Advert

Korku salarak sadaka istiyorlar

Adana’da, yerlisi ve yabancısıyla adeta dilenci enflasyonu yaşanıyor. Suriyeli sığınmacıların da bu işe el atmasıyla günlük kazancı düşen dilenciler, yöntem ve taktik değişikliğine gitti. Dilenciler artık vicdanlara seslenerek değil, ince ince korkutarak para toplamaya çalışıyor.

Korku salarak sadaka istiyorlar
Korku salarak sadaka istiyorlar Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE – Adana’da, duygu sömürüsü ve vicdan istismarı ile akşama kadar keselerini dolduran dilenciler, Suriyeli rakiplerinden dolayı hasılatları düşüşe geçince zorbalığa başladı. Gözdağı vererek istediklerini elde etmeye çalışan dilenciler, eskisi gibi dualarla değil üstü kapalı tehditlerle para topluyor.

ARABANIN ÖNÜNE ATLAYIP CAM SİLMEYE ÇALIŞIYORLAR

Cami, türbe ve sokaklarda, insanların duygularını sömüren, tüm numaraları ile sinema oyuncuları gibi rol yaparak hatırı sayılır para toplayan dilenciler, meslek alanlarında yeni tarz yarattı. Korku salan dilenciler, para vermeyeni adeta tehdit ediyor. Ahmet Öztürk, “Gazipaşa Bulvarı’na çıkan tüm yollarda iki iri yarı adam trafik durduğunda geliyor ve ‘Ya canını ya camını’ dercesine arabanın önüne atlıyor. Camı sildirsen bir türlü sildirmesen bir türlü" diyor.

‘BİZ SENİ DELİKANLI SANMIŞTIK, AYIP ETTİN’

Kerem Asiltürk ise yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor; “Ziyapaşa Bulvarı’nda son günlerde tarım işçisi gibi giyinmiş ellerinde balta ve oraklı adamlar türedi. Birden karşınıza dikilip ilk başta boynunu bükerek, ‘Biz iş için gelmiştik. Ama ortada kaldık. Bize biraz yardım edin’ diyorlar. Eğer ‘Yok’ dersen, adamlar birden sertleşiyor. Ellerindeki baltayı sallayarak, ‘Biz seni delikanlı sanmıştık. Ayıp ettin’ diyor ve gariban tavrından çıkıp gözdağı vermeye başlıyorlar.”

CİDDİ BİR GÜVENLİK SORUNU ORTAYA ÇIKTI

Yanında eşi ve çocukları olan vatandaşların bu durumdan doğal olarak daha çok tedirgin olduğu gözleniyor. Vatandaşlar özellikle kentin merkezi kavşaklarında trafik önleminin yanında güvenlik önlemi alınmasını da istiyor. Adana’da birinin başına kötü bir olay gelmeden yetkililerin ciddi güvenlik sorunu oluşturan bu duruma el atması gerektiği belirtiliyor. Bu konuda zabıtaya da büyük iş düştüğü ifade ediliyor.

SURİYELİLER DE SINIRLARI ZORLAMAYA BAŞLADI

Resmi rakamlara göre, 196 bin 288 Suriyeli’ye ev sahipliği yapan kentte, dilenen sığınmacıların çoğu, Arapça bir şeyler söyleyip önünü kestiği vatandaşa avuç açıyor. Olumsuz tavrı sergileyenlere önce sert bir bakış atan dilenci, ardından sesini bağırma derecesine yükselterek yine Arapça bir şeyler söylüyor. Korkan vatandaş, ‘Başım belaya girmesin’ düşüncesiyle mecbur elini cebine atmak zorunda kalıyor. Kocavezir tarafından işi düştüğünü belirten Nesrin Güldiken isimli bir satış danışmanı, “Arabayı park etmiş yürürken iri kıyım iki adam karşıma çıkıverdi. Yarım yamalak Türkçe biliyorlardı. ‘Biz Suriyeliyiz. Orada savaştık. Çok adam öldürdük. Burada açız’ dediler. O an beni de öldüreceklerini düşündüm. Çantamdan çıkarıp 20 lira para vererek hızla uzaklaştım” dedi.  Zabıta çalışmalarının yetersiz kaldığını belirten vatandaşlar, sorunun kangrene dönüşmeden önlem alınması gerektiğini savundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor
Kent turizmine  ‘Lezzet’ katkısı!
Kent turizmine ‘Lezzet’ katkısı!