Advert

Adana turizmde de sahipsiz

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Kudret İdemci, kent turizminin geleceği hakkında umutla konuşulabilecek bir girişimin bulunmamasından şikayet etti. Festivaller dışında Adana’ya yerli turistin gelmediğine dikkat çeken Başkan İdemci, ‘’Yabancı turistler zaten hiç olmadı. Anadolu turuna çıkarılan ecnebi turistler, Adana’da otoban üzerinden transit geçiyor. Onların kente uğramaları için gerekli çalışmalar yapılmalı’’ diye konuştu.

Adana turizmde de sahipsiz
Adana turizmde de sahipsiz Nevzat UÇAK

BÖLGE –  Tarihi bir geçmişe sahip olmasına rağmen turizmde sıfır çeken Adana’ya, yurtdışından gelip de Türkiye’yi dolaşan yabancı turistlerin bir tanesi dahi ayak basmıyor. Anadolu turuna çıkarılan ecnebi turistler, güzergahları üzerinde yer alan Adana’dan geçerken, sadece pencereden el sallamakla yetiniyor. Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Kudret İdemci, bırakın yabancıyı festivaller dışında Adana’ya yerli turist çekmekte dahi zorlanıldığını belirterek, ‘’Kayıpların önüne geçebilmek için kısa sürede şehrin cazibe merkezi haline dönüştürülmesi gerekiyor’’ diye konuştu. Gazetemize nezaket ziyaretinde bulunan tecrübeli Başkan Kudret İdemci’ye, turizm ve sektör hakkında merak ettiğimiz soruları yöneltme imkanı bulduk. Son derece keyifli geçen sohbet sırasında, Başkan İdemci, acil çözüm bekleyen sorunlara dikkat çekti.

Kudret İdemci kimdir, kısaca tanıyabilir miyiz?

Adana’nın Kocavezir Mahallesi’nde, 1967 yılında dünyaya geldim. İlk ve ortaokul eğitimimi Almanya’da tamamladım. 1983 yılında, Almanya’dan ailece kesin dönüş yaparak memleketimiz Adana’ya yerleştik. İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi ve Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli işlerde çalıştım. 1992 yılında Turizm Bakanlığı’nın açmış olduğu kursu başarıyla tamamladıktan sonra Bodrum’da 12 yıl rehberlik yaptım. 2002 yılından bu yana Adana’da serbest çalışıyorum. 2 çocuk babasıyım.  

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası hangi ihtiyaç üzerine kuruldu?

Turist rehberlerinin Türkiye genelinde 3 tane meslek odası var. Bu odalar; İstanbul, İzmir ve Antalya’da yer alıyordu. Antalya’da ki oda başkanı Osman Özbuldu ise Adanalıydı. Adana’ya ve burada görev yapan meslektaşlarına kazanım sağlamak amacıyla 1998 yılında Çukurova Rehberler Derneği’ni kurdu. Bende o derneğin kurucu üyelerindenim. Daha sonra bu dernek fesh edilip yerine Çukurova Turist Rehberleri Birliği Derneği kuruldu. 2012 yılında meslek yasamızın kabul edilmesinden sonra, derneğimizi aynı yılın sonunda odaya çevirdik. Yasa gereği oluşturulan bütün birimlerimiz ile ülke turizminde rehberlerin daha etkin rol almaları, ülkenin kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılması, yasa dışı rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla çalışmaktayız.

Meslek yasasının kabul edilmesi ne gibi avantajlar sağladı?

Turist Rehberliği Meslek Kanunu, üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinin önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olmak veya üniversitelerin turist rehberliği bölümü dışındaki diğer bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olduktan sonra, belirlenen dillerde ve gerektiği halde belirlenen bölgelerde ülkesel ve bölgesel turist rehberliği sertifika programını başarıyla tamamlayanlar rehber olabilecek. Rehberlerin, turist rehberleri odalarından birine üye olmaları zorunlu oldu. Aktif turist rehberi olabilmek için bir yıl süreyle geçerli olan çalışma kartının alınması gerekiyor. Aralıksız sekiz yıl süreyle pasif turist rehberi olarak kalanların aktif turist rehberi olabilmeleri için, Bakanlık tarafından yapılan sınava katılarak başarılı olmaları gerekecek. Turist rehberleri, mesleğe ilişkin nitelik ve özelliklerini göstermek üzere reklam ve tanıtım yapabilecek. Mesleğini kanun hükümlerine uygun yapmayan ve meslek kuralları ile etik ilkelerine uymayan turist rehberleri hakkında disiplin cezaları uygulanabiliyor. Haklı veya zorunlu bir neden olmaksızın turun süre ve güzergahının değiştirilmesi, yetkililerce yapılan denetimlerde bilgi vermekten kaçınılması, gerçeğin gizlenmesi, yalan veya eksik bilgi verilmesi, turist gruplarına veya turistik kuruluşlara kasıtlı olarak zarar verilmesi, mesleğin çalışma kartı alınmadan veya çalışma kartında belirtilen dil veya diller dışında icra edilmesi, bölgesel turist rehberlerinin, bölgesi dışında turist rehberliği faaliyetinde bulunması, aynı yıl iki kez kınama cezası alınması durumunda rehber geçici meslekten men cezası alabilecek. Ülke yararına ve milli onura aykırı hareket, söz ve davranışlarda bulunulması, seyahat acentesi niteliğinde faaliyetlerde bulunulması, iki kez seyahat acenteliği niteliğinde faaliyette bulunulması, turist rehberi unvanı, ruhsatname veya çalışma kartı kullanılarak suç işlendiğinin veya işlenmesine yardım edildiğinin mahkeme kararıyla tespit edilmesi, mesleğe ilişkin iş ve işlemlerde sahte belge kullanılması veya yalan beyanda bulunulması, meslekten geçici men cezası uygulanan ilk fiilin işlendiği tarihten itibaren beş yıl içinde toplamı iki yılı aşacak şekilde meslekten geçici men cezası gerektiren fiillerin işlenmesi, çalışma kartı almadan turist rehberliği hizmeti sunulduğunun iki kez tespit edilmesi durumunda meslekten çıkarma cezası verilecek.

Sizce Adana, turizmden hak ettiğini alabiliyor mu?

Elbette alamıyor. Turizmi olmayan bir memleketin hayati fonksiyonları çalışmıyor demektir. Çünkü ekonomiyi besleyen, toplumlar arası kaynaşmayı sağlayan ve kültürleri buluşturan tek sektör turizmdir. Bölgeyi bir çekim ve cazibe merkezi haline getirecek Kazanlı-Tarsus sahil bandı, Mersin-Antakya sahil yolu ve Çukurova havaalanı gibi asıl olan projeler takip edilmelidir. Burada bakir olan, keşfedilmemiş ve güvenli bir destinasyon var elimizde. Bunu bir an önce gün yüzüne çıkartıp hem yurtiçi hem de yurtdışı turizm fuarlarında pazarlamalıyız. Çünkü Türkiye’deki ve dünyadaki diğer şehirler markalaşmak için cazibe merkezleri oluşturmaya çoktan başladılar bile. Biz de buradan yola çıkarak kendi markamızı oluşturmalıyız. Öncelikli amaç; Adana’nın tümüne turist çekmek veya Adana ili içerisindeki her yeri dünyaca bilinir kılmak değil, Adana metropolünü dünyaca bilinir kılmak ve bu metropole turist çekmek olmalıdır. Adana da hala hazırda bulunan birkaç nokta üzerinde çalışılmalı, mesela; tarihi eski Adana sit alanı, Saat kulesi, Taşköprü, Anavarza, Misis, Kozan, Yılankale gibi marka değeri yüksek olan yerler pazarlanacak ürün haline getirilip tanıtılmalı. Elimizde Türkiye’nin en büyük alana sahip keşfedilmemiş efesi(Anavarza),Ortaçağ şovalye şatolarını andıran Yılan kale, Sultanahmet’i aratmayan Sabancı camii, Dünya’nın ikinci Türkiye’nin ise en yüksek Saat kulesi, Dünya’nın yaşayan en eski taş köprüsü var, Adana için bütün bunlar pazarlanacak hazinelerdir. Adana’nın hem Dünya hem de Türkiye turizm pazarında söz sahibi yapacak projeler üretilmeli, şehrin marka değeri yükseltilmelidir. Mesela; Doğu Akdeniz’in en büyük hayvanat bahçesi, Disneyland tarzında ADALAND, Baraj gölü ortasında Dubai gibi gökdelenler, Tarihi kültür yolu oluşturulmalı, trafiğe kapatılıp mitolojik sahnelerle donatılmalı ve şehir estetiği oluşturulmalı, yapılacak devasa projelerle Adana bir cazibe merkezi olabilir.

Adana’da tatil yapanlara nereleri gezdiriyorsunuz?  

Adana turumuz;  Küçüksaat, Büyüksaat, Yağ Cami, Vakıflar Sarayı, Kazancılar Çarşısı, Ramazanoğlu Konağı, Ulu Cami, Kız Lisesi, Taşköprü, Atatürk Evi, Sinema Müzesi, Merkez Cami ve Adnan Menderes Bulvarı’nı kapsıyor. Şehir merkezi dışında ise Yılan Kale, Anavarza, Castabala Ören Yeri ve Karatepe’yi gezdiriyoruz.  

Adana’ya sadece yerli turist mi geliyor?

Ne yazık ki öyle. Daha çok festivaller kapsamında turist çekebiliyoruz. Yurtdışından gelen turistler, çıkarıldıkları Anadolu turlarında Adana’dan transit geçiyorlar. Yani Adana’yı sadece otobandan görüyorlar. O nedenle festivallerin önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Son portakal Çiçeği Festivali’nde otellerin tamamı doluyu. Hatta yer bulamayıp Mersin ve Osmaniye’de konaklayanlar oldu.

Bütçesi el vermediği için Adana insanı genelde tatil yapamıyor. Cazip fiyatlı tur paketleri mevcut değil mi?

Kampanyalı yaz turlarından faydalanmalarını tavsiye edebilirim. Örneğin 7 günlük her şey dahil Karadeniz Turu, bin 200 liradan satılıyor.

Gençlere rehber olmayı tavsiye edebilir misiniz?

Turist rehberliği zevkli ve heyecanlı bir iştir. Ancak hangi işi yaparsanız yapın, mutlaka sevmeniz gerekiyor. Eğer sevmezseniz meslek sizi dışarı atar. Rehberlik mesleği, kazanca endeksli değildir. Çok büyük paralar kazanamazsınız. O nedenle çok para kazanma arzusu olmayıp, bu işe sempatisi olan gençlere  tavsiye edebilirim.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

Ben teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
12 yaşında ki Azra, kanser hastaları için saçını kestirip bağışladı
12 yaşında ki Azra, kanser hastaları için saçını kestirip bağışladı
"Dolarını sat vatanı satma"