Advert

Şalgam fiyatı içeni çarpıyor

Bugün Adana’nın neresine giderseniz gidin, bir bardak şalgamı bir lira 50 kuruşun altında içemiyorsunuz. Çeşmeden akan su kadar bol olmasına rağmen yüksek fiyattan satılması, milli içeceğimizi günden güne sofralardan uzaklaştırıyor. Şalgamın bu kadar zamlanmasında, tanıtım önemli rol oynuyor. Adana ile ilgili ulusal televizyon kanallarında yapılan her programda, faydalarıyla birlikte öne çıkarılan şalgam suyu, üreticinin bunu fırsata çevirmesiyle tüketiciye zam olarak yansıyor.

Şalgam fiyatı içeni çarpıyor
Şalgam fiyatı içeni çarpıyor Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Vitamin ve mineral miktarları yüksek olan hammaddelerden üretilen şalgam suyunun, insan sağlığı için şüphesiz pek çok faydaları var. Adana’ya özgü bu mucize içeceğin saymakla bitmeyen yararları ne kadar çok dile gelirse, fiyatına da o kadar zam yapılıyor. Kentin dört bir yanında yaygın olmasına rağmen fahiş fiyattan satılan şalgam suyu, lüks bir içecek olma yolunda ilerliyor. Bardağı bir lira 50 kuruşa ulaşan şalgamın pahalı olmasındaki en büyük etken, Adana ile ilgili ulusal televizyon kanallarında yayımlanan her programda yer bulması... Yanı sıra faydaları saymakla bitirilmeyince, gösterilen rağbet üretici tarafından fırsata çevrilmekte gecikmiyor. Kısacası, Adana’yı tanıtıcı malzeme olarak kullanılan şalgam, faydalarıyla beraber ne zaman ekrana çıksa, neredeyse ertesi gün yeniden fiyatlandırılıyor.   

FAYDALARINI İÇEN BİLİR

Yaz aylarında tüketimi azalan şalgamın nelere iyi geldiğini, fiyatının yükselmesi için değil, müdavimini bilgilendirmek amacıyla İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mesut Başak’a sorduk. Başak, şu bilgileri paylaştı; “Şalgam suyu üretiminde kullanılan mor havuç, şalgam turpu, az tuz, bulgur mayası ve acı süs biberiyle iştahı açıyor, vücuttaki toksinleri atıyor, sindirimi kolaylaştırıyor. Mide ve karaciğere faydalı, B grubu vitaminleri de içeren şalgam suyu kalsiyum ve potasyum yönünden çok zengindir ve afrodizyak özelliği de vardır. Bağırsakları çok iyi çalıştırarak günde mutlaka en az bir kez büyük tuvalete çıkmanızı sağlıyor. Fazla kiloların atılmasına yardımcı olan şalgam suyu insanları rahatlatıyor ve stresi gideriyor. Hücre yenileyici özelliği de bulunan şalgam suyunun içerisinde sıfır şeker bulunuyor. Özellikle ramazan aylarında, yemeklerle birlikte, yemeklerden önce veya sonrasında içilecek bir iki bardak şalgam suyu hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle sindirim sistemini hızlandırıyor. Şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgamın içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor ve böylece şalgam suyunun içerisinde bulunan şekeri sıfırlıyor. Şeker hastalarının da kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu kalori bakımından son derece düşük bir içecek olma özelliği taşıyor. Yüksek tansiyon hastaları ve hamileler şalgam suyu tüketim oranına dikkat etmeli. Yarım litre şalgam suyu içerseniz ancak 15 kalori alırsınız. Diğer yandan bol miktarda içerdiği kalsiyum elementi, metabolizmayı hızlandırıcı fayda sağladığı için “şalgam suyu zayıflatır mı?” sorusunun cevabı ‘kesinlikle evet’tir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor
Kent turizmine  ‘Lezzet’ katkısı!
Kent turizmine ‘Lezzet’ katkısı!