Advert

Azalacağına çoğalıyorlar

Azalacağına çoğalıyorlar
Azalacağına çoğalıyorlar Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

Adana’da, gösterilen bütün hassasiyet ve kampanyalarla oluşturulan farkındalığa rağmen, 186 bin çocuğun köle gibi çalıştırıldığı tespit edildi. Belirlenen rakamın yüzde 45’ini tarım işçisi çocukların oluşturduğu kaydedilirken, ailelerin çocuklarını artık okula değil, tarlaya yolladıkları gerçeği ortaya çıkıyor.

HER 50’SİNDEN 2’Sİ OKULA GİTMİYOR

Çukurova’da, ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) geçen ay yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan rakamlar ürkütücü. Özellikle Adana’da, 186 bin çocuk köle gibi çalıştırılıyor. Bunların yüzde 45’i tarım işçisi. Her 50 çocuktan 2’si ise çalışmak zorunda olduğu için okula gidemiyor. Rakamlara bakınca “Baba beni okula gönder” kampanyasının çökmüş durumda olduğu görülüyor. Yaşam şartları nedeniyle, babalar çocuklarını artık okula değil, tarlaya yolluyor.

ACİL ÖNLEMLER ALINMASI GEREKİYOR

Hayat Destek Derneği’nin yaptığı araştırmalarına göre, bu çocukların çalışma ve barınma koşulları da kötü durumda. Çocukların yardım çığlıklarına koşan dernekler, durumun vahim olduğunu belirtiyorlar. Dernek yetkilileri, “Mevsimlik işçi olarak başka kentlere göç eden ailelerin yüzde 80’i çadırlarda barınıyor. Yaşama koşulları ise çok kötü. Acil önlemler alınması gerekiyor. Onların sağlıklı ve eğitimli bir şekilde yetişmesi için aileye ve topluma büyük görevler düşmektedir” diyorlar.

ÇIRAK OLARAK EMEĞİ SÖMÜRÜLÜYOR

Ayrıca taşımalı eğitim daha etkili bir şekilde uygulanmadığı için, okula gidemeyen çocukların aileleri ‘çocuk meslek öğrensin’ diye köylerden kentlere gönderiyor. Buralarda çocukların, çırak olarak emeği sömürülüyor. Çalışma Bakanlığı bugüne kadar uzun vadede sorunu çözebilecek politikalar üretemedi. ILO’dan alınan bilgiye göre, okulların kapanmasıyla elde edilen rakamlar ikiye hatta üçe katlanacak. Bu verilere göre, çocuk işçiliğine karşı yürüten kampanyaların amacına ulaşmadığı anlaşılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar bozdurana tatil hediye
Dolar bozdurana tatil hediye