Advert

Aikido terapisi

Adana'da, "Barış, sevgi ve kardeşlik" ilkeleriyle deklare edilmesinin ardından yaygınlaşmaya başlayan aikido sporu, savunma sanatının yanı sıra ruhsal gelişime katkı sağlayan öğretisiyle, günlük yaşamın stresinden bunalanların terapi kaynağı oldu.

Aikido terapisi
Aikido terapisi Nevzat UÇAK

Reyber KARACAN

BÖLGE - Sorun ve sıkıntılarından psikolojik tedavi görerek kurtulmak yerine, uzak doğu kültürüyle rahatlamayı alternatif görenler, spor salonlarına akın ediyor. Kentteki sayılı aikido hocalarından biri olan Taner Dinçer, "Bir anlamda psikiyatrist görevi görüyoruz" dedi. Türkçe'de, "Yaşam gücü ile bütünleşme yolu" anlamına gelen Aikido'nun, insanın kendi yaşam gücünü geliştirmekten ibaret sayılan ana felsefesi, giderek ağırlaşan hayat şartları altında ezilen insanların, sağlıklı düşünmelerini sağlamaya yarayan bir spor dalı haline geldi. Adana'da, son birkaç yıldır rağbet görmeye başlayan bu uzak doğu sporu, her yaşta kişinin yapabileceği teknik hareketler içerdiğinden dolayı, 7'den 70'e bütün sporseverlerin gözdesi haline geldi.

BEYİN AKTİVİTELERİNİ ÇALIŞTIRIYOR

Yalnızca spor yapmak isteyenlerin değil, ruhsal gelişime sağladığı katkıdan dolayı da tercih edilen aikido, sabırlı ve disiplinli olmayı sağlayan özelliğiyle dikkat çekiyor. Kentte aikido dersi veren sayılı hocalardan biri olan Taner Dinçer, son 14 yıl içinde 3 bini aşkın öğrenci kaydı yaptıklarını belirtti. Çoğu öğrencisinin stresten ve bunalımdan kurtulmak için başvurduğunu dile getiren Dinçer, "Bir anlamda psikiyatrist görevi de görüyoruz. aikido dikkat isteyen bir spor. Sadece eller kullanılıyor ama adımları doğru atmak da gerektiğinden ayaklarla birlikte ortak hareket edilmesi gerekiyor. Bu da beyin aktivitelerini çalıştırıyor. Dolayısıyla da dikkat isteyen bir iş olduğundan, öğrenci bütün sorunlarını unutuyor, yalnızca spora odaklanıyor" dedi.

HAYATA AİKİDO İLE TUTUNUYORUM

Aikido'nun tanımını yapan Dinçer, "Aikido, yaşam gücünü geliştirmek ama kazanım ile veya yenilgi ile bağlanmamaktır. Karşılaşma sırasında amaç kendini korumak ve saldırganın gücünü saldırgana karşı kullanarak safdışı bırakmaktır. Diğer savaş sanatlarından özellikle farkı düşmanın dengesini yitirmesini sağlamak ve "kombo" tabir edilen arka arkaya yapılan birkaç teknik ile saldırganı saf dışı bırakmaktır. Saldırganın enerjisinin kendisine karşı kullanılması fiziksel güçten çok, doğru zamanlama ve iyi gözlem gerektirir. Fakat unutulmaması gereken şey; aikido'nun bir saldırı sanatı değil, bir savunma sanatı olduğudur" şeklinde konuştu. Dinçer'in öğrencilerinden biri olan 59 yaşında ki Mehmet Pakkan, birkaç yıl önce riskli bir operasyon olan bypass ameliyatı geçirdiğini belirterek, "Kalbimde problem vardı. Zorlu bir ameliyat geçirdim. Şimdi iyiyim ve hayata aikido ile tutunuyorum. Tek amacım başarılı olmak. Bu spora 2 yıl önce başladım ve gerek ruhsal gerekse bedensel anlamda çok rahat hissediyorum. Herkese tavsiye ederim" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Abdullah Torun da aday adayı oldu
Abdullah Torun da aday adayı oldu