Advert

Seçimin kaybedeni ağaçlar oldu

Park, bahçe, yol kenarları ve refüjlerdeki ağaçların siyasal reklam panoları olarak kullanılmasını eleştiren Adana Çevre ve Arboretum Derneği Kurucu Başkanı Zeynep Çavuşoğlu, “Seçimler en büyük zararı çevre ve doğaya verdi” diye konuştu. Başkan Çavuşoğlu, ‘’Dilerim uyarılarımız dikkate alınır ve yerel seçim sürecinde aynı manzaralarla karşılaşmayız’’ dedi.

Seçimin kaybedeni ağaçlar oldu
Seçimin kaybedeni ağaçlar oldu Nevzat UÇAK

HABER: Yener EKİNCİ 

Adana Çevre ve Arboretum Derneği Başkanı Zeynep Çavuşoğlu, seçimleri asıl kaybeden tarafın çevreye ve doğa olduğunu söyledi. Park, bahçe, yol kenarlarındaki ve refüjlerdeki ağaçların siyasal reklam panoları olarak kullanıldığını belirten Başkan Çavuşoğlu, “Ülke genelinde sayısı milyonları geçen afiş ve pankartlar doğa varlıklarımızın üzerine çivilendi. Bu işlemlerin ağaçlarımıza zarar vermesi, onları hastalık ve zararlılara karşı zayıflatması bir yana, bu anlayış, doğayı bir meta olarak gören kapitalist mantığın bir ürünüdür" dedi.

YILLARDIR DOĞAYI VE ÇEVREYİ TALAN EDEN ANLAYIŞ

Yaşadığımız kentlerde zaten azalmakta olan yeşil alanlarımızı birer reklam panosu gibi görmenin, her bir ağacı, afiş asılabilecek birer direk gibi algılamanın çok tehlikeli bir yaklaşım olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "İşte bu anlayışla 2002 yılından bu yana toplam tarım alanlarımızın yüzde 7`si yok olmuştur. Kendisini besleyen, üzerinde var olduğu doğaya bile yaşam hakkı tanımayan bu anlayışın, seçim sürecinde karşısındaki rakibine de yaşam hakkı tanımaması gayet normaldir. Yıllardır doğayı ve çevreyi talan eden bu anlayış, bunca zamandır herhangi bir hukuki sorumluluk üstlenmemiş olabilir. Ancak doğamızı katledenler yüklendikleri tarihsel sorumlulukları için hesap vereceklerdir" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Abdullah Torun da aday adayı oldu
Abdullah Torun da aday adayı oldu