Advert

Sektörlerin savaş ganimeti oldular

Ucuz yevmiye ile günde 14 saat çalışan Suriyeliler, Adana’da işverenlerin gözdesi haline geldi

Sektörlerin savaş  ganimeti oldular
Sektörlerin savaş  ganimeti oldular Nevzat UÇAK

İş bulabilmek amacıyla her gün ilanları takip eden, kapı kapı dolaşan, nitelik kazanmak için kurstan kursa koşan işsizlerimize ciddi bir rakip olan Suriyeli mülteciler, Adana’da istihdamın önemli bir parçası haline geldi. Suriyeliler, bugün Türk işçilerin beğendiği-beğenmediği bütün işlerde çalışıyor.

TÜRK’ÜN BEĞENMEDİĞİ İŞİ HAVADA KAPIYORLAR

Yaklaşık 200 bin Suriyeli’nin yaşadığı kentte, işverenler mültecilere ‘kurtarıcı’ gözüyle bakıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen orta ölçekli bir işletme sahibi, ‘’Kendi işsizimizin beğenmediği bulaşıkçılığı havada kapıyorlar. Günlük 30 liraya ne iş olsa yapıyorlar. Bugün bana 100 Suriyeli getirin, aynı gün işe başlatayım’’ diyor.

SURİYELİ ÇALIŞTIRMAYAN KARDAN ZARAR EDİYOR

Adana Yağlı Boyacılar Odası Başkanı Mustafa Göktaş, ucuz yevmiye ile çalışan Suriyeliler’in esnafı bitirme noktasına getirdiğini ifade ederek, ‘’Bu sorunla etkin mücadele etmemiz için bütün üyelerimizin, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekiyor. Belgesizlere karşı haklarını aramamız için bu kesinlikle şart. Çalışıyor olmak avantaj değil, belgeli olmak avantajdır’’ diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor
Kent turizmine  ‘Lezzet’ katkısı!
Kent turizmine ‘Lezzet’ katkısı!