Advert

İncefikir'in kitabı çıktı

İncefikir'in kitabı çıktı
İncefikir'in kitabı çıktı

Seyhan Ziraat Odası 2'nci Başkanı Cahit İncefikir'in öykü ve şiirlerden oluşan 7'nci kitabı, 'Biriktirdiklerim' yayınlandı.

Çukurova'da sanat ve toprağın iç içe geçtiğini belirten İncefikir, 30 yıldır yaptığı çiftçilikle birlikte öykü ve şiir yazmaya devam ettiğini söyledi. Yazdığı kitaplardaki şiir ve öyküleri, tarım işçilerinin içinde yaşayarak betimlediğini belirten İncefikir, "Herkesin ayrı bir hayal gücü, düşsel dinamizmi ve yarattığı ayrı metaforlar vardır. Sanki şiir bir fabrikadan, aynı tornadan çıkmış bir nesneymiş gibi, herkesten aynı yorumu beklemek doğru değildir. Yoruma bağlıdır bütün edebiyat yaratıcılığı, türevleri. Ben de içimde biriktirdiklerimi 7'nci kez öykü ve şiire döktüm" dedi.

Kitabında kısa öykülerin yanı sıra şiirlerin de bulunduğunu belirten İncefikir şöyle devam etti:

"Şiir soyut, sizi alıp çok başka yerlere götüren bir olay. Hatta bir şiir her okunduğunda sizi farklı yerlere götürebilirken, nasıl somut herkesten aynı şeyi bekleyebilirsiniz. Bu bir meta mı ki yahut somut olan bir eşya mı ki, kaldı ki o bile istenirse bir yazar tarafından yüzlerce şekilde betimlenebilir. Yani iki artı iki değildir ve bu kadar basit hiç değildir. Şiirde azalmalara karşın şiirsel metinlere, denemelere ve meramımı paylaşmamın yöntemleri bazen edebiyat içinde değişebiliyor. Paylaşmak, derdini başkalarıyla edebi bir disiplin ve titizlikle olacaksa, bunun için size yakın en uygun yolu istersiniz. Okuyucuya bunu hissettirmek, anlatmak, sevdirmek ki bu önemlidir. Eğer iyi bir yazı yazmışsanız onu toprağa gömün yüzyıllar sonra bile varsa değerini bulacaktır. Bu anlamda okur sizi ne kadar anlar anlamaz o çok ayrı bir konudur. 6 kitaptan sonra Biriktirdiklerim, yayınlandı."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kan verdiler, ‘kankardeş’ oldular
Kan verdiler, ‘kankardeş’ oldular
Şiddet mağduru çocuklara devlet sahip çıktı
Şiddet mağduru çocuklara devlet sahip çıktı