Advert

Adanalı sosyal medyayı seviyor

Teknoloji konusunda Türkiye’de ki son gelişmeleri paylaşan dünyaca ünlü bir bilgisayar ve akıllı telefon firması, elde ettiği verilerle sosyal medya bağımlılığımızı gözler önüne serdi. Araştırmaya göre Adana’da, 1 milyon 672 bin 430 kişi aktif internet kullanıcısı var. Adanalı’nın 1 milyon 110 bin Facebook, 987 bin Instagram, 569 bin de Twitter hesabı bulunuyor.

Adanalı sosyal medyayı seviyor
Adanalı sosyal medyayı seviyor Nevzat UÇAK

HABER: Yener EKİNCİ

 

BÖLGE - Bilgisayar ve akıllı telefon sektöründe dünya markası olan bir firmanın Türkiye Pazarlama Direktörlüğü tarafından yapılan araştırmada, sosyal medya kullanımı ile ilgili çarpıcı rakamlar elde edildi. 81 milyon nüfusa sahip Türkiye’de, 54 milyon 330 bin kişi aktif olarak internet kullanıyor. Bu kitlenin yüzde 84’ü internete düzenli olarak her gün giriyor ve PC, tablet ya da akıllı telefonlar aracılığıyla ortalama 7 saatlerini internette dolaşarak geçiriyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de 51 milyon Facebook, 33 milyon da Instagram hesabı bulunuyor. 11 milyon kişinin de Twitter kullananların sayısı da 12 milyon.

FACEBOOK’U ÇOK SEVİYORUZ

Facebook kullanıcısı sayısında ilk üç sırayı Hindistan (250 milyon), İngiltere (230 milyon) ve Brezilya (130 milyon) paylaşırken, Türkiye 51 milyon kullanıcıyla Tayland ile birlikte 8. sırayı paylaşıyor. Şehirler bazındaki sıralamada ise İstanbul 14 milyon kullanıcı ile Mexico City (Meksika), Quezon City (Filipinler) ile beraber beşinci sırada yer alıyor. En çok Facebook hesabının 22 milyonla Tayland’ın 8 milyon nüfuslu başkenti Bangkok’ta olması dikkati çekiyor.

INSTAGRAM’DA İKİNCİYİZ

Instagram’da ise Türkiye, yüzde 41’lik nüfus/kullanıcı sayısı oranıyla İsveç’in ardından dünya ikincisi konumunda. ABD’nin 110 milyon ile ilk sırada yer aldığı Instagram kullanıcı sayısı listesinde ise Türkiye 33 milyonla beşinci sırada yer alıyor.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ ARTIYOR

2017 yılında internet kullanıcılarının yüzde 33’ünün online alışveriş yaptığı ülkemizde, en çok online alışveriş yapan grubun 25-34 yaş arasında olduğunu kaydedilirken, her geçen gün internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığının arttığına da dikkat çekildi. Araştırmada, “2017 yılında internet kullanıcılarının yüzde 33’ü online alışveriş yaptı. Bu da nüfusun yüzde 23’üne karşılık geliyor. Ülkemizin e-ticaret hacmi 24,7 milyar TL ve bunun genel perakende içerisindeki payı ise sade yüzde 1,3 oranında. Ülkemizde çok ciddi bir e-ticaret potansiyeli var. Örneğin, Türkiye’de bir kişi ayda ortalama 499 video izliyor. Sadece bu veri bile insanların internet alışkanlığını ve interneti ne sıklıkta kullandığını daha iyi anlamak için yeterli’’ sonucu çıkarılıyor.

ADANALI SOSYAL MEDYA TUTKUNU

Araştırmaya göre Adana’da, 1 milyon 672 bin 430 kişi aktif internet kullanıcısı var. Adanalı’nın 1 milyon 110 bin Facebook, 987 bin Instagram, 569 bin de Twitter hesabı bulunuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Abdullah Torun da aday adayı oldu
Abdullah Torun da aday adayı oldu