Advert

Tamircilere garanti darbesi

Elektronik cihazlarda 3 yıldan 7 yıla kadar garanti belgesi veren üretici firmaların, tamircilik mesleğini bitirme noktasına getirdiği kaydedildi.

Tamircilere garanti darbesi
Tamircilere garanti darbesi Nevzat UÇAK

BÖLGE - Kısa adı Elektronikçiler Esnaf Odası olan Adana Televizyon, Elektronik Cihazlar, Bilgisayar, İletişim Araçları Tamircileri ve Malzemecileri Odası Başkanı Salih Diptaş, 3 yıldan 7 yıla kadar garanti belgesi veren üretici firmaların mesleği bitirme noktasına getirdiğini söyledi. Adana genelinde 10 yıl önce 350’ye yakın esnaf varken bu rakamın 80’e düştüğünü ifade eden Diptaş, kayıt dışı çalışan Suriyelilerin de sektörü baltaladığını kaydetti. Garanti süresi dolduktan sonra arıza yapan televizyonlara yönelik çıkarılan tamir masrafını müşterinin kabul etmediğini belirten Başkan Diptaş, “Kredi kartını kullanarak gidip yenisini alıyor. Ayda 200-300 lira ödediği taksit gözüne batmıyor. Şu an mevcut elektronikçilerin depoları hurdalık gibi, müşterinin bıraktığı LCD televizyonlarla dolu” diye konuştu.

KREDİ KARTIYLA YENİSİNİ ALIYORLAR

Diptaş, şunları kaydetti; Adana’da, 1970’li yıllardan 2000’li yıllara kadar yoğun bir iş hacmi vardı. Bu dönemde sanaktar sayısı da azdı. Karaisalı, Kadirli, Kozan gibi ilçelerden iş gelirdi. 1985 yılından sonra televizyon yaygınlaşmaya başladı. Fakat bunun etkisi bize olumlu yansımadı. Sanatımız gerileme sürecine girdi. Eskiden cihazların üretici firma garantisi bulunmuyordu. Sonrasında 1 yıl garanti vermeye başladılar. Şimdi ise 3 yıldan 7 yıla kadar garanti belgesi veriliyor. Garanti süresi dolup da arızalanan bir televizyon getirildiğinde, çıkarılan fiyatı müşteri beğenmiyor. 200-300 TL masraf çıkarsa, kredi kartını kullanarak gidip yenisini alıyor. Ayda 200-300 lira ödediği taksit gözüne batmıyor. Şu an mevcut elektronikçilerin depoları hurdalık gibi, müşterinin bıraktığı LCD televizyonlarla dolu.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te