Advert

Uygar ülkelerde çocuk hakları korunur

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek Başkanı Çiğdem Akça, 12 Haziran- Çocuk işçiliği ile mücadele gününe dikkat çekti. Çocukların çalışmasının en önemli hak ihlallerinden biri olduğunu belirten Akça, çocukların en temel haklardan olan “eğitim hakkını alması” gerektiğini söyledi.

Uygar ülkelerde  çocuk hakları korunur
Uygar ülkelerde  çocuk hakları korunur Nevzat UÇAK

12 HAZİİRAN’I HATIRLATTI

 

“En değerli varlıklarımız olan çocuklarımız çocukluğunu yaşamalı, ilgili tüm kurumlar bunun için çaba harcamalıdır” İfadesini kullanan Akça, Birleşmiş Milletler  dünyada üzerinde artan çocuk işçiliğine engel olmak ve farkındalık yaratmak için  her yıl 12 Haziran’ı  Dünya çocuk işçiliğiyle mücadele günü olarak ilan edilmiştir” dedi.

“ÇOCUKLARA ÖLÜM YAKIŞMIYOR” 

Geçtiğimiz yıllarda Bursa’da 12 ve 16 yaşlarındaki ağabeyleriyle beraber ekmek parası için çöp toplayan 6 yaşındaki Yücel Arı,bir kamyonun altında kalıp can verdikten sonra geride  annesinin feryatları kalmıştı. Çocuklara ölüm yakışmadığı gibi, eve katkıda bulunmak için iş peşinde koşturmak da yakışmıyor!”

“GÖÇMENLER DE ZOR DURUMDA “

Göçmen çocuklar da çocuk işçiliğinin pençesinde kıvranıyorlar. Göçmenlik, evsizliği, açlığı, dışlanmışlığı ve beraberinde çocuk işçilik sorununu daha katmerli bir şekilde karşımıza çıkarıyor. Suriyeli çocuklar her işte çalışıyor. Dilenmek yerine çalışmak isteyenlerin hali perişan. Günde 10-12 saate sesini çıkarmadan çalışıyor göçmen çocuklar.

“ÇOCUK HAKLARI İHLAL EDİLMESİN”

“Yerli veya göçmen fark etmiyor ırk, dil, din ayırmadan tüm çocukların hak ettiği yaşam koşullarında yaşaması gerekliliği üzerinde duruyor ve diyoruz ki.

Eğer uygar ülkeler seviyesinde olacaksak önce çocukları koruyalım, haklarını ihlal etmeyelim. Bu en önemli insan hakları sorunlarından biridir önlemek hepimizin birinci görevidir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Her şey güzel Adana’mız için”
“Her şey güzel Adana’mız için”
Güneş bebek
Güneş bebek "yutkunabilmek" için yardım bekliyor