Advert

Devlet yaşatacak

Devlet yaşatacak
Devlet yaşatacak Nevzat UÇAK

BÖLGE - Sokaklarda, köşe başlarında, köprü altlarında yatan insanlar, sıkça rastladığımız ve gittikçe alışıp duyarsızlaştığımız bir manzara oluşturuyor. Sokakta yaşayan ve hayatını tamamen kaldırımlara, bankamatik köşelerine kuran bu insanlar ailevi, ekonomik, yada ruhsal nedenlerden dolayı ayak altına düşüyor. Pek çoğunun nüfus cüzdanı yok. Kimisinin hiç olmamış kimisi yıllar önce kaybetmiş. Yani artık bu ülkenin vatandaşı olduklarını kanıtlayan hiç bir resmi belgeleri yok. Adana’nın pekçok yerinde evsiz insanlarla karşılaşmak mümkün.

HER YAŞ GRUBUNDAN EVSİZ VAR

Parklar, bahçeler, bankamatikler, kaldırımlar, köprü altları... Kısacası barınacak çatısı olan insanlar evlerine çekildikten sonra şehir tamamı ile onların. Yaz aylarında pek çoğu parklarda, bahçelerde kalıyor. Ancak kış aylarında soğuktan ve yağıştan korunabilmek için kapalı ve korunaklı yerler bulmak zorundalar. Havalar soğuduğunda bankamatikler ve terk edilmiş evler onlar için sığınak görevini üstleniyor. Ancak bankamatiklerde ya da kapalı yerlerde kalmanın bedeli bazen polisler tarafından yaka paça dışarı atılmak da olabiliyor. Ama bu onlar için önemli değil. Çünkü Adana’nın bir köşesinde onlara uygun bir yer mutlaka var. Çoğu zaman karton kutuları ya da çöpe atılmış eski süngerleri yatak olarak kullanıyorlar. Kapalı bir yer bulacak kadar şanslı olmayanla ise naylon torbalara sarınarak rüzgardan ve yağmurdan korunmaya çalışıyor. Aralarında kendini halka kabul ettirmiş şanslı insanlar da var. Sokaklarda her yaş grubundan insanla karşılaşmak mümkün. Bazen aralarındaki yaş farklılıklarına rağmen iyisi dostluklar kuruyorlar ve birbirlerine destek oluyorlar.

HEPSİNİ BEKLEYEN SON: ÇİLELİ ÖLÜM

Sokakta yaşayanlar genelde halkın verdiği paralar veya yiyeceklerle yaşamlarını sürdürüyor. Pek çok esnaf bu insanlara yiyecek ve giyecek konusunda yardımcı oluyor. Bazıları ise çöplüklerden topladıkları artık yiyecekleri yiyor ve buldukları eski kıyafetleri giyiyor. Sosyal güvenceleri ve tabi ki paraları olmadığı için sağlık sorunlarını çözemiyorlar. Hasta olduklarında genelde kendi kendine geçmesini bekliyorlar. Bu bekleyiş bazen iyi sonuç verse de ölümle neticelendiği durumlar da oluyor. Soğuk, sıcak, açlık ve yetersiz temizlik koşulları nedeniyle her çeşit hastalığa açıklar. Aslında sosyal güvencelerinin olması da çok şey değiştirmiyor.

HABERİMİZ BİR KİŞİYİ KURTARDI

Objektifimize takılan yaşlı bir sokak insanının fotoğrafı üzerinden, salı günkü sayımızda yayımlanan, ‘Sokakta ölüyorlar’ başlıklı haberimiz, duyarlı bir duruş sergileyen yetkilileri harekete geçirdi. Seyhan ilçesine bağlı Sümer Mahallesi’nin tenha köşelerini kendine mesken edinen 60 yaşında ki Mehmet Türk’ün, daha fazla çile çekip, kaçınılmaz bir sonla sokaklarda ölmesine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı izin vermedi. 10 senedir sokaklarda yaşadığı ve kimsesi bulunmadığı öğrenilen Türk’ü almaya gelen ekipler, yaşlı adamı Eyşan Gül Hanım Bakım Merkezi’ne teslim ettiler. Sağlık kontörlünden geçecek olan Türk’ün burada insani şartlar altında yaşayacağı belirtildi.

      

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ADAPADER’den Vali Demirtaş’a üniformalı teşekkür
ADAPADER’den Vali Demirtaş’a üniformalı teşekkür
Sabah saat 06 Soner Çetin halkın sorununu dinliyor
Sabah saat 06 Soner Çetin halkın sorununu dinliyor