Advert

Vatandaş yeni dönemde refah bekliyor

Türkiye, siyasi iradeyi belirleyen önemli bir seçimi geride bıraktı. Ortaya çıkan sonuçları kendi çevresinde yorumlayan ve değerlendiren sokakta ki vatandaş, analizini tamamlayıp gündemini ekonomiye odaklamaya başladı. Adana’da, gerek ‘Cumhur İttifakı’, gerekse ‘Millet İttifakı’nı destekleyen her iki tarafta ki seçmen de, ilk olarak ekonominin iyileştirilmesi yönünde tedbirler alınmasını bekliyor.

Vatandaş yeni dönemde refah bekliyor
Vatandaş yeni dönemde refah bekliyor Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE – Seçimlerde her ne kadar milliyetçiliğin ön planda olduğu bir tablonun ortaya çıktığı algılansa da, sokakta ki vatandaşın önceliğinin terörden ziyade ekonomi olduğu görünüyor. Kendi ortamlarında ki seçim değerlendirmesini geride bırakan Adanalı vatandaşlar, şimdi vaadlerin yerine getirilmesini, ilk olarak da ekonominin iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılmasını bekliyorlar. ‘Reform’ talebinde bulunana Adanalı vatandaşlar, ‘iş’, ‘refah’, ‘asgari ücret ve emekli maaşı zammı’ ve ‘alım gücü’ istiyor.

Alper ALTUNÖZ (44) Esnaf: Beklediğimiz bir tablo ortaya çıktı. Fakat MHP genel anlamda bir oy kaybına uğradı. Seçimlere tek başına girecek olsaydı yüzde 16-19 bandında bir sonuç elde edebilirdi. Biz de ailece, liderimiz Devlet Bahçeli’nin isteği doğrultusunda oylarımızı kullandık. Bunda sonra ülkede ılımlı bir hava esmesini bekliyoruz. Etnik kimlik ayrımı yapılmaksızın herkese kardeşlik duyguları içerisinde eşit mesafede yaklaşılacaktır. Vatandaşlarımız da, kendini ayrıştırmadan Müslüman kimliğiyle birbirlerine sarılırsa, çözülmeyecek hiçbir sorunun kalmayacağını düşünüyorum. Zira, kırgınlıkları geride bırakmanın zamanı çoktan gelmiştir.

Erdem AKKUŞ (49) Serbest: OHAL altında, dengesiz bir seçim yaşadık. İktidara hizmet eden medya, muhalefetin sesini duyurmadığından, adil şartlarda gerçekleşen bir seçim olmadı. Cumhurbaşkanımız kıraathane ve kek vaadinden başka bir vaadde bulunmadı. Dolayısıyla yeni dönemden pek bir beklentimiz bulunmuyor. Bizler aş ve iş derdindeyiz. Açıkçası geleceğe pek güvenle bakmıyorum. Ülke ve millet olarak zor günler geçireceğimizi tahmin ediyorum. Umarım kardeşlik darbe yemez ve bir kaos ortamı oluşmaz. Ekonominin bir an önce düzelmesi gerekiyor.

Cumali Özgür (57) Emekli: Her seçim ilerisi için bir umuttur. Hayırlı olmasını diliyorum. Eskiden koalisyonların zorluklarını çok yaşadık. Yeni dönemin daha iyi olacağına eminim. En başta refah istiyoruz. Ekonomik sorunların bir an önce çözümlenmesini, birlik ve beraberliğin sağlanmasını bekliyoruz. TBMM, Türkiye’yi uzlaşmayla ileri götürebilecektir. Etnik ayrımcılığı kesinlikle istemiyoruz. Yeni sistemin ne kadar başarılı olacağını zamanla göreceğiz. 16 yılda hizmet görmemiş olsak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 5 yıl daha yetki vermezdik.

Mehmet DÜZGÖR (55) Emekli: Demokratik ortamda bir seçim gerçekleşti. Hepimiz oyumuzu rahatlıkla kullanabildik. AK Parti’nin oylarının düştüğünü görüyorum. Bunun sebebi AKP’liler tarafından iyi araştırılmalı. Demek ki, memnun olmayan vatandaş sayısı yavaş yavaş artıyor. İktidar gereksiz harcamaları kesip, sanayiciye ve çiftçiye destek vermeli. Ne yazık ki küçük esnaf bitik hale geldi. Vatandaş ise kredi kartı kıskancında. Yanı sıra her şey ateş pahası. Alışverişe çıkmak cesaret istiyor. Bir an evvel halkın alım gücü yükseltilmeli ve ekonomi rayına sokulmalıdır.

Mehmet ERZİN (63) Emekli: Huzur ve güven beklentilerimizin başına geliyor. Seçimlerden istediğimiz bir sonuç çıktı. AK Parti her şeyi yapabilecek güçte. Ekonomiyi düzeltmek için önünde hiçbir engel yok. ‘Yaparsa AK Parti yapar’ diye oy verdik. Ekonominin güçlenmesi için bir an evvel işe başlanmasını bekliyoruz. Esnaf, emekli ve vatandaş artık rahat bir nefes almak istiyor. Bugünlerde, siyasi iradesi, atanmış bürokratları, özel girişim temsilcileri ve sivil inisiyatifleri ile ekonomide "Yeni Büyüme Modeli" için ortak aklın bütün gücü ortaya koyulmalıdır.

Şaban SOYER (74) Emekli: Siyasi iraden hepimizin "geçim derdine" odaklanmasını talep etmemiz, bildiğimiz kadarıyla yol ve yöntem önermemiz de gerekiyor. İyi fikirler üretebilirsek, sorumluluğu sadece siyasi irade üzerine yükleyerek kendimizi rahatlatma ilkelliğinden de uzaklaşırız. Herkes önüne, işine bakacak. İnşallah gelenlerde bu millete faydalı olmak için çalışacak. Bu vesileyle seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Seçim döneminde çok uzun süre ekonomi unutuldu. Küresel olumsuz gelişmeler yanında içerideki sert politik tartışmalar ekonomide ciddi ölçüde zayıflamaya yol açtı. Bugünden itibaren öncelikle bir durum tespiti yapmak, sonra da ekonomiyi ayağa kaldıracak tedbirleri tartışmak zorundayız.

Bülent KAYA (70) Emekli: Seçim sonrasında maddi ve kültürel zenginlikler üreterek, insanlarımızın yaşamını kolaylaştırmak ve refahını artırmak için neler yapılması gerektiği tartışılmalıdır. Gelen insanlar, bu millete güzel hizmetler etsinler. Bizde bundan istifade edelim. Yavrularımızın geleceği aydınlık olsun diye güzel temennilerde bulunmak olgun insanların işidir. İnşallah şaibe bulaştıracak şekilde dedikodular etmezler, yalanlar söylemezler, iftiralar atmazlar. Bir nezaket içinde herkes bunu kabullenir ve önüne bakar diye de temennide bulunuyorum.

Fırat RAHATLAR (38) Tiyatro Oyuncusu: Her şey çocuklarımız için. Onların geleceğini düşünerek sandık başına gidip tercih yaptık. Seçim sonuçlarına saygı göstererek, bundan sonra ekonomiyi gündemin başına taşımaya mecburuz. Seçim kampanyaları süresince sosyal medyada ve yüz yüze yapılan görüşmelerde, siyasi tartışmalarla tarafların birbirine karşı olumsuz tavırlarının artık son bulduğunu umuyorum. Demokratik bir yarış yapıldı. Kazananın de kaybedenin de aynı topraklar üzerinde, aynı bayrak altında birlikte yaşamaya devam ettiğini unutmayalım. Kimse kimseden üstün değil. Herkes birbirine saygılı olmak durumunda. ‘Ben güçlüyüm, seni yendim’, ‘sen güçlüsün beni yendin’, ‘o güçsüz’, ‘bu az güçlü’, ‘öteki çok güçlü’ filan demek kimseye bir fayda sağlamaz. Artık olağan yaşama dönme vaktidir. Aksi hale birbirimizi kırarız dökeriz.

       

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan  odaklı yönetim için varım
Akıncı: Uzlaşan, kaynaşan, insan odaklı yönetim için varım
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi
Karataş Belediye Başkanı Ünal, trafik kazası geçirdi