Advert

Musikiye davet

Kentte, 1974 yılından bu yana faaliyet gösteren, Adana Musiki Derneği’nin Başkanı Sedat Deryalar, sadece musiki öğreten bir kurum olmadıklarını belirterek, “Musikinin yanı sıra çalışmalara katılan gençlerin her konudaki eğitimine önem veren, eksikliklerini gidermeye çalışarak onları sosyal yaşama hazırlayan, kardeşlik ve sevgi duygularını geliştiren bir aile yuvasıyız” dedi.

Musikiye davet
Musikiye davet Nevzat UÇAK

HABER: Yener EKİNCİ

 

BÖLGE - Adana Musiki Derneği Başkanı Sedat Deryalar, Adana’nın büyük bir musiki potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Türk Musikisini seven ve öğrenmek isteyenler bizden eğitim alabilir” dedi.  Mazisi uzun yıllar öncesine dayanan fakat resmi olarak 1974 yılında kurulan Adana Musiki Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Deryalar, “Adana'nın ilk kurulan musiki derneğidir. Faaliyeti itibariyle bir eğitim kurumu olan dernek, asıl amacı olan musiki eğitimini sürdürürken disiplin ve musiki ahlakını da ön planda tutmaktadır” diye konuştu.

GENÇLERİN HER EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLİYOR

“Derneğimizin eğitim - öğretim programında musiki nazariyatı, usul, makam, solfej, repertuar ve saz dersleri her dönemde büyük yer tutmuştur” diye konuşan Başkan Sedat Deryalar, “Esasen Adana Musiki Derneği sadece musiki öğreten bir kurum da değildir. Musikinin yanı sıra çalışmalara katılan gençlerin her konudaki eğitimine önem veren, eksikliklerini gidermeye çalışarak onları sosyal yaşama hazırlayan, kardeşlik ve sevgi duygularını geliştiren bir aile yuvasıdır. Bu aile yuvasından bugüne kadar yüzlerce genç yetiştirilmiş ve topluma kazandırılmıştır. Ayrıca dernekten yetişen onlarca ses ve saz sanatçısı bugün Kültür Bakanlığı korolarında ve TRT'de görev yapmaktadırlar” dedi.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER İCRA HEYETİYLE ÇALIŞIYOR

Deryalar, şunları söyledi; “Yeterlilik seçmeleri ile derneğimize alınan öğrenciler belirlenen program çerçevesinde musiki eğitimi almaktadırlar. Bu nedenle Adana Musiki Derneği’nde icra heyeti çalışmalarının yanı sıra 1. sınıf oluşturulmuştur. Her yıl yapılan seçmelerle yeni alınan ses ve saz öğrencileri birinci sınıf olarak kabul edilmekte, bu öğrenciler değişik gün ve saatlerde dernek hocaları nezaretinde nazariyat, usul, makam, solfej derslerinden oluşan bir temel eğitim programına tabi tutulmaktadır. Derslere devam edilip, sonucunda yapılan ara ve ana sınavlarda başarılı olan öğrenciler İcra Heyeti’ne alınmakta, musiki bilgi ve becerilerini geliştirmek için bu derslere katılmaktadırlar. İcra Heyeti’nin çalışmaları Ali İntizam ve Şükrü Birbaş’ın şefliğinde yürütülmekte; bu çalışmalar her yıl muhtelif zamanlarda düzenlenen konserlerle halkımıza sunulmaktadır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te