Advert

Türkiye’de tüketimi olmadığı için 10 yıl öncesine kadar çöpe atılan tavuk ayakları, şimdi altın değerinde. Uzakdoğu’ya kapsamlı bir ihracata başlayan Türkiye, bu yıl tavuk ayağından 71 milyon dolar döviz girdisi sağladı. Atık olarak gidecekken ekonomiye kazandırılan ürünün en büyük ihracatçısı da Adanalı firmalar oldu.

Nevzat UÇAK

UZAKDOĞU ÜLKELERİ ALIYOR

Türk ihracatçıları 2004 yılında yeni bir ihracat kalemi keşfetti. Türkiye’de yaşayan Uzakdoğuluların önerisiyle, iç piyasada tüketimi olmayan tavuk ayakları, başta Çin ve Vietnam olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine ihraç edilmeye başlandı. Bu ülkelerde kızartılarak cips gibi tüketilen ya da haşlanarak çorbası yapılan tavuk ayakları kısa sürede büyük gelir kapısı oldu.

EN ÇOK ADANA’DAN GİDİYOR

2008 yılında 17 milyon dolar döviz getiren tavuk ayağı ihracatı, 2017 yılına kadar yüzde 260 oranında büyüyerek 71 milyon dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Birliği Adana Temsilcisi Kerem Durmuş, “En fazla tavuk ayağı Adana’dan gönderiliyor. Bu ihracatın yapılmasından son derece memnunuz. Ülkemize döviz kazandırıyoruz” dedi.

İHRACAT DAHA DA ARTABİLİR

Türkiye'nin en büyük 10. kanatlı eti üreticisi olduğunu belirten Durmuş, tavuk ayağı ihracat rakamlarının, iyi bir pazar araştırması ve ürün geliştirmeyle artırılabileceğini söyledi. Tavuk ayaklarının tesislerde işlenip şoklanarak eksi 20 derecede ihraç edildiğini ifade eden Durmuş, “Şu an itibariyle 71 milyon dolarlık tavuk ayağı ihracatı gerçekleştirildi” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor
Kent turizmine  ‘Lezzet’ katkısı!
Kent turizmine ‘Lezzet’ katkısı!