Advert

Hastane koridorlarında hasta avı

Hastane koridorlarında hasta avı
Hastane koridorlarında hasta avı Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Adana’da, müşteri kapma yarışına giren ’hasta simsarları’, devlet hastanelerinin koridorlarını mesken tutuyor. Avcı gibi pusuya yatan simsarlar, muayeneden çıkan hastaları, yardımcı olma bahanesiyle kollarına girip kendi işyerlerine götürüyor. Haksız kazanç ve rekabet yaratması nedeniyle yasaklanan bu uygulama, denetimsizlik nedeniyle çığırından çıkmış durumda.

DÜRÜST ESNAFA KAN AĞLATIYORLAR

SGK sözleşmesi kapsamında özellikle yasak getirilen simsar uygulaması, yasaya uygun hareket eden dürüst esnafa sinek avlatırken, açıkgözün ekmeğine kalın tabaka yağ sürüyor. İddiayla göre, bu kanunsuz hasta kapma savaşına müdahale edenler, tehdit ve baskı yoluyla sindiriliyor. Kangrene dönüşmek üzere olan bu yaraya karşı, hastane yönetimlerinin nasıl tedbir alacağı merak konusu.

YASAL MEVZUAT KESİNLİKLE YASAKLIYOR

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Akdeniz Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu, şu açıklamalarda bulundu; ‘’Optisyenlik müesseseleri, kendilerine reçete gönderilmesine yönelik olarak her ne şekilde olursa olsun, kurumlar, hekimler, diğer sağlık kurum ve kuruluşları veya üçüncü şahıslar ile açık veya gizli iş birliği yapamaz, simsar, kurye elemanı ve benzeri yönlendirici personel bulunduramaz, reçete toplama veya yönlendirme yapamaz, bu yollarla gelen reçeteleri kabul edemez. Bu fiillerin tespiti halinde optisyenlik müessesesi ile aracı kişi veya kuruluşa idari para cezası verilir. Fiillerin tekrarı halinde verilecek idari para cezası, daha önce verilen cezanın iki katı olarak uygulanır. Ne amaçla olursa olsun bu ve benzeri şekilde optisyenlik müessesesi yönlendirmelerinin yapılması ve kabul edilmesi mümkün değildir. Yasal mevzuat reçete yönlendirmeyi kesinlikle yasaklamaktadır. Bu eylemleri yapan meslektaşlarımız haksız rekabet oluşturarak, diğer meslektaşlarının haklarını gasp etmektedirler. Bu şahısların hastane koridorlarındaki elemanlarının fotoğrafları cep telefonlarıyla çekilerek, sağlık müdürlüklerine şikayet edilmelidir.’’

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan  odaklı yönetim için varım
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan odaklı yönetim için varım
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi