Advert

Çiftçi eriyor

Çukurova çiftçisi çözümlenemeyen sorunlar altına ezilmeye devam ediyor. Binlerce çiftçi, karnını doyuramadığı için başka meslek alanlarına kayıyor. Adana’da, uzun yıllardan bu yana tarımsal alet üretimi yapan Hüseyin Bulancak, yaptıkları araştırmalar sonucunda, son 10 yıl içerisinde Türkiye’de ki çiftçi sayısının 416 bin 316 kişi eksildiğini tespit ettiklerini belirtti.

 Çiftçi eriyor
 Çiftçi eriyor Nevzat UÇAK

BÖLGE - Tarımsal alet üretimi yapan sayılı firmalardan birinin kurucusu olan Hüseyin Bulancak, Türkiye ve Çukurova tarımının temel sorunları hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Yaptıkları araştırmaların sonucunu paylaşan Hüseyin Bulancak, acil önlemler alınması gerektiği uyarısında bulundu.


MALİYET ARTICI UNSURLARIN ÇÖZÜMLENEMEMESİ

Bulancak, “Elektrik, mazot, gübre, ilaç gibi girdi maliyetlerinin dünya fiyatlarının üzerinde seyretmesi ve piyasa manipülasyonları sektöre büyük zarar vermektedir. Tarımsal aracılara akreditasyon sistemi getirilmeli, tarımsal üretim için kullanılan mazotta Özel Tüketim Vergisi kaldırılmalı, tarımsal üretimde yenilenebilir enerjinin kullanımı teşvik edilmeli, tarımda kullanılan elektrik bedeli hasat sonunda ödenmelidir” dedi.

ÇİFTÇİ EĞİTİMİ VE UYGULAMALARI YETERSİZ

“Yeni teknolojiler, üretim sistemleri, pazarlama sistemleri, teşvikler ve mevzuat konusunda üreticilerin bilinçlendirilmesine, genç nüfusun tarımsal üretime özendirilmesine ve teşvik edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır” diyen Bulancak, “İlgili özel sektör kuruluşları, üniversiteler ve yayın kuruluşları ile beraber yaygın bir çiftçi eğitimi hedeflenerek, arazide uygulamalı ve kontrollü eğitim verilmeli. Tarım danışmanlığı sistemi teşvik edilmeli. TRT-Tarım kanalı yeniden kurularak üniversite-bakanlık-üretici işbirliği geliştirilmeli. Gençleri tarım ekonomisine çekmek için, maddi destek, hibe ve teşvik sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

TARIM ARAZİLERİNİN PARÇALI VE DAĞINIK YAPISI

Bulancak, tarımsal arazilerin çok parçalı ve dağınık yapısı üretim maliyetlerini artırdığını, modern tekniklerin uygulanması ve ulaşım ağının inşasını zorlaştırıldığını, bunun da çiftçinin kazancını düşürdüğünü ve tarımsal rekabet ile tüketici fiyatlarını olumsuz etkilendiğini kaydetti. Bulancak, arazi toplulaştırması ve sınırsız köy projeleri çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

TARIMSAL ÜRETİMDE VERİM VE KALİTENİN DÜŞÜK OLMASI

Bulancak, şöyle konuştu; “Toprak ve iklim şartlarına uygun tür ve çeşit seçiminde, uygun tedbirlerin (gübreleme, sulama vb.) kullanılmaması nedeniyle verim ve kalite düşüktür. Arıtma tesisi bulunmayan sanayi kuruluşları, toprağı ve yer altı sularını kirletmekte ve bu durum tarımsal üretimde verim ve kalite kaybına sebep olmaktadır. Artan nüfus ve beslenme zorunluluğu dikkate alınarak yeni tarımsal üretim teknolojileri geliştirilmeli. Bu amaçla TÜBiTAK tarafından Tarımsal Ar-Ge başlığı altında özel bir destek programı geliştirilmeli. Tesisleşme ile atık yönetimi birlikte düşünülerek teşvik verilmeli, kamu kuruluşları bu konuda koordinasyon içinde çalışmalı, özellikle küçük ölçekli tarıma dayalı işletmelerin çevre korumaya yönelik faaliyetlerinde ekonomik analizler iyi yapılmalıdır.”

SULANABİLEN ARAZİ MİKTARININ AZLIĞI VE MEVCUT SU KAYNAKLARININ ETKİN KULLANILAMAMASI

Sulanabilen arazi miktarının azlığı nedeniyle ülkemizin, özellikle yağlı tohumlu bitkilerde ithalata mahkum olduğunu sözlerine ekleyen Bulancak, “Suyun etkin kullanılamaması nedeniyle, hem gereksiz su sarfiyatı olmakta hem de üretim artırılamamaktadır. Sulanabilen arazi miktarı artırılmalı. Başta damlama sulama sistemi olmak üzere, yeni sistemler uygulanarak suyun etkin kullanımı sağlanmalı, bu tür projelere verilen destekler artırılmalı. Gübrelemenin etkin yapılabilmesi ve iş gücü maliyetinin azaltılması amacıyla basınçlı sulama sistemi ile birlikte kullanımı yaygınlaştırılmalıdır” diye konuştu.

AR-GE ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA PROJELER HAZIRLIYORUZ

Bulancak, şirket faaliyetleri hakkında da şu bilgileri verdi; “İki ana dalda faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan biri sulama, diğeri de tarımsal mekanizasyon aletleri üretimi. Daha çok, ‘Damlama Yöntemiyle Sulama Otomasyonu’ projelerimizle ön plana çıkıyoruz. Bu zamana kadar İtalya’dan ithalat gerçekleştiriyorduk. Çiftçimize daha uygun ekipmanlar sağlamak amacıyla Organize Sanayi Bölgesi’nde kendi fabrikamızı açtık. Yaylı kültivatörler, Dik yaylı ağır tip çizeller, ekim makineleri, tohum yatağı hazırlama kombinasyonları, Entansif bahçeler için budama makineleri, sap-dal parçalama makineleri, hidrolik sensorlu toprak işleme makineleri ve bunların yedek aksamlarını üretiyoruz. Azerbaycan, Irak ve Kıbrıs’a ihracat da yapıyoruz. AR-GE çalışmaları kapsamında şimdiye kadar 7 farklı proje hazırladık. Bunların tamamı başarıyla sonuçlandı. Bir tanesinde TÜBİTAK ile çalıştık. Kendi kendine gezip sulama yapan bir sistemdi bu.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Saldırgan tutuklandı
Saldırgan tutuklandı