Advert

Adanalı hekimler meslekten bıktırıldı

Adanalı hekimler, giderek azalan özlük hakları, ağırlaşan iş yükü, yetersiz ücret, düşük emekli maaşı ve artan şiddet olayları gibi nedenlerden ötürü mesleği bırakma noktasına geldi.

Adanalı hekimler meslekten bıktırıldı
Adanalı hekimler meslekten bıktırıldı Nevzat UÇAK

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Meslektaşlarımız en ağır şekilde çalışmalarına karşın, şikayet ve şiddete maruz kaldıkları gibi emeklerinin karşılığını da alamıyor” dedi.

PERFORMANS SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ

‘’Artık bu kadar yoğun çalışmaktan bıktık’’ diye konuşan Prof. Dr. Hilal, ‘’Sağlık Bakanlığı, bakılan hasta sayısına, yani performansa göre ücret ödediği için, bir hekim günde 100’den fazla hastayla ilgilenmek zorunda kalıyor. Bu da hastaya olumsuz yansıyor. Performans sisteminden bir an önce vazgeçilip, hekimler yaşanılabilir bir maaşla çalıştırılmalı’’ ifadelerini kullandı.

DÖNER SERMAYE EMEKLİLİĞE YANSITILMALI

Sorunlar altında ezilen birçok meslektaşının görev yapmak istemediğini vurgulayan, Başkan Hilal, ‘’Dünyanın neresinde var ki en ağır şekilde çalışacaksınız hem de bu kadar şikayet ve şiddete maruz kalacaksınız, bu kadar çalışmanın karşılığını alamayacaksınız’’ dedi. Emekli olan hekime komik bir maaşa bağlandığını belirten Hilal, döner sermayenin emekliliğe yansıtılması gerektiğini söyledi.

ŞİDDET YASASI TEKLİFİ MECLİSTEN GEÇMEDİ

Türk Tabipler Birliği, 2012 yılında, sağlıkçılara uygulanan şiddete verilecek cezaların arttırılması yönünde bir yasa teklifi verdiğini hatırlatan Ahmet Hilal, ‘’Her nedense AK Parti iktidarı bu yasayı bir türlü meclisten geçirmedi ve bu konuda söz vermelerine rağmen herhangi bir icraat gerçekleştirmedi. Şiddete başvuran kişi normalden daha fazla ceza almalı’’ dedi.  

KIŞKIRTILMIŞ BİR HASTA POTANSİYELİ VAR

Hilal, acil servislerde ki hasta sayısın fazlalığının, hekim yetersizliğinden kaynaklanmadığını belirterek, ‘’Sağlıkta Dönüşüm Projesi uygulandığından beri poliklinik başvuruları 4-5 kat artmış, ameliyat sayıları da en az 4 kat çıkmış durumda. Bir sürü özel hastane açıldı. O kadar açılan hastanelere rağmen giderek artan bir hasta sayısı var. Hasta sayısı arttığı için hekim açığı gibi görünüyor’’ dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Abdullah Torun da aday adayı oldu
Abdullah Torun da aday adayı oldu