Advert

Ormanda kaçak kesime sertifikalı önlem geliyor

Orman Genel Müdürlüğü’nün, FSC (Forest Stewardship Counsil) programını tercih ederek uygulamaya koyduğu sertifikasyon çalışmalarında sıra Adana’ya geldi. Sertifikasyonla en başta illegal kesim veya insan hakları ihlalleri gibi yıkıcı ve zararlı uygulamalar sonucu elde edilen endüstriyel odun kullanımının önlenmesi hedefleniyor.

Ormanda kaçak kesime sertifikalı önlem geliyor
Ormanda kaçak kesime sertifikalı önlem geliyor Nevzat UÇAK

BÖLGE - Bu yıl uluslararası sertifikasyon hizmet alımı programına dahil edilen Adana Orman Bölge Müdürlüğü (OBM), Orman Yönetimi Sertifikasyonu (FSC) hakkındaki ilk bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Dingil, Orman Genel Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanlığından Belgelendirme Şube Müdürü Metin Ünlü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Şube Müdürü Önder Sermet,  Fidanlık ve İşletme Müdürleri, İşletme Müdür Yardımcıları ve İşletme Şefleri katıldı.

ÖNEMLİ HUSUSLAR ÖRNEKLERİYLE ANLATILDI

Toplantı, Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Dingil’in FSC’nin anlamı, amacı ve kapsamı hakkında bilgi verdiği kısa açış konuşmasıyla başladı. Giderek artan çevre bilinci ile birlikte kuruluşların, kullanmış olduğu hammadde ve yarı mamullerin iyi yönetilmiş ormanlardan sağlanmasını talep ettiklerini belirten Bölge Müdür Yardımcısı Dingil, FSC’nin önemine işaret etti. Daha sonra söz alan Belgelendirme Şube Müdürü Metin Ünlü, FSC’nin dünya ormanlarının yönetiminin geliştirilmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyon olduğundan bahsederek dünyada ve Türkiye’de FSC belgeli orman alanı miktarı konusunda rakamsal bilgiler verdi. Toplantının sunum bölümünde ise Muğla Orman Bölge Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Şube Müdürü Önder Sermet FSC hakkında detaylı açıklamalarda bulunarak Muğla’nın yakın zamanda almış olduğu FSC sertifikasyonu sürecinde karşılaşılan önemli hususları örnekleriyle anlattı. Bağımsız komisyon tarafından belirlenen çok sayıdaki kriteri tek tek gösteren Şube Müdürü, büyük çaba ve özveri gerektiren denetim aşamalarının sorunsuz atlatılması ve tespit edilen eksikliklerin verilen süre içinde tamamlanmasının FSC belgesi için zaruri olduğunun altını çizdi. Çalışmalara bir an önce başlanması gerektiğini ve Muğla örneğinin iyi bir altlık ve tecrübe olduğunu dile getirdi. Bilgilendirme toplantısı, katılımcıların karşılıklı soru cevap şeklindeki tartışmalarıyla devam etti. Günün sonunda FSC’nin başlangıç süreci ile ilgili değerlendirmelerin ardından toplantı Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Dingil’in kapanış konuşmasıyla son buldu.  Sertifikasyonla en başta illegal kesim veya insan hakları ihlalleri gibi yıkıcı ve zararlı uygulamalar sonucu elde edilen endüstriyel odun kullanımının önlenmesi hedefleniyor. Gerek orman yönetimi ve gerekse orman ürünleri sertifikasına sahip olmak orman ürünleri pazarı içerisinde en yüksek sosyal ve çevresel standartlara uyulduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan  odaklı yönetim için varım
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan odaklı yönetim için varım
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi