Advert

At eti olsa kurtarmaz

Adana’da, gözünü para hırsı bürümüş fırsatçılar dahi, halkın sağlığını hiçe sayarak dana niyetine piyasaya sürdükleri at etinin kilosunu 12 liradan aşağı bırakmıyor. Buna rağmen kentin belirli yerlerinde yüzde 100 dana ibaresiyle, kilosu 9 liradan satılan sucuklar dikkat çekiyor. Hileye en yatkın bir gıda türü olan sucuğun, akıllara durgunluk veren fiyattan satılması, gözünü karartan vatandaşlar tarafından adeta kapışılıyor.

At eti olsa kurtarmaz
At eti olsa kurtarmaz Nevzat UÇAK

BÖLGE – Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, kilosu 30 liranın altında kırmızı et satın alamazsınız. Adana’da, gözünü para hırsı bürümüş fırsatçılar dahi, halkın sağlığını hiçe sayarak dana niyetine piyasaya sürdükleri at etinin kilosunu 15 liradan aşağı bırakmıyor. Bütün bunlara rağmen kentin belirli yerlerinde yüzde 100 dana ibaresiyle, kilosu 9 liradan satılan sucuklar dikkat çekiyor. Hileye en yatkın bir gıda türü olan sucuğun, akıllara durgunluk veren fiyattan satılması,  gözünü karartan vatandaşlar tarafından adeta kapışılıyor. Uzmanlar, hayatını riske atmak istemeyenleri, “Ucuz etin yahnisi yavan olur” atasözüyle uyarıyor. Şikayet üzerine, Veteriner Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda yapılan analizlerde, bu tip yiyeceklerin içinden meme, taşlık, kanatlı derisi, dalak, kıkırdak, akciğer gibi sakatatlar bulunuyor. Et ürünlerinde kullanılmaması gereken yabancı maddeler ve sakatat ete karıştırılıyor. Bu durum, standartlara uygun ve yüksek kalitede üretim yapan firmalara karşı haksız rekabete neden olduğu gibi halk sağlığını da tehdit ediyor. Yaygın olarak son kullanma tarihi geçmiş et ve et ürünlerinin kıyma makinesinden geçirilip yeniden et ürünlerine karıştırılarak piyasaya sürüldüğü belirtilirken, parçalanan bozuk etler diğer etlerle karıştırılarak tekrar kullanılabiliyor. Tekrar işlenerek piyasaya sürülen bu ürünler her türlü hastalığa davetiye çıkarıyor.

FİYAT AŞIRI DÜŞÜKSE DİKKAT EDİLMELİ

Şüpheli bulunan ürünlerin analiz için laboratuvara gönderilmesi gerektiğine değinen uzmanlar, genellikle et üretimi yapan özel firmaların analiz yaptırdığını belirtti. Uzmanlar şunları kaydetti: "Etin kilogram fiyatına göre salamın, sucuğun, sosisin fiyatı da dengeli olmalı. Tüketicilerimiz bu konuda bilinçli olmalı. Eğer fiyatlar aşırı düşükse mutlaka dikkat edilmeli. Halkın sağlığıyla oynayan gıda sahtekarları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın etkili denetimleriyle deşifre ediliyor. Yine de halkımız dikkatli olmalı."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
12 yaşında ki Azra, kanser hastaları için saçını kestirip bağışladı
12 yaşında ki Azra, kanser hastaları için saçını kestirip bağışladı
"Dolarını sat vatanı satma"