Advert

Adana’nın en büyük sorunu göç

Gerileme süreci devam eden Adana’da, üstesinden gelinmesi gereken en acil sorunun ‘göç’ olduğu belirtiliyor. Katma değer üreten, iş gücü potansiyeli yüksek ve istihdam sağlayacak iş insanları birer ikişer kaçmayı sürdürürken, karşılığında gelen vasıfsız insanlar ise işsiz ordusu oluşturuyor.

Adana’nın en büyük sorunu göç
Adana’nın en büyük sorunu göç Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, kentin uzun zamandır aldığı göçten fazlasını verdiğini belirterek, “Verdiğimiz göç kalifiye insanlardan, katma değer üreten, iş gücü potansiyeli yüksek ve istihdam sağlayacak iş insanlarından, meslek erbaplarından oluşuyor. Karşılığında ise vasıfsız insanlardan oluşan bir göç alıyor” dedi. 

BEYİN GÖÇÜNÜ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Sönmez, gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Adana, verimli tarım toprakları, sanayi kültürü, spor, sanat ve siyaset geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biridir. Her ne kadar son yıllarda işsizlikle anılan bir kent olsa da hemen her alanda var olan potansiyeli geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır. Kent dinamiklerinden doğacak sinerjinin bu potansiyeli harekete geçireceğine olan inancımızı koruyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu Adana Bölge Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre Adana’nın 2007 yılından bu yana göç verdiği ortaya çıkıyor. Verilere göre Adana göç almaya devam ediyor ancak uzun zamandır aldığı göçten fazlasını veriyor. ADSİAD olarak son birkaç yıldır beyin göçü üzerinde duruyoruz. TÜİK’in verileri de bizi doğruluyor ki verdiğimiz göç kalifiye insanlardan, katma değer üreten iş gücü potansiyeli yüksek ve istihdam sağlayacak iş insanlarından, meslek erbaplarından oluşuyor. Bu konunun üzerine ciddi olarak eğilmemiz gerekiyor. Maalesef Adana için son derece önem arz eden yatırımcılarımız, iş insanları ve yeni nesil gençler yaşanabilirlik seviyesi daha iyi kentlere göç ediyor. Gelişimini tamamlayan Marmara’nın alternatifi olmamıza rağmen kent estetiği ve kent aidiyetinin yetersizliği, yaşanabilirlik seviyesinin düşüklüğü gibi başlıca nedenlerden dolayı beyin göçünün önüne geçemiyoruz. Kentler arası rekabet yaşanabilirlik seviyesi ile ölçülür. Bu nedenle yaşanabilirlik seviyesini mutlak suretle artırmak zorundayız”

MEVDUATI YATIRIMA YÖNLENDİRMELİYİZ

Yine verilere göre Adana’daki mevduat hesabı toplamının 14 milyar lira olarak gerçekleştiğini ifade eden Sönmez, “Bu mevduat birikiminin de Adana ekonomisine kazandırılması için özel projeler geliştirilmelidir. Adana, yatırımların bir an önce hayata geçirilebilmesi için tam anlamıyla güvenlikli bir kent konumuna ulaştırılmalıdır. Dünyanın her yerinden yabancı girişimcileri bölgemizde yatırım yapmaya çağırırken, yerel yatırımcıların da enerjisini, ilgisini bu bölgeye çekmemiz, yerel yatırımcıyı bölgemizde tutmamız gerekiyor” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Sular çekildi, mezarlık ortaya çıktı
Abdullah Torun da aday adayı oldu
Abdullah Torun da aday adayı oldu