Advert

Adanalı borç batağında

Adanalı borç batağında
Adanalı borç batağında Nevzat UÇAK

Adana’da, bankalara kredi kartı ya da bireysel kredi borçlarını ödeyemediği için yasal takibe alınanların sayısı 612 bin 426’ya ulaştı. Başka bir deyişle; bu kentte yaşayan her 3 kişiden biri bankaların borç takibi altında. Adana’nın ayrıca, kişi başı bin 425 liralık kredi kartı borcu ile Ankara ve İstanbul’un ardından en fazla kart borcuna sahip üçüncü il olduğu ortaya çıktı.

HALK ENFLASYON ALTINDA EZİLİYOR

Kısacası Adanalı, ‘Önce al, sonra öde’ kredileriyle borç batağına sürükleniyor. Vatandaşlar, ‘borç yiyen kesesinden yer’ atasözünün canlı örneği haline geldi. Borç yiğidin kamçısı olmaktan çıktı, Türk ekonomisinin yumuşak karnı oldu. Ortaya çıkan rakamsal tabloya göre enflasyona yenik düşen halk, borç altında eziliyor. Her yıl refah kayıpları giderek artıyor.

KAZANDIĞIMIZDAN ÇOK HARCIYORUZ

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin ‘Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı İstatistikleri’ raporuna göre Adana’nın yarısı batık durumda. Başka bir rapora göre de, nüfusun yarısına yakınının bankalara borcu var. 3 kişiden biri kazanmadan harcıyor. Kartlara bağımlı yaşıyor. Analizi yapanlar, sosyal patlama yaşanmasından endişe duyuyor.

RAKAMLAR ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak 2018 araştırmasına göre, açlık sınırı bin 680 lira. Asgari ücret 2018’in net tutarı ise bin 603 TL… Yani insanlara, karnını doyurabilmek için bile aldığı maaşlar yetmiyor. Her ay bu yüzden bütçesinde açık veriyor. Bu açığı da bankalardan aldığı kredi borçlarıyla kapatmaya çalışıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor
Kent turizmine  ‘Lezzet’ katkısı!
Kent turizmine ‘Lezzet’ katkısı!