Advert

Adanalının derdi boyundan büyük

Türkiye’de çözülmeyi bekleyen yığınla sorun var. Her gün binlerce insan da bu sorun yığını altında ezilip adeta kurtuluş mücadelesi veriyor. Emekli, işçi, esnaf, çiftçi… Hepsi de dertlerine derman arıyor. Biz de Bölge Gazetesi olarak, belirli meslek grubundaki Adana halkının nabzını tuttuk.

Adanalının derdi boyundan büyük
Adanalının derdi boyundan büyük Nevzat UÇAK

ÇİFTÇİ;

“Emeğinin karşılığını alamazken aracılar sırtımızdan para kazanıyor. Tarladan yok pahasına sattığım ürünleri hal ve manavlardaki fiyatlarını görünce şaşırıp kalıyorum. Çünkü tarladan tezgaha uzanan yolda fiyatlar 10-15 misli artıyor… En büyük sorunum, sürekli yükselen akaryakıt fiyatları, pahalı mazot!” dedi.

İŞÇİ;

“Sahipsiz, patronların merhametine bırakılmış durumdayız. İnşaat işçilerinin emeği çalınıyor! Lüks konutlar ve konforlu işyerlerinden oluşan yeni kentler inşa ediyoruz, sistemdeki aksaklıklar nedeniyle, bir türlü kendi geleceğimizi kuramıyoruz” dedi.

KAHVEHANECİLER;

“Kahvehaneler kafelere karşı. Kahvehanelerde her gün bir başka heyecan için çarpar kalpler... Kahvehaneler kabuk değiştirdi. Tahta sandalye ve masanın yerini koltuklar aldı. Çaylara, kahvelere krema karıştı. Ama modernleşen ‘cafe’de dostluk kalmadı” dedi.

KAMYONCULAR;

“Kamyoncu hep rehin! Yaz kış demeden her türlü yükü taşıyoruz. Taşıyamadığımız tek yük ağır maliyetler ve haksız yere kesilen cezalar. Biz bu ülkenin atar damarıyız. Bizi kamyoncu diye hor görmesinler… Biz bir durursak, Türkiye'nin ekonomisi durur" dediler.

ÖĞRETMENLER;

“Geçim sıkıntısı ve yönetim baskısı yüzünden bunalıma girdik. Üç öğretmenden biri intiharı düşünüyor! Eğitim neferleri olarak bizler mutsuz ve borç yükü altında eziliyoruz. Öğretmenler, eğitim sisteminin getirdiği ağır yük yüzünden, yaptığı işten mutluluk duyamıyor” dedi.