Advert

Anıların izleri

Televizyon dizileri, reklamlar, şarkılar moda veya benzeri bir çok akımda yeni trend 80’li ve 90’lı yıllar olarak kendini gösteriyor. Geçmişe karşı duyulan özleme, şimdi ki yaşadığımız dönemin hayal kırıklığı yaratması mı neden oluyor bilinmez ama o yıllarda çocuk olmak gerçekten bir ayrıcalıktı diyebiliriz. O yılların çocuklarını küçük bir zaman yolculuğuna çıkaracak eski fotoğrafları bulup sizler için derledik.

Anıların izleri
Anıların izleri Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Ah, yeniden başlamak hayata / Çocukluğa, aşka ve sanata… Şair Cahit Sıtkı Tarancı, mazisine duyduğu özlemi belki de en iyi bu dizelerle dile getirmişti. Bugün 40’lı yaşlara merdiven dayayanlar, Tarancı’nın şiirlerini tercüman alarak duygularına dem vuruyor. 80’li yılların çocukları için, milenyum veya başka deyişle teknoloji çağı, insanları birbirine yabancılaştıran hatta ötekileştiren samimiyetsiz bir zaman dilimi olarak kabul görüyor. O yılların tadını alanlar, evrim geçiren dünyaya bir uzaylıymışçasına yabancı kalıyor. Geçmişte yaşamanın insana acıdan başka bir şey vermeyeceği bir gerçek.  Ancak geçmişini unutan bir insanın gelecekten beklentisinin olamayacağı, hatta bir anlamda yaşama sevincini yitirebileceği de ayrı bir hakikat. Bölge Gazetesi olarak bu sayfamızı, 80’li yılların çocuklarına ayırdık. Sizi zamanda yolculuğa çıkarmayı düşünürken, o yıllarda hissettiklerimizi yeniden yüreğimize taşıması için kullandığımız araç ve gereçleri ve televizyonda izlediklerimizi esas aldık. Saat sorulduğunda ‘Eti kemik geçiyor’ diye cevap verenler, televizyon konserlerini teybe çekerken odaya giren anneyi hemen susturduklarını hatırlayacak ve sonrasında ‘Biz büyüdük ve kirlendi dünya’ sonucuna ulaşacak. Habere okuyucularımızın da katkı sağlaması amacıyla sosyal medya hesaplarımız üzerinden takipçilerimize “80 ve 90’lı yıllar size ne hatırlatıyor?” diye sorduk. İşte aldığımız cevaplardan bazıları.

Dr. Kadir Şinasi: 80`li yıllar deyince, sokakta top oynayıp acıktığımda, annemin hazırladığı salçalı ekmek aklıma geliyor,

Fatma Eldelekli: Fosforlu yeşil ve turuncu tunikler. Video kasetcileri, Modern Talking, Depeche Mode, Deep Purple, Sezen Aksu ve Nilüfer şarkıları, milletin yazlık ev merakı.

Bora Küçükyazıcı: Benim aklıma ilk gelenlerden birisi, sokakta misket oynadığımız.. Baş-baş altı, mors, çukur, üçgen… Ne kadar da çok farklı misket oyunumuz vardı.

Kadriye Mercan Kopar: Adile Naşit, Küçük Ev, Petrol şarkısı ve sokaklarda doyasıya oyunlar. Şehrin akşam olunca yanan ışıkları, akşam akraba ziyaretleri. Evlerimiz hiç boş olmazdı.

Bahar Ergen: benim kız kardeşimin kasetlerin içini boşalttığı benimde kalemle sarışlarım aklıma geliyor… Adile Naşit’in masaları da… Ne güzeldi her şey …

Nergiz Güven: Yalan Rüzgarı dizisi. Mahalleleri gezen tekerlekli, elle çevrilen dönme dolaplar. Haber spikerlerinin haberleri kağıttan okumaları

Bilun Dinçerler: Büyük vatkalı kıyafetler, yüksek bel pantolonlar, beyaz şoset çoraplar, permalı saçlar, aslanbaşı dediğimiz saç modeli kesimi, kelebek tokalar, saçların önünü dolma tabir ettiğimiz bükerek tokalamak, okul çayları ve sanırım o yıllarda bütün kızların ilk ruju lady rose 225...

Nejla Sezgin: Bende bir otomatik çamaşır makinam olsun isterdim. Şimdi her şeyimiz var ama mutlu değiliz. Daha mutluyduk o yıllarda. İnsanlar bu kadar maskeli değildi. Şimdi maskeli balo yaşıyoruz. Çıkar ilişkisi üzerine kurulu dostluklar şimdi.  Bundan sonraki nesile çok üzülüyorum.

Nurcan Ağırdil Gözcü: Hafta sonunu beklerdik. Çizgi film izlemek için

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ADAPADER’den Vali Demirtaş’a üniformalı teşekkür
ADAPADER’den Vali Demirtaş’a üniformalı teşekkür
Sabah saat 06 Soner Çetin halkın sorununu dinliyor
Sabah saat 06 Soner Çetin halkın sorununu dinliyor