Advert

Asabiyet Adanalı’ya yaramıyor

Adana’da, son yıllarda beyin damarı tıkandığı için felç geçirme riskine karşı ameliyat edilen hasta sayısında adeta patlama yaşandı. Şehirde, bu hassas ameliyat üzerinde uzmanlaşmış sayılı hekimlerden biri olan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Yüreğir Hastanesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Zülfikar Arlıer, sadece geçen yıl 150 kişinin beyin damarından kan pıhtısı çıkardıklarını belirterek, artışın nedenini stresli ve asabi bir toplum olma yolunda ilerlemeye bağladı.

Asabiyet Adanalı’ya yaramıyor
Asabiyet Adanalı’ya yaramıyor Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Adana’da, son yıllarda beyin damarı tıkandığı için felç geçirme riskine karşı ameliyat edilen hasta sayısında büyük artış yaşandı. Özellikle beyin damarlarında kan pıhtılaşması son yıllarda görülen en fazla vakaların başını çekiyor. Konuyla ilgili, bu hassas ameliyat üzerinde uzmanlaşmış sayılı hekimlerden biri olan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Yüreğir Hastanesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Arlıer ile görüştük. Sadece geçen yıl 150 kişinin beyin damarından kan pıhtısı çıkardıklarını belirten Arlıer, artışın nedenini stresli ve asabi bir toplum olma yolunda ilerlemeye bağladı.

STRESİ YÖNETMEYİ ÖĞRENMELİYİZ

Yaklaşık 23 yıllık hekim olduğunu ve bu zaman sürecinde son birkaç yıldaki kadar çok vakayla karşılaşmadığını belirten Arlıer, hastalığın domuz gribinden daha fazla yayıldığına dikkat çekti. Beyindeki toplar ve atar damardan anjiyo yoluyla kan pıhtısı çıkardıklarını ifade eden Dr. Arlıer, hastanın 6 saat içinde yetiştirilmemesi halinde kalıcı felç olduğunu söyledi. Stresin iyi yönetilmemesi durumunda kişi için hayati önem olabileceğinin altını çizen Arlıer, “Stresin sizi değil, sizin onu yönetebilmeniz, sadece ruh sağlığınızın korunması için değil, beden sağlığınızın da korunması için önemlidir; hatta hayati önem taşımaktadır” dedi.

ASABİYET FELCE KADAR GÖTÜRÜR

Metabolik denge adını verilen "homeostazisin" bozulduğu her durumun stres demek olduğunu ve yüksek stresinde beyinde ciddi hasarların oluşmasına neden olduğunu kaydeden Arlıer, “Stres hormonlarının, beynin hangi merkezlerini ne zaman terk edeceğini bilememesi, beynin işleyişine zarar veriyor. Bu hormonlar şayet beyinde olduğundan çok daha uzun süre kalırlarsa, bu hafıza ve öğrenme merkezi olarak bilinen hipokampüsteki hücrelerin zarar görmesi, hatta ölümü demektir. Bu nedenle bozulan metabolik dengenin yeniden kurulması için bireyin çaba harcaması, gayret göstermesi ve bunu nasıl yapacağını, yani stresle baş etmeyi öğrenmesi gereklidir. Asabiyet ise beyin damarlarını tıkayıp felce kadar götürür’’ şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar bozdurana tatil hediye
Dolar bozdurana tatil hediye