Advert

Büyükçelebi’ye tam destek

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) il delege seçimlerinin galibi Mehmet Hüviyetli, Başkanlık yarışında Murat Büyükçelebi’yi destekleyeceklerini belirtti. Beraberinde, Adana Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Mahmut Agiç olduğu halde sorularımızı yanıtlayan Hüviyetli, ‘’SAİK Başkanlığı seçimlerinde iki aday bulunuyor. Mevcut Başkan Hüseyin Kasap’ın yanı sıra TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi de göreve talip oldu. Biz, Sayın Murat Büyükçelebi’yi destekliyoruz. Hazine Müsteşarlığı ve sigorta şirketlerinin CEO’larıyla ilişkileri çok iyi. Bu iki gurubu yan yana getirip sorunları çözebilecek kapasitede.. Aynı zamanda genç, dinamik ve konulara çok hakim’’ dedi.

Büyükçelebi’ye tam destek
Büyükçelebi’ye tam destek Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE - Gerek hizmet, gerekse ürün çeşitliliği açısından gelişmiş ülke piyasalarıyla rekabet edebilecek bir sigortacılık sektörüne sahip olmamıza rağmen, halk arasında sigorta bilincinin son derece düşük olması, vahim bir durum olarak nitelendiriliyor. Trafik ve DASK gibi zorunlu sigortaların dışında, toplumun yüzde 80’i gibi ciddi bir kesimin diğer branşlardan bilgisi bulunmuyor. Oysa kaliteli bir yaşamın garantörü sayılan sigorta yelpazesi içinde, her bütçeye uygun poliçeler yer alıyor. Bu konuda toplum bilinçlenirse, ülkemiz sigortacılığının önemli bir ivme kazanacağı aşikar. Bölge Gazetesi olarak, sektörle alakalı merak ettiğimiz sorulara cevap aramak için, mesleğin iki önemli ismi ile bir araya geldik. Adana Sigorta Acenteleri Derneği (ADSAD) Başkanı ve Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hüviyetli ile Adana Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı, TÜSAF ve ADSAD Kurucu Üyesi Mahmut Agiç, keyifle gerçekleştirdiğimiz sohbet sırasında, önemli açıklamalarda bulundu.    

SİGORTACILIK YASASI’NIN ÇIKMASINDA ADANA’NIN EMEĞİ BÜYÜK

Adana Sigorta Acenteleri Derneği’nin Türkiye genelinde ki diğer mesleki derneklerle bir olup federasyon oluşumuna gittiğini ifade eden Mehmet Hüviyetli, ‘’Ülke genelinde 12 dernek bir araya gelerek Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu’nu kurduk. Aslında müstakil bir oda istemiştik fakat kanunlar gereği oda olmamız mümkün değildi. Mevcut sigortacılık yasası, federasyon ve derneklerin üstün çaba ve gayretleriyle çıkarıldı. ADSAD’ın da bu amaç doğrultusunda yoğun çalışmaları oldu. Dönemin milletvekilleri Tacidar Seyhan ve Atilla Başoğlu ile istişareler yürüttük’’ dedi.  

SAİK, SİGORTACILARIN ELİNE BİR GÜÇ VERDİ

Federasyon yapısının, Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı ve devlet bürokratlarıyla  görüşerek kendi içinde etkin bir güç oluşturma arayışına girdiğini kaydeden Hüviyetli, ‘’Bu süreçte, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  bir teklif getirerek, ‘Bir gücünüz var. Gelin bizde kullanın. Size bünyemizde bir meclis oluşturalım’ dediler. Bu teklif kabul edilip 40 kişiden oluşan bir meclis oluşturuldu. Bu meclisin içerisinden ise kısa adı SAİK olan Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’ni meydana getirildi. SAİK toplam 9 kişiden oluşuyor. Bunun ikisi TOBB tarafından atanıyor. Diğer 7 kişiyi ise Türkiye genelinde ki il delegeleri seçiyor. İl delegeleri de seçimle belirleniyor’’ ifadelerini kullandı.

MURAT BÜYÜKÇELEBİ SİGORTACILIK SEKTÖRÜ İÇİN BİR FIRSATTIR

SAİK’in kanunlarla korunmuş, sigortacılık sektöründe ki en büyük ve son kurum olduğunun altını çizen Mehmet Hüviyetli, Hazine Müsteşarlığı’nın son zamanlarda ki birçok yetkisini SAİK’e devrettiğini hatırlattı. Geçen hafta il delege seçimlerinin yapıldığını ve kendi listesinin kazandığını belirten Hüviyetli, ‘’3 liste vardı. Türkiye’de ilk defa bu kadar yoğun katılımlı ve aday bolluğu yaşanan bir seçim gerçekleşti’’ dedi. Hüviyetli, şunları kaydetti; ‘’Ticaret Odalarında her meslek grubunun temsil edildiği komiteler var. Geçen nisan ayında Ticaret Odası Meslek Komitesi seçimleri yapıldığında il delegeliği seçimlerinde rakip olan arkadaşlarımız orada da bize rakipti. Komite seçimlerini kazanınca, rakiplerimiz rövanş alma arzusuyla liste oluşturdular bu kez. Fakat meslektaşlarımızın teveccühüyle her iki seçimi de kazandık. Diğer yandan, SAİK Başkanı Hüseyin Kasap’ın yapmış olduğu kulisler de bir hareketlilik yarattı. Netice itibariyle 465 meslek mensubumuzun 300’e yakın gelip oy kullandı. SAİK Başkanlığı seçimlerinde iki aday bulunuyor. Mevcut Başkan Hüseyin Kasap’ın yanı sıra TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi de göreve talip oldu. Biz, Sayın Murat Büyükçelebi’yi destekliyoruz. Hazine Müsteşarlığı ve sigorta şirketlerinin CEO’larıyla ilişkileri çok iyi. Bu iki gurubu yan yana getirip sorunları çözebilecek kapasitede. Aynı zamanda genç, dinamik ve konulara çok hakim.’’  

SAİK’İN İYİ İŞLETİLMEDİĞİ KONUSUNDA TEREDDÜTÜM YOK

Son dönemde SAİK’e karşı bazı alternatifler kurulması hakkında da değerlendirmede bulunan Mehmet Hüviyetli,  şu ifadeleri kullandı; ‘’SAİK’in kuruluş amacı sigortacıya fayda sağlamaktır. Kanunlarla tanınmış yetkileri var. İstediğimiz ölçüde faydası olup olmadığı belki tartışılabilir ama bizim en üst kurulumuzdur. Şöyle izah etmeye çalışayım; Elinizin altında sıfır bir otobüs var. Şoförü iyi değilse ve iyi kullanamıyorsa hedef noktaya ulaşmanız biraz zordur. SAİK’i de bir otobüs olarak düşünün. Başına ki kişi bunu iyi kullanmıyor. Yetkisi olmasına rağmen denetim mekanizmasını iyi çalıştıramıyor. Çalıştırabilse, çantacı tabir edilen hiçbir korsan sigortacı kalmaz. SAİK’in iyi işletilmediği konusunda hiç bir tereddüdüm yok.

 ARABAMIZA VERDİĞİMİZ DEĞERİ, KENDİ CANIMIZA VERMİYORUZ

Mahmut Agiç ise, Adana’da ki zorunlu trafik ve DASK sigortalarının, Türkiye’deki genel oranla başa baş giderek sigorta hacminin yüzde 80’ini meydana getirdiğini söyledi. Agiç, ‘’Yıllık cüzi sayılabilen prim ödemesi bulunan ferdi kaza sigortasının varlığından bile haberdar olmayanlar örnek gösterilecek olursa, insanların arabalarına verdikleri değer kadar kendi canlarını düşünmedikleri ortaya çıkıyor’’ dedi.  Agiç, sigortacılığın her yıl genişleyen teminat yapısıyla reel ekonominin önemli bir garantörü haline geldiğini söyledi ve şirketlerin özellikle geniş kitleleri etkileyen, ciddi ekonomik kayıplara yol açan yangın, deprem, sel gibi felaketlerde üzerine düşen vazifeleri layıkıyla yerine getirdiğini vurguladı.

SERBEST TARİFE PRİM FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ

Agiç, sektörün son 10 yıl içerisinde çok önemli mesafeler kat ettiğinin altını çizerek, ‘Bu dönem içerisinde en önemli gelişme tarife rejiminin terk edilmesi oldu. Tarife rejiminde tek bir tarife uygulanmakta ve şirketler arasında fiyat farklılıkları oluşmamaktaydı. Serbest tarifeye geçişle birlikte sigorta şirketlerinin her bir riski serbestçe fiyatlamaya başlamış ve ülkemizde tam rekabete dayalı bir piyasanın temeli atılmıştır. Bu değişiklikle birlikte sigortalılar çok daha az primle ürünlerine kavuşur hale geldi’ dedi. 

UZMAN SİGORTACILAR YETİŞTİRMEMİZ GEREKLİ

‘Toplumun refah düzeyi ve eğitim seviyesi ne kadar yükselirse, sigorta bilincinin de o kadar yükseleceğini kaydeden Mahmut Agiç, bununla ilgili hükümetin olumlu çalışmaları olduğunu hatırlattı. Sigortacılığın geçmiş yıllara göre yükselme trendini yakaladığı gerçeğini göz ardı etmeyen Agiç, şöyle konuştu; ‘Sigortacılık sektörünün ekonomi içinde önemli bir yeri olması nedeniyle, sigortacılık alanında uzmanlaşmış insanlara da ihtiyaç vardır. Finansal piyasalar içinde özellikle ülkemizdeki refah seviyesinin artışına bağlı olarak sigorta bilinci yükselmek zorundadır. Küreselleşme, finansal araçlardaki çeşitlilik ve finansal piyasaların birbirleri ile entegrasyonu, sigortacılık alanında eğitim almış, yetişmiş eleman ihtiyacını artırmaktadır. Sigortacılık, ülke ekonomisinin gelişimini gösteren önemli bir göstergedir. Bu nedenledir ki Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gibi dallarda hükümetimiz ciddi çalışmalar gerçekleştirmektedir.’

HER BÜTÇEYE UYGUN SİGORTA MUTLAKA VARDIR

Agiç, ülkemizin sürekli artan nüfus oranı nedeniyle sigorta konusunda oldukça verimli bir konumda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi; ‘Ancak gerek geçmiş dönemlerde yaşanan kimi olumsuzluklar, gerekse sosyo-ekonomik şartlar nedeniyle sigortacılık sektörü olması gereken tabloyu çizememektedir. En önemli risk yönetim modeli olan sigorta henüz ülkemizde temel ihtiyaçlar sıralamasında oldukça alt sıralarda yer almaktadır. Kişilerin eğitim seviyesi, ekonomik durumları ve güven problemi en büyük engellerden bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek can gerekse mallarımıza dair risklerin ne zaman, nasıl ve ne kadarlık bir zararla karşımıza çıkacağını kestirmek mümkün değil. Ancak, ihtiyacımıza yönelik sigortaları şimdiden temin ederek, en azından önlem alma yolunda, anlamlı bir çaba gösterebiliriz. Özel sigortalar, kişilerin kendi istek ve tercihlerine göre yapılmaktadır. Zorunlu trafik sigortası  ve zorunlu deprem sigortası  haricinde tüm özel sigortalar isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Kişiler ve kuruluşlar istedikleri şirketi ve sunduğu poliçeleri seçme ve kapsamını değiştirme hakkında sahip olmaktadırlar. Ayrıca kişiler ödeyecekleri prim miktarını da kendileri belirleyebilmekte, bu durum da sektörün rekabete çok açık olmasını sağlamaktadır.’

SİGORTA BRANŞLARI ÇOK ÇEŞİTTEN OLUŞUYOR

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin yayınladığı ve genel kabul gören sigorta branşları şunlardan oluşuyor; Kaza Sigortaları, Ferdi Kaza Sigortası Hastalık/Sağlık Sigortaları, Özel Sağlık Sigortası, Seyahat Sağlık Sigortası, Kasko Sigortası, Tekne ve Deniz Araçları Sigortası, Nakliyat Sigortaları, Emtea Nakliyat Sigortası, Kıymet Sigortası, Yangın ve Doğal Afet Sigortaları, Yangın Sigortası, Zorunlu Deprem Sigortası, Genel Zarar Sigortaları, Cam Kırılması Sigortası, Hırsızlık Sigortası, Makine Kırılması Sigortası, Makine Montaj Sigortası, İnşaat Sigortası, Elektronik Cihaz Sigortası, Dolu Sera Sigortası, Devlet Destekli Bitkisel Ürün Sigortası, Devlet Destekli Hayvan Hayat Sigortası , Devlet Destekli Kümes Hayvan Hayat Sigortası, Devlet Destekli Sera Sigortası, Devlet Destekli Su Ürünleri Sigortası, Hayvan Hayat Sigortası, Kümes Hayvanları Hayat Sigortası, Kara Araçları Sorumluluk Sigortaları, Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası, Genel Sorumluluk Sigortaları, İşveren Mali Sorumluluk Sigortası, Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Sorumluluk Sigortası, Asansör Kazalarında Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Sorumluluk Sigortası, Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası, Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası, Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası, Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası Mesleki Sorumluluk Sigortası, Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Mali Sorumluluk Sigortası, Kredi Sigortaları, Finansal Kayıp Sigortaları, Hukuksal Kayıp Sigortaları, Hayat Sigortaları.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu