Advert

İşsizlik istismarı

Adana’da rekor kıran işsizliği fırsata çeviren pazarlama firmaları, ilan verip ‘maaş + sigorta + prim’ vaadiyle işe aldığı gençleri, “Deneme süresi” bahanesiyle ailelerine ve akrabalarına satış yaptırdıktan bir hafta sonra kovuyor. Uyanıklar, 20’şer, 30’ar işe aldıkları gençlerin yaptığı satışlardan hatırı sayılır kar elde ederken, ‘deneme süresi’ olduğu için tek kuruş karşılığını vermiyor.

İşsizlik istismarı
İşsizlik istismarı Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE – İşsizliğin memleketi Adana’da, çeşitli pazarlama kuruluşlarının işsiz gençleri istismar etmek amacıyla ağlarına düşürmek için denemediği numara kalmadı. “Müşteri temsilcisi aranıyor” diyerek internet üzerinde ki büyük iş bulma sitelerine ilan veren,  hatta eleman bulma yöntemlerinde İŞKUR’u bile kullanan firmalar, amaçlarına şu yöntemle ulaşıyor; Müracaat eden elemanlara asgari maaş + sigorta + prim vaat ediliyor. Buraya kadar her şey güzel olsa da bundan sonrası kader ağlarını örmeye başlıyor. Deneme süreci adı altında çalışmaya başlayan elemanlara telefonla vatandaşlar aratılarak çeşitli ürün satışı yaptırılıyor. Telefonlardan istedikleri düzeyde satış yapılamayacağını anlayan eleman ailesine, akrabasına, komşularına ve arkadaşlarına satış yapıyor.

BİR HAFTA SONRA ÇIKARILIYORLAR

Satacak kimse kalmayınca günlük satış hedefi tutturamadığı için patron tarafından işten çıkartılıyor. Haliyle bu süreç 1 hafta içinde gerçekleşmiş olduğu için çalışan elemana ne maaş veriliyor nede sigortası yatırılıyor. Bu genç gibi haftada 15 kişi işe alıp çıkartan patron, satışlardan elde edilen komisyonları da cukka yapıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar bozdurana tatil hediye
Dolar bozdurana tatil hediye