gün yaşayamadan hayatını kaybetti. 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının hamilelik döneminde hayatını kaybetme riski, 20-24 yaş arasındaki kadınların hamileliklerindeki ölüm riskinden 5 kat fazla.”

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kan verdiler, ‘kankardeş’ oldular
Kan verdiler, ‘kankardeş’ oldular
Şiddet mağduru çocuklara devlet sahip çıktı
Şiddet mağduru çocuklara devlet sahip çıktı