Advert

Keresteciler direniyor

Yapı sektörünün bel kemiği kabul edilen keresteciler, teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan alternatif ürünlere karşı ayakta kalma mücadelesi veriyor. Keresteci esnafı, işlerin yüzde 50 civarında düştüğünü söyleyerek, teknolojiye karşı onur savaşı verdiklerini ifade ettiler.

Keresteciler direniyor
Keresteciler direniyor Nevzat UÇAK

BÖLGE - Bir zamanlar yapı sektörünün vazgeçilmezi olarak bilinen kerestecilik mesleği, alternatif seçeneklerin çoğalmasıyla büyük gerileme yaşıyor. Adana’da, kapanan işletme sayısı günden güne artıyor. Bütün olumsuzluklara rağmen ekmek mücadelesi vermeyi sürdürdüklerini dile getiren imalathane sahibi Hüseyin Çelikbağ, kavak ağaçlarını çeşitli illerden getirdiklerini belirterek, keresteleri işlendikten sonra Adana ve çevre illere sattıklarını söyledi. Çelikbağ, “Biz yüzde 80 kavak ağacı üzerine çalışıyoruz. Bu kavak ağaçlarını Maraş, Sivas, Erzurum, Bayburt şehirlerinde bahçe halinde alıyoruz. Ekibimizle kesimimizi yaptıktan sonra atölyemize getiriyoruz. Burada biçtikten sonra Adana ve çevre illere inşaat kalıp tahtası ve çatı malzemesi olarak satıyoruz” dedi.

PVC ÇIKTI MERTLİK BOZULDU

Çam ağaçlarının kapı ve pencere yapımında kullanıldığını söyleyen Çelikbağ,“ Daha önce çam ağacı da satıyorduk. Çam ağaçları kapı ve pencerelerde kullanılıyordu. Şu anda PVC çıktığı için çam ağacı sadece çatı malzemesi olarak kullanılıyor. Burada yaklaşık 30- 40 civarında çalışanımız var. Ağaçları atölyemizde biçtikten sonra kerestesini çatı ve kalıplarda kullanıyoruz. Bunlar dışındaki artıklar da Urfa’ya gidiyor, Urfa’daki fırıncılar bunları kullanıyor. Tozu ve kepeği ise Tarsus’taki fabrikada MDF yapımında kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

İŞLER YÜZDE 50 ORANINDA DÜŞTÜ

Eskiye nazaran işlerinin yüzde elli düştüğünü anlatan Çelikbağ, işçi sayısının da paralel olarak düştüğünü belirterek, “Genel olarak bunları Adana ve ilçelerine ayrıca çevre illere satıyoruz. Eskiye nazaran yüzde 50 işimiz düşmüş durumda. Çam ağaçları kapı pencerelerde kullanılıyordu, ancak PVC çıktığı için iptal oldu. Kavaka alternatif olarak piyasaya hazır malzemeler sunuldu. Durum böyle olunca bu bizi büyük ölçüde etkiledi. Kendi yağımızda kavruluyoruz. Eskiye nazaran işçi sayımız ve işimiz yüzde 50 düştü. Teknolojinin gelişmesi hazır malzemenin çıkması işlerimizi etkiledi” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor
Kent turizmine  ‘Lezzet’ katkısı!
Kent turizmine ‘Lezzet’ katkısı!