Advert

İYİ Parti iyi gidiyor

Aynı zamanda Adana milletvekili aday adayı olan İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Sinem Uludamar, yürüttüğü yoğun seçim çalışmalarına birkaç saatlik mola verdiği bir sürede, gazetemizi ziyaret ederek sorularımızı yanıtladı. Genel Koordinatörümüz Nevzat Uçak ile sohbet eden Uludamar, listeye girememesi halinde meclis çoğunluğunun sağlanması ve Genel Başkan Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı seçilmesi için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğini söyledi.

İYİ Parti iyi gidiyor
İYİ Parti iyi gidiyor Nevzat UÇAK

BÖLGE – Seçimlerde ciddi bir başarı kazanması beklenen İYİ Parti’nin Adana teşkilatı, çalışmalarını yüksek tempoda ve aralıksız bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Genel Başkan Meral Akşener ile 35 vilayet dolaşan Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Sinem Uludamar, şimdi de Adana’da gezmedik ilçe ve mahalle bırakmıyor. Aynı zamanda milletvekili aday adayı olan Uludamar, gazetemizi ziyaret ederek Genel Koordinatörümüz Nevzat Uçak’a çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kısaca sizi tanımakla sohbetimize başlayabilir miyiz?

Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Meletmez Köyü’nde, 12 Eylül 1976 yılında dünyaya geldim. Kurtuluş Savaşı başlatılmadan önce Atatürk Adana’ya geldiği zaman, ‘Verecek canımız da mı yok?’ diyerek, Büyük Önderimizin, ‘’Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur’’ düşüncesine ilham kaynağı olan bir dedenin torunuyum. Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunuyum. Ayrıca, UC Berkeley Üniversitesi Pazarlama Bölümü’nü tamamladım. Ailem 46 yıldır Ankara’da eğitim sektöründe yer alıyor. İlk, orta, lise ve yuva bazında faaliyet gösteren özel bir okulumuz var. Kendime ait bir yuvam bulunuyor. Ankara’da yaşıyorum. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

Siyaseti hayatınız ne zaman başladı?

Bu benim ilk tecrübem. Daha önce siyasetle hiç uğraşmadım. Milliyetçi bir aileden geliyorum. Genel Başkanımız Meral Akşener, MHP’den ayrı bir oluşum başlattığında, ülkemizin geleceği ve refahı açısından tek ümidimizin onda olduğunu fark ettim. Dolayısıyla bu hareketin içerisinde yer almaya karar verdim. Ailece Meral hanımın kapısını çalıp kendimizi tanıttık. Sonra ki süreçte ise kurucu üyelik talebim kendisi tarafından uygun görüldü. Böylece siyasete adım atmış oldum.

Niçin milletvekilliğine talip olma gereği duydunuz?

Partimin Türkiye’de önemli işlerin altına imza atacağına inanıyorum. Çağdaş, uygar, müreffeh ve huzurlu bir ülke yolunda yapılması gereken çok iş bulunuyordu. Bende elimi taşın altına koymak istedim. Ayrıca, Adanalı olmaktan her zaman gurur duymuşumdur. Adana, Türkiye’nin 4’üncü büyük şehri iken 9’uncu sıraya kadar geriledi. Bunun isteyerek ve bilerek yapıldığını düşünüyorum. Tarımı bitirip sanayiyi yok ettiler. Bu haksızlığa son vermek ve Adanamızı layık olduğu seviyeye taşımak için elimden gelen gayreti göstermek istiyorum.

Seçim çalışmaları kapsamında ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Asıl amacımız milletvekili olmak değil, parlamenter sisteme dönüş sağlamak adına Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığını sağlamaktır. Bu bağlamda, Meral hanım ile birlikte 35 şehir dolaştım. Her şehirde insanlarla kaynaşarak kendimizi anlatmaya çalıştık. Son iki hafta da ise Adana’nın 13 ilçesini gezdik. Gezerken de kendimi hiçbir zaman aday adayı olarak tanıtmadım. ‘Sayın Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı adaylığı adına buradayım. Desteğinizi bekliyoruz’ diyerek gezdim.  Parlamenter sistem olmazsa TBMM’nin bir anlam ifade etmeyeceğini anlatmaya çalıştım.

Türkiye’nin farklı yerlerinde İYİ Parti’nin seçim çalışmalarının engellenmek istendiğini gördük. Siz de çalışmalarınız esnasında benzer zorluklar yaşadınız mı?

Cizre, Şırnak, Diyarbakır, Mardin’den,  Edirne, Tekirdağ ve Amasya’ya kadar her yeri gezdik.  Bazı şehirlerde elektrikleri kestiler, jeneratör bekledik. Meral hanım megafonla vatandaşa hitap etmek zorunda kaldı. Bazı bölgelerde polis engeliyle karşılaştık. Sandalyenin, çöp kutusunun üzerine çıkarak konuştu Meral hanım. Bütün bunlara rağmen halkın desteğini hep arkamızda gördük. Hiç konuşma yapmayı planlamadığımız yerlerde kendiliğinden o kadar büyük kalabalıklar oluştu ki, gerçekten görülmeye değerdi. Bütün engellemelere rağmen, insanlarımıza ulaşmayı başardık. Çalışmalarımız halen devam ediyor. Sıkmadık el bırakmamayı amaçlıyoruz.

Aday adaylığınız parti içerisinde nasıl karşılandı?

Parti içerisinde herkes sahaya inmiş durumda. Ülkede yayılan heyecanı ve coşkuyu kendi illerimize taşıma gayretindeyiz. Seçimlere kısa bir süre kaldığı için çok çalışmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Aday adaylığım partililerimiz tarafından gayet olumlu karşılandı. İlgi ve desteklerini esirgemiyorlar.  

TBMM’de görev almanız halinde başarılı olacağınıza inanıyor musunuz?

Eğitim alanımda ki bilgi, tecrübe ve donanımıma güveniyorum. Soran ve sorgulayan bir insanım. Her söyleneni doğru kabul etmek yerine araştırma yapmayı tercih ediyorum. Dolayısıyla başarılı olacağıma da inanıyorum. Genç ve dinamik bir ekibiz. TBMM’nin de genç ve idealist insanlardan oluşması gerekiyor.

İYİ Parti Adana teşkilatının zayıf ve sayıca yetersiz kaldığı söyleniyor. Bu doğru mu?

Kesinlikle doğru değil. Gezdiğim her ilçede gerçekten güçlü bir teşkilatlanma gördüm. Herkes kendi imkanlarıyla teşkilatlanma sürecini geçirmiş ve hala da kendi imkanlarıyla çalışmaktalar. Gönülden emek veriyorlar. Esnafları gezerken çok sıcak karşılanıyoruz. İlçeler bazında baktığımızda belli kesimlerin güçlü olduğu bölgeler var elbette. Fakat oralarda ki çalışmalar da aralıksız devam ediyor.

Sizce Adana’da değişmesi gereken neler var?

Kesinlikle tarımı yeniden canlandırmak zorundayız. Bunun için bir teşvik paketimiz var. Ben, partimizin Sosyal Politikalar Başkanlığı’nın yürüttüğü Tarım Komisyonu’nun koordinatörlüğünü yaptım. 4-5 aydır biz zaten partimiz adına tarımda yapılması gerekenleri tespit ettik. Çiftçimiz artık rahat bir nefes almalı. Bunun için evvela köylerimizi mahalle statüsünden çıkarmamız gerekiyor. Bunun dışında Adanalı Adana’ya kırgın ve küskün. Onları barıştırmamız gerekiyor. Sanayicilerimizi Adana’ya yatırıma yönlendirmemiz gerekiyor. Bu aynı zamanda işsizliğe de çare olacaktır. Kısacası tarımda ve sanayide Adana’yı hak ettiği seviyeye bir an evvel taşımamız gerekiyor.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”