Advert

Dolandırıcılığın haritası

Gariban ekmeğinin umut olduğu Adana’da, üçkağıtçıların tuzağına düşen bir kişi, kendisine sahte hazine haritası satıldığı gerekçesiyle geçen ay jandarma karakoluna başvurdu. Misis’te yaşayan 49 yaşındaki M.L.’nin şaşkınlık yaratan şikayeti, tarihi mekanların nasıl tahrip edildiğini de ortaya çıkardı.

Dolandırıcılığın haritası
Dolandırıcılığın haritası Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Geçim şartları altında ezilen vatandaş, çareyi define aramakta buldu. Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan köylülere 3 ila 10 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılan sahte haritalar, dolandırıcıları servet sahibi yaparken,  emek ve parası boşa gidenlerin de psikolojilerini bozuyor. Parasını kaptıran bir vatandaş, dolandırıcılardan şikayetçi olunca acı gerçekler gün yüzüne çıktı.

TARİHİ ÖREN YERLERİ DELİK DEŞİK

Son olarak Tufanbeyli ilçesine bağlı tarihi Şar köyünde Bizans İmparatorluğu döneminde kalan tarihi "Kırık Kilisesi" ve çevresi define avcıları tarafından delik deşik edildi. Bütün araştırmalara karşın yapanların izine rastlanmadı. Ceyhan Nehri kıyısında bulunan Misis Antik Kenti ve Yumurtalık ilçesindeki Ayaş Antik Kenti de, define avcılarından nasibini alan ören yerlerinin başında geliyor.

HAZİNE BULAN YOK, ALDANMAYIN

Sahte haritalar yüzünden daha birçok tarihi eserimiz tahrip ediliyor. Sahtekarlar hazine avcılarına satmak için hep tarihi yerleri gösteren haritalar çiziyor. Yetkililer, bugüne kadar elinde bir define krokisiyle resmen müracaat ederek define kazısı yapmış olan birinin en ufak bir define parçası dahi bulamadığını söyleyerek, harita dolandırıcılarına itibar edilmemesini istedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Abdullah Torun da aday adayı oldu
Abdullah Torun da aday adayı oldu