Advert

Adrenalin olsun diye çalıyorlar

Adana’da, karın doyurmak için yiyecek aşırmak sıradan bir hale geldi ancak böylesi ilk defa duyuluyor…

Adrenalin olsun diye çalıyorlar
Adrenalin olsun diye çalıyorlar Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

Adana’da, süpermarketlerin başı artan hırsızlık olaylarıyla dertten kurtulmuyor. Alışveriş merkezinden bir şeyler çalmayı kafasına koyanlar, inanılmaz yöntemlere başvuruyor. 4 büyük hipermarketten derlenen bilgilere göre, Adana’da son 10 yılda 15 binden fazla kişi yakalandı. Real Alışveriş Merkezi’nin içinde yer alan ve bir süre önce kapatılan kendi marketinden bu zamana kadar 7 bin 957, Carrefour Alışveriş Merkezi’nden 4 bin 634, Migros ve Şok marka marketlerin şubelerinden ise toplam 3 bin 124 kişi suçüstü yakalandı.

MESLEKLERİ DUYANI ŞAŞIRTIYOR

Bu tür hırsızlıklara karışan kişilerin mesleklerinin ise; Avukat, doktor, mühendis, işadamı, banka müdürleri ve üst düzey kamu görevlileri olduğu iddia ediliyor. Adana’da ki süpermarketlerde hırsızlıkların yüzde 60’lık bölümünü 18 yaş üstü kişiler gerçekleştiriyor. Toplamda kadınların oranı yüzde 45, erkeklerin oranı ise yüzde 55… Hırsızlık teşebbüslerinin en yoğun olduğu gün cumartesi, zaman dilimi ise 14.00-19.00 arası…

AMAÇLARI ADRENALİN YAŞAMAK

Fazla kabarık ceketler, bebek arabaları, spor ve sırt çantaları en uygun hırsızlık araçları olarak dikkat çekiyor. Alışveriş hırsızlığı yapanların gelir düzeyi ve mesleklerine bakıldığında ise amacın yüzde 80 oranında heyecan (adrenalin) yaşamak olduğu anlaşılıyor. Tıpta Kleptoman adı verilen bu hastalığın, psikiyatrlar tarafından tedavi edilebileceği belirtiliyor.

ENVANTERE HIRSIZLIK KOTASI

Yaşanan hırsızlık vakaları polise yansıtılmazken, yakalananlara çaldıkları ürünlerin bedelinin ödetildiği bildirildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir market müdürü, ‘’Bu tür olayları polise bildirmememiz için merkezden kesin talimat aldık. Kanunda cezası var ancak hiçbir büyük market, isimlerinin böyle olaylarla anılmaması için hukuki takip başlatmıyor. Hatta envantere hırsızlık kotası bile ekleniyor. Yani hesaplarda çalınma payı bırakıyorlar. Belirlenen paydan fazlası çalınırsa çalışanlar işten çıkarılıyor’’ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar fırsatçıları hayvancılığı vuruyor
Dolar bozdurana tatil hediye
Dolar bozdurana tatil hediye