Advert

Güneş’in keyfini çıkarın

Adana’nın önde gelen firmalarından biri olan Güneş Turizm’in yöneticisi Gizem Arslan; Gezi organizasyonlarının Tarsus, Mersin, İskenderun ve Hatay’ı baz alarak düzenlenmesi halinde, Adana’nın turizmde başarılı olabileceğini söyledi. Arslan, ‘’Gönlümüz memleketimize turist gelmesinden yana ancak İstanbul, Bodrum, Kapadokya, Antalya gibi yerler varken insanlar Adana’yı pek cazip bulmuyorlar. Turizme yatırım yapılır da, Seyhan Nehri, kanallar ve denizler ön plana çıkarılırsa, süreç değişebilir elbette’’ diye konuştu.

Güneş’in keyfini çıkarın
Güneş’in keyfini çıkarın Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE – Bütün yorgunluğunuzu atacağınız, stresten uzaklaşacağınız bir tatil yapma imkanınız varsa hiç beklemeyin. Keyifli anlar yaşamak, yeni kültürler keşfetmek için çok fazla paraya da ihtiyacınız olmayabilir. Eğer bütçenize önem veriyorsanız, en ekonomik koşullar değerlendirilerek hazırlanan tur paketlerini inceleyebilirsiniz. Fakat, kaçak tur düzenleyen korsanların ağına düşmemeye de dikkat etmeniz gerekir. O nedenle siz siz olun, ucuzluğuna aldanıp da bilinmeyen markalarla alışveriş yaparak kendinizi dönüşü olmayan bir maceraya atmayın. Sonuçta hem pişman, hem mağdur olabilirsiniz. Doğru tercih anlamında bilgi edinmek için, turizm sektöründe Adana’nın en köklü ve güvenilir firmalarından biri olan Güneş Turizmi ziyaret ettik. Aile şirketinin yöneticilerinden Gizem Arslan, kaliteli bir tatilin ayrıntılarını okurlarımız için paylaştı.

Adana’da yaşayanların, ismine aşina olduğu firmanızla ilgili biraz bilgi verir misiniz?

Güneş Turizm, 8 Mayıs 1980’de, A belgeli Seyahat Acentesi olarak Adana’da kurulmuş bir aile şirketidir. Kurucusu olan babam M. Coşar Çopuroğlu’nun asıl mesleği mimarlık olup, turizm deneyimi 45 yılı aşmıştır. Çekirdekten yetişen iki kızı olarak, sektörde aktif çalışmayı devam ettiriyoruz. Ablam Ceren Seğmen; Koç Üniversitesi, İşletme Bölümü mezunudur. Ben ise Boğaziçi Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği’ni tamamladım. Yıllardır, yaklaşık 150 ülkeye yaptığımız gezilerdeki birikim sayesinde, bizim gibi gezme tutkusu olan kişilere farklı deneyimler yaşatıyoruz. 1980’den beri aynı ofiste, butik tarzda hizmet veriyoruz. Yıllara dayanan deneyimimiz ve farklı hizmet anlayışımızla yarattığımız güven bizi Türkiye’nin saygın bir acentesi konumuna taşıdı. Dünyayı iyi tanıyoruz, işimizde titiz çalışıyoruz ve ayrıntılara önem veriyoruz.

Öncelikleriniz ve misyonunuz hakkında neler söylemek istersiniz?

Hedefimiz hiçbir zaman şubeler açıp, onbinlerce kişiye hizmet vermek olmamıştır. Acente sahipleri olarak işin başındayız ve her şeyle birebir ilgileniyoruz. Bizim işimizde en önemli şeyin deneyim, titiz çalışmak ve birebir ilgi olduğunu düşünmekteyiz. Bizimle gezen müşterilerimiz Güneş Turizm ailesinin bir parçası olurlar ve büyük bir bağ oluşur. Turlarımızda oluşan güzel dostluklar yıllarca devam etmektedir. Gittiğimiz yerleri bir bütün olarak yaşatmak ve deneyimletmek isteriz. O yüzden turlarımızda her şeyden biraz dahil ederiz; kültür, sanat, yürüyüş, alışveriş, serbest zaman, yemek, gece hayatı, show, vs… Grup turlarımızda, ücret ödenen pakete hemen hemen herşey dahil olur ve gezi sırasında ayrıca ekstra tur, bahşiş parası vb. toplamayız. Ticari kaygıdan ziyade birinci önceliğimiz her zaman için müşteri memnuniyetidir. Biz çok fazla reklam yapmayı sevmiyoruz. Bizi zaten en iyi müşterilerimiz, dostlarımız tanıtır. Yeni gelen müşterilerimiz de çoğunlukla arkadaş/akraba tavsiyesiyle gelir. Amatör ruhumuz ve profesyonel deneyimlerimizle, her türlü seyahat organizasyonunuzda sizlere yardımcı olmaya hazırız. Keyifli bir turun temelinde iyi bir plan yatar.

Adanalı en çok nereleri görmek istiyor?

Adana’da büyük bir turist potansiyeli mevcut. Ancak biz çalışmalarımızı, yine de Adana ile sınırlandırmıyoruz. İzmir, Kayseri, Bodrum, Gaziantep, İstanbul ve Ankara’dan da birçok yolcu kitlemiz var. Avrupa, Afrika, Amerika, Uzakdoğu, Asya gibi birçok ülkelere turlar düzenliyoruz. Yurtiçinde Van, Karadeniz ve Kars gibi bölgelere de, çok sık olmamakla beraber turist götürüyoruz. Ağırlıklı olarak yurtdışı çalışıyoruz.

Asgari ücretli bir çalışan, tur imkanından faydalanarak gönlünce tatil yapabilir mi?

Her bütçeye uygun paketler var tabi. Açıkçası biz, asgari ücretli çalışana hitap eden bir acente değiliz ancak piyasada 700 TL’ye bir haftalık Karadeniz turları düzenleyen firmalar var. Erken rezervasyonlar da, ucuz bir tatile fırsat tanıyabiliyor.

Mesleğiniz gereği birçok ülkeyi görmüşsünüzdür. Sizce Adana’da olup da, başka yerlerde olmayan neler var?

Dünya genelinde 130 ülke gezdiğimi söyleyebilirim. Sorunuza net bir cevap vermem. Çünkü gelişmemiş ülkelerde de bulunuyoruz. Üzülerek söylüyorum ki, Adana bir turizm destinasyonu değil ne yazık ki. Daha çok yeme-içme ağırlıklı çevre illerden gelen oluyor. Maalesef, ülkemizde tarihe pek fazla önem verilmiyor. İngiltere mesela. Uyduruk bir tarihi esere dahi yüksek ücretlerle ziyaretçi alıyorlar.

Adana’ya yönelik farklı şehirlerden turlar düzenlenebilir mi?

Belki gurme turizmi, sağlık turizmi olabilir ancak diğer alanlarda Adana’nın tercih edilebileceğini düşünmüyorum. Adana ve çevresinde yer alan Tarsus, Mersin, İskenderun ve Hatay’ı baz alarak organizasyonlar düzenlenirse, daha başarılı olacağı kanısındayım.   

Size göre, Adana gelecekte turizmden hak ettiği payı alabilecek mi?

Bu biraz zor görünüyor. Gönlümüz, memleketimize turist gelmesinden yana ancak İstanbul ve Antalya gibi yerler varken yurtdışındaki insanlar Adana’yı pek cazip bulmuyorlar. Turizme yatırım yapılır da, Seyhan Nehri, kanallar ve denizler ön plana çıkarılırsa, süreç değişebilir elbette.

Yaz aylarında işleriniz yoğun olsa gerek?

Döviz fiyatları yükselince insanlar tasarruf etmeye yöneldi. Tatil şu sıralar, insanların deşarj olabilecekleri bir ihtiyaç olmaktan çıkıp, lüks sayılmaya başlandı. Son iki yılda bir düşüş hakim. Maddi imkanları yerinde olanlar, yüksek meblağlar çıkmadığı müddetçe tur gezilerini sürdürüyor. Fakat geliri daha düşük olanlar için aynı şeyi söyleyemem.

Kaç kişilik organizasyonlar düzenliyorsunuz ve katılımcılar istedikleri gibi rahat edebiliyor mu?

Tura göre değişiyor. 20 kişilik olan da var, 50 kişilik olan da… Genelde Avustralya ve Yeni Zelanda gibi uzak destinasyonlara 20 kişi giderken, Avrupa’da sayı 50’yi bulabiliyor. Döviz artışı nedeniyle yurtiçi turları ilgi gördü genelde. Isparta, Burdur ve Van gezilerimiz, 50’ye yakın kafilelerle gerçekleşti. Gelen bir daha geliyor. Bu da gayet rahat ettikleri ve her şeyin beklentilerine uygun olduğu anlamına geliyor.

Bu keyifli sohbet ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Ben teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Saldırgan tutuklandı
Saldırgan tutuklandı