Advert

Adanalı çiftçiler sulamayı Konya’da öğreniyor

Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı kapsamında, suyun tasarruflu kullanımının yerinde görülebilmesi amacıyla, Yedigöze Barajı sulama alanında ki İmamoğlu ve Kozan çiftçilerine yönelik teknik gezi düzenlendi.

Adanalı çiftçiler sulamayı Konya’da öğreniyor
Adanalı çiftçiler sulamayı Konya’da öğreniyor Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ
Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin de katıldığı Konya gezisinde, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile TİGEM Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğü ziyaret edildi. Çiftçilere Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü yetkilileri tarafından yaptıkları çalışmalar ve  projeler hakkında bilgi verildi. Enstitünün araştırma alanları, kuraklık test merkezi ve laboratuvarları yerinde incelendi.
SULAMA SİSTEMLERİ YERİNDE İNCELENDİ
Adanalı çiftçiler, TİGEM Gözlü Tarım İşletmesinde de tarım arazilerini yerinde inceleyerek teknik bilgiler edindi. 288 bin 297 dekar araziye sahip olan Gözlü Tarım İşletmesi’nin 35 bin 129 dekar alanı sulanmakta olup, işletmede bulunan yağmurlama sulama, damla sulama ve Canter pivot sulama sistemleri yerinde incelendi. Ayrıca çiftçilere Konya Ovasında yetiştirilen ürün çeşitleri hakkında bilgi verildi. Daha sonra İşletmede bulunan hayvancılık tesisleri de gezilerek modern sağım ve süt soğutma sistemleri hakkında bilgi alındı. İki gün süren teknik gezi boyunca çiftçilere, Konya ilinin kültürel ve tarihi güzellikleri de tanıtıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anne cinneti: 3 çocuğunu keserek öldürdü
Anne cinneti: 3 çocuğunu keserek öldürdü
Şehidimizi uğurladık
Şehidimizi uğurladık