Advert

Laf var, buğday yok

Laf var, buğday yok
Laf var, buğday yok Nevzat UÇAK

BÖLGE  - Adana bölgesinde narenciye ve meyve ağaçlarındaki artışa bağlı olarak buğday ekim alanları azalmaya devam ediyor. Geçen yıllarda Kuzey Adana’da ki (İmamoğlu) uygulanan yeni projelerle, 75 bin hektar alan sulamaya açılmıştı. Bu yıldan itibaren bu alanlarda buğday yerine birinci ürün mısır ve pamuk ekimi yapıldığı öğrenildi. Düne kadar dünyaya ithal edilen Adana menşeili buğdayda, bugün gelinen nokta içler acısı.

TÜRKİYE’DE TARIM POLİTİKALARI YANLIŞ

Son olarak Toprak Mahsulleri Ofisi, 5 ay önce Avrupa’dan 230 bin bin ton ekmeklik buğday alımı sağladı. Bunda, çoğunluğu Çukurova’da olan ülke genelindeki 9.3 milyon hektarlık buğday ekim alanının 7 milyon hektara düşmesi etkili oldu. “Durup dururken böyle olmadı” diyen Adanalı çiftçiler, “Yanlış politikalar ve yüksek girdiler altında ezildik. Artık üretemez hale geldik. Ekmeğimizle oynandı” dedi. Çiftçiler şunları kaydetti; “Mazot, gübre, tohumluk, sulama fiyatları ve diğer maliyetler enflasyonun çok çok üzerinde arttı. Hele gübrenin fiyatındaki artışa artık yetişemez duruma geldik. Türk çiftçisi dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor. İş böyle olunca, ektikçe zarar eden çiftçi tarlasına uğramaz oldu. Binlerce dönüm uçsuz bucaksız arazi bomboş duruyor. İşte sonuç. Yurt dışından dolarla buğday alıyoruz. Fırıncılar zaten giderlere zor dayanıyordu. Şimdi zam kapıda.”

SANKİ İTHAL DEĞİL İHRAÇ EDİYORUZ

Bütün bu olumsuzluklara karşın, dün buğday hasadı yapılan bir tarlayı ziyaret eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin’in, ‘’Rekoltemiz çok iyi’’ şeklinde yaptığı açıklamalar, acı gerçeklerin gizlenme çabası olarak yorumladı. Tekin, buğday rekoltesinin genel olarak iyi olduğunu belirterek, “Yağmur ve dolu geçişlerinin olduğu yerlerde biraz düşüş oldu ama geçmiş yıllara göre daha iyi durumdayız. Ovalarımızda buğdayda dekar başına 700-900 kiloya ulaşan buğday tarlalarımız var. Ama dolu yemiş, rüzgardan etkilenen yerlerde de 500-600 civarında. Kıraçlar bu sene ovaya göre çok iyi. Kıraçlarda 250 ile 500 kilo arası buğday alırken bu yıl hemen hemen üst sınıra dayanmış noktada 500 kilo buğday alabiliyoruz. Adana’da ekilen buğday alanı yaklaşık 1 milyon 850 bin dekarlık bir arazi ortalama 900 bin ton buğday elde edeceğimizi düşürüyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sıkıntılar olsa da Adana olarak genel durumumuz iyi” dedi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te