Advert

Çikita muza Yumurtalık rakip olacak

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde, ‘Alternatif Geçim Kaynağı Oluşturma Projesi’ kapsamında muz yetiştiriciliğini öğrenen 36 kursiyere sertifikaları verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, kısa sürede örnek bir muz serası kurulacağını söyleyerek üretime başlanacağını söyledi.

Çikita muza Yumurtalık rakip olacak
Çikita muza Yumurtalık rakip olacak Nevzat UÇAK

BÖLGE – ‘Alternatif Geçim Kaynağı Oluşturma Projesi’ kapsamında Yumurtalık’ta muz yetiştiriciliği kursuna katılan 36 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Adana Valiliği 2017 yılı SODES Programı çerçevesinde mali destek alan projede, kadın ve erkeklerden oluşan 50 kişiye MEB Halk Eğitim Modüllerine uygun şekilde, 176 saatlik muz yetiştiriciliği kursu ile 168 saatlik seracılık kursu verildi. Sertifika törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin ve müdürlüğe bağlı idareci ve teknik personeller de katıldı.

MUZ SERALARI KURULACAK 

Tekin, Yumurtalık köylerinin iklim ve toprak şartları bakımından serada muz yetiştiriciliğine çok uygun bir bölge olduğunu ifade ederek, bundan sonra da bu yörede bu tür çalışmalara ağırlık vereceklerini belirtti. Tekin, projede gerçekleştirilecek bir diğer çalışmanın da çiftçilere yönelik uygulamalı eğitimler için demonstrasyon niteliği taşıyan örnek bir muz serası kurulacağını söyleyerek, uygulamalı eğitimlerin kurs katılımcıları arasından seçilecek bir çiftçimizin arazisine kurulacak olan örnek muz serasında gerçekleştirileceğini dile getirdi. Daha sonra örnek olarak kurulacak muz serası için uygun yerlere sahip olan kursiyerler arasında kura çekildi. Tören sonunda çiftçilere yönelik mesleki eğitim ve beceri kazandırma kurslarında sertifika almaya hak kazanan 36 çiftçiye sertifikaları verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan  odaklı yönetim için varım
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan odaklı yönetim için varım
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi