Advert

Adana nohutu meşhur olacak

Türkiye’de, nohut ekim alanı yüzde 46 küçülerek, 3 milyon 595 bin dönüme geriledi. İthalat ve ihracatı başa baş giden nohutta, gümrük vergisinin sıfırlanması, makasın ithalat lehine açılmasına neden oldu. Üretimin artmasına çare arayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın imdadına Adana’nın bereketli toprakları yetişti. Çukurova’da buğday ve ayçiçeğine alternatif ürün olarak nohut tarımının arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, geçtiğimiz yıllara göre ekim alanlarında artış oldu.

Adana nohutu meşhur olacak
Adana nohutu meşhur olacak Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Yerli üretimin ülke ihtiyacını karşılamadığı için ithalatta gümrük vergisinin kaldırılması gözleri Türkiye'nin nohut ithalat ve ihracat rakamlarına çevirdi. TÜİK verilerine göre yıllara göre Türkiye'nin nohutta ihracat ve ithalat rakamlarının bir birine yakın seyrettiği görülüyor. 2016 yılında Türkiye, yüzde 19.3 gümrük vergisine rağmen 30 bin 446 ton nohut ithal ederken, 22 bin 884 ton da ihracat yaptı. Nohut ithalatında yüzde 19.3 olarak uygulanan gümrük vergisinin 1 Temmuz 2017'de sıfırlanması ithalat ve ihracat arasındaki makasın ithalat lehine açılacağı anlamına geliyor. 2017 yılında ise nohut ekim alanı yüzde 46 küçülerek 3 milyon 595 bin dönüme geriledi.

EN FAZLA İTHALAT MEKSİKA'DAN YAPILDI

Son açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye 2016 yılında en fazla nohut ithalatını Meksika'dan yaptı. Geçen yıl Meksika'dan 10 bin 882 ton nohut ithal edilirken, bu ülkeyi sırasıyla 7 bin 476 ton ile Hindistan, 4 bin 156 ton ile Kanada, 2 bin 48 ton ile Arjantin, 2 bin 46 ton ile Rusya, 2 bin 9 ton ile ABD izledi. Yine Bulgaristan'dan 467 ton, Yunanistan'dan 400 ton ve İtalya'dan 320 ton nohut ithal edildi.

İHRACATTA IRAK İLK SIRADA YER ALDI

İhracat tarafında ise sırasıyla Irak'a 3 bin 513 ton, Pakistan'a 2 bin 736 ton, Hindistan'a 2 bin 442 ton, Suriye'ye 2 bin 42 ton ve Almanya'ya bin 203 ton nohut ihraç edildi. Türkiye, 2016 yılında nohut ithalatına 39 milyon 866 bin dolar öderken, ihracattan ise 31 milyon 81 bin dolar gelir elde etti.

DEKAR BAŞI 300 KİLO VERİM SAĞLANDI 

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çukurova’da buğday ve ayçiçeğine alternatif ürün olarak nohut tarımının arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, geçtiğimiz yıllara göre ekim alanlarında artış oldu. 2018 yılında Yüreğir, Sarıçam, Çukurova, İmamoğlu ve Karaisalı ilçelerinde kışlık ekim olarak Kasım ayı sonu ve Aralık ayı başında yaklaşık olarak 40 bin dekar alana nohut ekildi. Haziran ayının ilk haftalarında hasadına başlanılan nohuttan yaklaşık olarak 250-300 kg/dekar verim alındı. 

REKOLTE 10-12 TON ARASINDA OLACAK

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, Sarıçam ilçesi Çiçekli Mahallesinde 30 dekarlık alanda yapılan nohut hasadına katılarak, biçerdöverle hasat yapılan tarlada incelemelerde bulundu. Tekin, Adana’da birçok ürünün yanında bu yıl nohut ekiminde de artış gözlendiğini belirterek, “Yaklaşık 40 bin dekar alanda nohut ekimimiz gerçekleşmiş olup, dekara ortalama 250-300 kilo arasında verim bekliyoruz. Yaklaşık 10-12 bin ton arasında da rekoltemiz olacak. Bu yıl nohuta yoğun bir rağbet var. Ayrıca Bakanlığımızın vermiş olduğu destekler de nohut ekiminin artışına neden oldu. Bakanlığımız, kilograma 50 kuruş destekleme veriyor. Bu da çiftçilerimiz için özellikle kıraç alanlarda nohut ekimini yaygınlaştırdı” dedi.

ADANA NOHUTTA İSMİNİ DUYURUYOR

Tekin, şunları kaydetti; İlimizde bu yıl hasadına başlanılan nohutun ülkemizde sezonun ilk nohut üretimi olarak gerçekleştirildi. İlimiz de turfanda nohut yetiştiriciliğinde artık ismini duyuran bir il haline gelmiştir. Adana, bütün ürünlerde olduğu gibi turfanda üretimin daha yoğun yapıldığı, verimin diğer illere göre daha yüksek olduğu bir ildir. Diğer illerde ortalama 100 kilo nohut alınırken biz bugün 250-300 kilo nohut alıyoruz. Bu sayede hem ülke ekonomisi açısından, hem ilimiz ekonomisi hem de çiftçilerimiz açısından olumlu bir trend seyretmektedir.        

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te