Advert

Çukurova toprağına ithal gübre tehdidi

Ucuzluğuna aldanan çiftçinin tercih ettiği bol kireçli ithal gübreler, Çukurova tarımının geleceğini yok ediyor

Çukurova toprağına ithal gübre tehdidi
Çukurova toprağına ithal gübre tehdidi Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE – Çukurova Bölgesi’nin geniş, düz ve verimli toprakları, ithal gübre kullanımının yaygınlaşması nedeniyle çoraklaşma tehdidi altına girdi. Çoğunluğunun dolgu maddesi kireç olan ithal gübreler, verim kaybına neden olduğu gibi toprağın yapısını da değiştiriyor. Tarımda tehlike çanları çaldırmaya başlayan bu uygulamaya karşı en etkili çözüm, ithal gübrenin ucuzluğuna aldanan çiftçinin, bir an önce bilinçlendirilip yerli gübreye yönlendirilmesi olarak gösteriliyor. Bitki Koruma Uzmanı ve Organik Tarım Kontrolörü Derya Ulaşan, atıldıktan itibaren topraktaki organizmaların çalışmasını engelleyen ithal gübrelerin, Türkiye ve Çukurova’da ki iklim şartlarına uygun olmadığını kaydetti.

ÇUKUROVA’YA KESİNLİKLE UYGUN DEĞİL

Ulaşan, yüzde 20 azot, yüzde 20 fosfor ve yüzde 60’ı kireç yada deniz kumundan oluşan ithal gübrelerin, yoğun yağmur ve kar yağışı alan bölgelere göre üretildiğine dikkat çekti. Kar alan bölgelerde gübreyi tutmak için kireç tercih edildiğinin altını çizen Derya Ulaşan, “Türkiye’nin iklim yapısı ortada. Özellikle Çukurova’da yaz aylarının kurak geçtiğini varsayacak olursak, kirecin ne denli zararlı olabileceğini hesaplamak zor değil” diye konuştu.

ZAMANLA TOPRAĞI FAKİRLEŞTİRİYOR

İthal gübre zararlarının, ilk olarak topraktaki PH değerinin değişmesiyle başladığını belirten Ulaşan, “Topraktaki reaksiyonlar, kimyasalların katkılarıyla ilk olarak mikroorganizmal dengeyi bozar. Mikroorganizmal bir yaşamın olmadığı toprakta, toprak sürekli fakirleşecektir. Oysa ki toprağın gücü, toprak mikroorganizmalarının hayati faaliyetleridir. Toprağın en önemli kısmı, onu oluşturan organik kaynaklı bileşenleridir. Bunlar bitkilerin, hayvanların ve mikrop dünyasının çürümüş kalıntılarıdır” dedi.

ZARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Ulaşan, ithal gübrelerin neden olduğu zararları şöyle sıraladı; “Tuz konsantrasyonunun yükselmesine, toprağın suyu içme ve tutma özelliğinin yok olmasına, mikroorganizma faaliyetlerinin azalmasına, yeraltı suyunun kirlenmesine, kimyasal olarak verilen gübrelerin topraktan çabucak yıkanmasına, verim ve elde edilen ürünün kalitesinin düşmesine, erozyonla toprak kaybına, gelecek nesillerde şimdi olduğu gibi kanser görülme vakalarının hızla artmasına sebep olmaktadır.”

ÇARE ORGANİK GÜBRE KULLANIMINDA

Çiftçilerin bir an evvel yerli gübreye yönelmesi gerektiğinin dikkatle altını çizen Derya Ulaşan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yerli üretim gübreler genelde organik gübrelerdir. Tarımsal üretimde yetiştirilen bitkilerin bitki besin maddesi ihtiyaçlarını sağlamaları amacıyla kullanılan ve çeşitli tarımsal faaliyetler sonucu oluşan organik kökenli tarımsal atıklar ile doğal kökenli organik maddelerin büyük ölçüde değişikliğe uğratılmadan elde edilmesiyle ortaya çıkan ve bitki besin maddelerini bünyelerinde organik bileşikler halinde bulunduran bir bitki besleme materyalidir. Organik gübrelerin en önemli özelliği yüksek organik madde içermesidir. Organik maddenin toprağa çok yararları bulunmaktadır. Topraklara besin maddesi sağlamalarına ilaveten toprağın organik madde muhtevasını arttırır ve toprakların fiziksel özelliklerini düzeltirler. Organik madde; toprağın su tutma kapasitesini, havalanmasını, ısınmasını ve su geçirgenliğini artırarak bitkiler için daha uygun bir gelişme ortamı sağlamaktadır. Organik madde içeriği yüksek olan topraklarda rüzgar ve su erozyonu azalmaktadır. Toprak organik maddesinin zenginleştirilmesi, dolaylı olarak toprak verimliliğinin arttırılmasını sağlamaktadır. Organik gübrelerle, başta azot olmak üzere, fosfor, potasyum, kalsiyum, bakır, çinko, mangan, demir, bor ve molibden gibi besin elementleri toprağa kazandırılır. Organik gübreler bünyesindeki makro ve mikro besin elementleri içerikleri ile toprakta depo görevi görmektedir. Organik gübreler toprakta mikroorganizma faaliyetini artırır. Sonuç olarak: Organik gübreler toprağın havalanma, su tutma, ısınma ve geçirgenlik gibi fiziksel özelliklerini bitki yetişmesi için uygun hale getirirken aynı zamanda bitki besin maddelerinin toprakta tutulmalarını ve yarayışlı durumda bulunmayan besin maddelerinin yarayışlı hale geçmelerini sağlayarak toprak kimyasal özelliklerini de olumlu şekilde etkiler. Toprağa uygulanan organik gübreler toprakların sadece fiziksel ve kimyasal özelliklerini düzeltmekle kalmayıp, toprağın biyolojik özelliklerini tayin eden mikroorganizma faaliyetleri üzerinde de olumlu yönde etki yapmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı organik gübrelerin kültür topraklarının verimliliklerinin sürdürülebilirlikleri yönünden önemleri çok büyük olup bu nedenle bu gübrelere “toprak özelliklerini düzelten gübreler” de denilmektedir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan  odaklı yönetim için varım
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan odaklı yönetim için varım
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi