Advert

Utancın fotoğrafı !

Asırlık Çınar kaderine terk ediliyor, “Yenilmez Armada” ya bu manzara hiç yakışmıyor…

Utancın fotoğrafı !
Utancın fotoğrafı ! Nevzat UÇAK

1940 yılında, 2. Dünya Savaşı'nın yaşandığı zamanlarda, silah altında bulunan askerlerin dışında kalan gençleri, sivil savunma ve spora yöneltmek amacıyla 'Sivill Savunma Mükellefiyeti' adı altında çıkan kanun sonucunda 'Kamu ve Özel Sektörde 500 Kişiden Fazla Eleman Çalıştıran Kuruluşların Spor Kulübü Kurmaları Mecburiyeti' neticesinde, 21 Aralık 1940 tarihinde, o zamanın Devlet Demiryolları 6. İşletme Müdürü Eşref Demirağ tarafından Adana Demirspor Kulübü kurulmuş, resmi tescilini bir hafta sonra 28 Aralık 1940 tarihinde almıştır.

BRANŞLAR

Adana Demirspor Kulübü'nün ilk faaliyet gösterdiği branşlar Atletizm, Bisiklet, Güreş, Yüzme, Sutopu ve Futboldur. Daha sonra bu branşlara Basketbol ve Voleybol dalları da eklenmiştir.

ATLETİZM

1940-1952 yılları arasında mahalli olarak bölgesel faaliyet gösteren Atletizm branşı, 1953-1954 sezonunda en parlak dönemini yaşamıştır. O dönemde Yıldıray Pagda, Atilla Binöz, Yavuz Pagda, Turgay Renklıkurt Adana Demırspor Atletizm Takımının ismini Türkiye'ye duyurmuştur. Yıllarca ferdi ve takım halinde şampiyonluklar kazanan takım, yüksek öğrenim görmelerı dolayısıyla Adana'dan ayrılmış; faaliyetler 1980 yılına kadar duraklama devrine girmiştir. 1980 yılından sonra, Bölge Atletizm Antrenörü Hasan Tekin Adana Demirspor'da kuvvetli bir takım oluşturmuş ve 5 yıl boyunca şampiyonlukları kimseye kaptırmamışlardır.

BİSİKLET

Adana Bisiklet Ajanı ve Antrenör Ahmet Ecesoy'un yoğun çabalarıyla Ertuğrul Arlı, Ahmet Avcılar, İbrahim Gönül ve Erol Berk gibi sporcular Milli takıma yükselme başarısı göstermişler ancak 1983 yılında Ahmet Ecesoy'un vefat etmesiyle bu branştaki faaliyetler son bulmuştur.

GÜREŞ

1956 yılında dönemin yöneticileri Sevket Kapulu ve Fevzi Özşahin'in kulüp lokaline kurdukları minderle, bu spora ilk adım atılmış ve Çukurova'da çayır güreşçisi olarak faaliyetlerde bulunan gençleri toplayarak mindere getirmişlerdir. Bu gençler daha sonraları Milli Takıma kadar yükselme başarısı göstermişlerdir. 

1968 yılından sonra güreş faaliyetleri yavaş yavaş azalmış ve ardından sona ermiştir. 1981'de Ökkeş Koşkun,bu branşı yeniden canlandırmak istese de bu çabalar pek sonuç vermemiştir.

BASKETBOL

Adana Demirspor Kulübü'nde basketbol denilince akla ilk gelen isimler Alaettin Atsal ve Demiray Sayılır'dır. 1968 yılında Bu iki spor adamının büyük çabaları sonucu Türkiye liglerinde oynama şansı yakalanmıştır. Daha sonra Ökkes Koşkun'un katılmasıyla 1969-1970 sezonunda Anadolu Kupası'nda şampiyon olarak ikinci ligde oynama şansı elde edilmiştir. 1972-1973 yılında zorlu geçen müsabakaların ardından Adana Demirspor, Türkiye Basketbol 1. Ligi'ne çıkmıştır. Basketbol Şubesi 2003 yılında tekrar açılarak Deplasmanlı Bölgesel Lig'de bir süre mücadele etmiştir.

VOLEYBOL

1967-1972 yılları arasında Bölgesel Lig'de üst üste şampiyon olan Adana Demirspor Voleybol Takımı daha sonra ilerleme olmadığından bu faaliyete son vermiştir.

YÜZME-SUTOPU

1938 yılında Adana Belediye Başkanı Turhan Cemal Beriker ve Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Rıza Salih Saray'ın girişimleri ile Adana'da Türkiye'nin en modern yüzme havuzunun yapılması için karar verilmiştir. Havuzun açılışı ile birlikte 1942 yılından itibaren Bölge Karması adı altında yarışlara iştirak eden Adana Demirspor Kulübü Yüzme ve Sutopu Takımı Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük Sutopu oyuncusu, takımın ağabeyi, örnek sporcu Muharrem Gülergin önderliğinde 17 yıl hiç yenilmeden, 22 yılda da tek mağlubiyet alarak toplamda 29 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Takım İstanbul ve tüm Türkiye'de Yenilmez Armada olarak anılmıştır. Adana Demirspor Kulübü, Adana'nın sulama kanallarında yüzme öğrenip, daha sonra havuzun açılması ile Milli Takım forması giyen 40'a yakın efsane sporcuyu bünyesinde barındırmıştır. Bu sporcular yüzmenin her branşında ve her mesafede sayısız Türkiye rekorları kırmışlardır. Manş Deniz'ini birçok ülkenin sporcusu defalarca yüzerek geçmiştir. Ancak rekor Adana Demirsporlu Erdal Acet'indir. Manş'ı ilk kez hem de tüm zamanların en iyi derecesi ile geçen Erdal Acet ayrıca 5 kez Uluslararası İstanbul Maratonu'nu kazanmıştır. Adana Demirspor'un havuzlardaki başarısını dönemin Federasyon Başkanı Fehiman Akdağ şu sözlerle dile getiriyor: "Başlarında Muharrem Gülergin gibi müstesna yaradılışta bir ağabeyleri bulunduğu ve böylesine severek çalıştıkları sürece, Demirspor'u havuzlarda alt etmek mümkün değildir." Adana Demirspor Kulübü'nün Yenilmez Armadası'nın bu başarısı Türk Yüzme ve Sutopu tarihine altın harflerle yazılmıştır.

FUTBOL

Adana'nın ilk spor kulüpleri sayılan İdmanyurdu, Torosspor ve Seyhanspor dışında, yine müessese takımı olan Milli Mensucat ve Demirspor gibi ligi oluşturan takımların katılımı ile ' Çukurova Ligi' meydana gelmiştir. Zamanla Mersin İdmanyurdu’nun da katılımı ile bölgesel kimlik kazanan bu ligde Adana Demirspor 1942 yılından 1953 yılına kadar aralıksız şampiyon olarak Türkiye Finalleri'ne katılmaya hak kazanmıştır.

1947 yılında  Ankara'da yapılan final karşılaşmalarında Ankara Demirspor ve Fenerbahçe'nin ardından Türkiye 3'üncüsü olma başarısı göstermiştir.1951 yılında, Balıkesir'de yapılan final karşılaşmalarında Beşiktaş ve Altay'ın ardından yine Türkiye 3'üncüsü olmuştur.

1953-54 futbol sezonunda Adana Demirspor Türkiye Şampiyonası Finali'nde Ankara Hacettepe takımını Selami Tekkazancı'nın (Füze) golüyle 1-0 yenerek Türkiye şampiyonu olmayı başarmıştır.

1959 yılında Türkiye Profesyonel Ligi'nin kurulmasını takip eden 2'nci sezonda, Anadolu'nun ilk takımı olarak 1960-61 sezonunda Ankara, İstanbul, İzmir takımlarıyla mücadele etmiştir. Futbol federasyonunun garip bir kararı sonucu Adana Demirspor Ankara takımı statüsüne alınmış ve iç saha maçlarını Ankara’da oynamak zorunda kalmıştır. Böylece tüm maçlarını Ankara, İstanbul, İzmir 'de oynamak durumunda kalan Adana Demirspor aynı yıl lige veda etmiştir.

1963-64 Sezonunda Türkiye 2. Liginin kurulması ile otomatik olarak lige dahil olmuştur. 9 yıl 1.Lige çıkma mücadelesi veren Adana Demirspor nihayet 1972-73 sezonunda Muharrem Gülergin ve Nuri Sengezer'in yönetiminde Adana'da Uşak Spor'u, Fatih Terim ve Bektaş Yurttaş'ın golleri ile 2-0 yenerek bu amacına ulaşmıştır.

1977-78 futbol sezonunda Türkiye Kupası'nda Trabzonspor ile final oynayan Adana Demirspor yine aynı sezon Başbakanlık Kupası'nda finali oynamıştır. Lig tarihindeki en iyi derecesı 1981-82 sezonunda Hacı Döner'in kulüp başkanlığı ve Coşkun Özarı'nın teknik direktörlüğünde 6.lıktır.

1983-84 sezonuna kadar aralıksız 11 yıllık 1. Lig serüveninden sonra 3 yıl Türkiye 2. Ligi A grubunda şampiyonluk mücadelesi veren Demirspor, 1986-87 yılında Adem Atılğan'nın başkanlığı,Ali Hoşfikirer'in teknik direktörlüğünde amacına ulaşmıştır.

1989-90 sezonunda küme düştükten sonra ertesi yıl Selahattin Çolak'ın kulüp başkanlığı ve Ali Hoşfikirer'in teknik direktörlüğünde yeniden1.Lige yükselmiştir. Aynı sezon küme düşen Adana Demirspor, 1993-94 futbol sezonunda Metin Türel'in idaresinde yeniden 1. Lige yükselmiştir.

 

ORTADA BIRAKILDI!

Yukarıda Adana Demirspor’un kısa bir tarihi özeti vardır. Bu tarih sadece Adana’nın değil, Türkiye’nin yüz akıdır.  Bugün o şanlı tarih yerlerde sürünmektedir. Bugün o tarih, Adana Demirspor’a sahiplenmeyenlerin yüzüne tükürmektedir. Bakın dünkü Adana Demirspor kongresine. Divan bom boş, salon bom boş. Adana Demirspor öldürülmüş, cenazesi ortada bırakılmış. Böyle sıkıntılar yaşamıştır Adana Demirspor geçmişinde. Ama mutlaka can simidi bulunmuştur. Vali devreye girmiştir, işadamları devreye girmiştir, Belediye Başkanları devreye girmiştir ve Adana Demirspor yeniden hayata döndürülmüştür.

Bugün, ne bu memleketin valisi, ne belediye başkanları, ne de işadamları ve odalar sahiplenmemiştir Adana Demirspor’u. Bu ayıp hepimizin ayıbıdır… Cenaze ortada bırakılmıştır, Adana Demirspor’u gariban taraftarları bile sahiplenememiştir. Durum, Adana’nın sahipsizliği durumudur. Durum utanç vericidir. Ve bu utancın ortaklarının sayısı az değildir. Adana Demirspor’u unutturmak, onu yok etmenin ilk şartıdır ve o şart yaratılmıştır.

 Kına yakın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu