Advert

Kazanan, her meslektaşımızı temsil etmeli

ÇUKSAD Başkanı ve EN-KA Sigorta Genel Müdürü Gökhan Çanakçı, SAİK seçimlerinden beklentisini bu sözlerle ifade etti;

Kazanan, her meslektaşımızı temsil etmeli
Kazanan, her meslektaşımızı temsil etmeli Nevzat UÇAK

Sigorta, insanların yaşadıkları süre içerisinde gerçekleşebilecek sosyal, ekonomik ve fiziksel risklere karşı tercih ettikleri korunma yollarından birisidir. Sigorta şirketleri belli bir prim karşılığında sözü edilen riskleri üstlenerek, rizikonun gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkacak kayıpların parayla ölçülebilen zararlarını karşılayan kurumlardır. Ülkelerin ekonomik kalkınma düzeyleri yükseldikçe, finansal tasarrufların milli gelir içindeki payı da yükselir. Mali sektör ne kadar gelişirse, finansal sistem de gelişmiş olur. Sigortacılık sektörü, mali sektörün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Ancak mali sistem içinde bu kadar önemli bir yeri olan sigortacılık sektöründe sorunlar hiç bitmiyor. Fiyat rekabeti, kar yaratamama, operasyonel verimsizlikler, yetişmiş insan gücüne sahip olamama, ülke geneline yaygınlaşamama ve daha birçok sorun, sigorta sektörünü uzun yıllardır zorlamaktadır. Bunun yanı sıra, Türkiye’de yer alan acentelerin yeterli derecede bilgi ve birikime sahip olmaları sağlanmalı, acentelik faaliyetinde bulunmak isteyen kişi ve kurumlar için kriterler geliştirilmesi gereklidir. Acentelerin hem temsil ettikleri sigorta şirketlerini, hem de sigorta sözleşmesi pazarladıkları müşterilerini memnun etmeleri amacıyla gerekli eğitim ve donanıma sahip olmaları esastır. Sigortacılığın ve acentelerin içinde bulunduğu durum ve ayrıca yaklaşan SAİK seçimleri hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Çukurova Sigorta Acenteleri ve Aracıları Derneği Başkanı ve EN-KA Sigorta Genel Müdürü Gökhan Çanakçı’yı ziyaret ettik. Samimi bir havada geçen sohbet sırasında, Gökhan Çanakçı önemli açıklamalarda bulundu, İşte Çanakçı’ya yönelttiğimiz sorular ve aldığımız cevaplar;
Uzun yıllardan beri sektörde yer alan biri olarak, sigorta ve sigortacılığın önemi hakkında neler söylemek istersiniz?
Dünya tarihi boyunca sigorta çeşitli formlarda hep var olmuştur. İnsan hayatı devam ettikçe tüm varlıkları tehdit eden riskler de var olacaktır. Tüm bu riskleri tek başına yüklenmek mümkün değildir. Bu riskler var oldukça da bir yandan riskleri ortadan kaldırmak için fiziki tedbirler alınacak, tamamen ortadan kaldırılamayan riskler için de daima, sigorta gibi finansal çözümler mevcut olacaktır. Sigortacılık sektörü burada devreye girerek karşılaşılabilecek risklere karşı bir teminat fonu oluşturuyor. Girişimcinin, iş insanının ve vatandaşın üzerindeki riskleri paylaşan bir ortak haline geliyor. Yani sigortacılık sektörü kara değil, riske ortak oluyor. Ekonominin gelişmesine ve büyümesine paralel olarak sigortacılık sektörü de büyümektedir. Sigortacılık sektörü gelişmediği takdirde müteşebbisler daha az risk almak durumunda kalacak, daha az ticari faaliyette bulunacak, neticede ekonomi yavaşlayacaktır. Ekonomiyi büyütmenin ve ticareti artırmanın yolu güçlü bir sigorta sistemine sahip olmaktır. Türkiye’de sigortacılık hizmetinin kalitesi günden güne yükselirken; insanların da sigortaya olan ilgisi de yavaş yavaş artıyor. İnsan hayatı için bu derecede önemli olan sigortanın sunumunda da hem devlet hem de özel sektör rol almaya devam edecektir. Sigortacılık sektörü, insanların ve işletmelerin risklerini üstlenmesi gibi temel işlevlerinin yanında toplanan primlerin ekonomiye büyük ölçüde kaynak yaratması, sektörün önemini artırarak gelişmesini olumlu etkilemiştir. Sigortacılık sektörü, sosyoekonomik kayıpların önlenmesi, sermaye birikimi ve kredi olanağı sağlaması, refahı ve vergi gelirlerinin artırması, istihdama katkısı ve uluslararası ekonomik ilişkileri geliştirmesi gibi fonksiyonlarından dolayı da önemini artırmıştır.
Sigortacılık sektörü, yakın zaman içinde SAİK’e yeni bir başkan seçecek. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?  
Mevcut Başkan Hüseyin Kasap, bildiğiniz üzere aday olmayacağını açıkladı. Zaten, Adana’da ki acentelerin çoğunluğu, SAİK’te bir değişim olması gerektiği kanısındalar.  Yarışın, Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi ve Çağrı Sigorta Genel Müdürü Levent Korkut arasında geçeceği görünüyor. İl delege seçimlerinden önce TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi ile görüşerek kendisine destek vereceğimizi ifade ettik. Fakat kendisi, ‘Kazanın gelin’ diyerek bize karşı siyaset yaptı. Seçimlerden bir gün önce de bir video yayımlayarak, seçmenden ADSAD’ı desteklemesini istedi. Bu bence talihsiz bir açıklamaydı. Murat bey SAİK’in başına gelirse bizim de Başkanımız olmayacak mı? Yaptığı açıklamayla acenteleri bölüştürmüş oldu.
İl delege seçimlerinin sonuçlarını nasıl yorumluyorsunuz?
TÜSAF, 23 derneğin bağlı bulunduğu bir federasyon. Her ilde bir tane dernekle çalışıyor. Adana’da ise iki tane mesleki dernek bulunuyor. Biri, Adana Sigorta Acenteleri Derneği (ADSAD) diğeri ise başkanlık görevini yürüttüğüm ÇUKSAD… SAİK İl Delege seçimleri öncesinde ADSAD’a çağrıda bulunarak tek ve güçlü bir liste halinde birleşme talep etmiştik. Her ilde 50 acenteye bir delege düşüyor. Adana’da ki delege seçimlerini ASAD kazandı. Kendilerini tebrik ediyoruz. Biz 3’ncü olduk fakat bizim amacımız Adana’da birlik oluşturmaktı. Bir önceki delege seçimlerinde 36 kişi oy kullanmıştı. Bu seçimde ise 296 kişi oy kullandı. Katılım oranının yüksek olmasında ÇÜKSAD olarak başarımız büyük. İlçelerde ki acenteler bu zamana kadar hiç yok kullanmamışlardı. Çağrılarımıza onlar da karşılık verdiler. Herkese ulaşıp, oy kullanmaya davet ettik. Delegenin ne işe yaradığını, ne iş yaptığını bilmeyen arkadaşlarımız vardı. Onları bilinçlendirdik. Sonuç itibariyle, ortak iradeyle belirlenmiş listeler hazırlandı. Daha önceki seçimler neredeyse habersiz yapılıyordu. Kendi aralarında tek liste yaparak başkanı seçiyorlardı.  İstanbul’da 40 delege bulunuyor. Seçimleri Levent Korkut kazandı. 23 ilde ki delegelerin toplam sayısı İstanbul kadar etmiyor. Murat Büyükçelebi Adana’yı kazanmış olabilir ancak işi çok zor. Bizim arzumuz Levent Korkut’un kazanmasından yana.
Yakın gelecekte ADSAD ile birleşme talebiniz olacak mı?
Aslında bunu istiyoruz ancak ego tatmini ve koltuk sevdasının buna izin vereceğini sanmıyorum. Ben ÇUKSAD’ın Başkanı olduğum gün, Sigorta Acenteleri İşveren Sendikası (SAİS) yönetiminde ki görevimden istifa ettim. Maalesef birkaç unvanı aynı anda taşımayı isteyen meslektaşlarımız var.
Birleşme kesinlikle mümkün olmazsa nasıl bir yol izleyeceksiniz?
Güçlenerek büyümeye devam edeceğiz. Şu an 119 üyemiz var. Eylül ayından itibaren üye sayımızı artırmak için çalışmalara hız vereceğiz. Kesinlikle seçim odaklı çalışmayacağız. Acentelerimize değer katma hedefinde olacağız. Çukurova Üniversitesi ve İŞKUR aracılığıyla, mesleğe yeni başlayanları biz eğiteceğiz. Bu şu an proje aşamasında. Mesleğe başlayacakların bizden sertifika almalarını şart koşacağız. Çünkü üniversite bitirip işbaşı yapan arkadaşlar son derece yetersiz ve tecrübesiz oluyor. Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü bitiren birine ‘Risk nedir?’ diye sorduğumda cevap veremiyor. Acente arkadaşım, yanına aldığı elemanı 4-5 ay boyunca eğitmek için uğraşmayacak. Ekran bilgisi, teorik bilgi ve pratikte elemanları biz yetiştireceğiz.  KOSGEB’i ilk bilgilendiren ve ilk program hazırlayan ÇUKSAD’dır.
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim
Ben teşekkür eder; Çalışmalarınızda kolaylık, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Saldırgan tutuklandı
Saldırgan tutuklandı