Advert

Öfkeye karşı Tomatis

Öfkelendiğinizde kontrolünüz dışında gelişen gergin davranışlardan kurtulmak, sakinleşmek elinizde. Tomatis (Müzik Terapi) yöntemiyle birçok hastalığın tedavisi ve sorunların çözümünde başarı sağlayan Neoterapi Merkezi Kurucusu Psikolog Yasemin Kutlu Varan, aynı yöntemle bireyin öfkesini kontrol edebileceğini söyledi. Varan, ‘’Öfke, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen son derece doğal, evrensel ve insani bir tepkidir. Öfke uygun ifade edildiğinde sağlıklı bir duygudur. Ancak kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüştüğünde kişinin yaşamında son derece önemli sorunlar açabilmektedir’’ dedi.

Öfkeye karşı Tomatis
Öfkeye karşı Tomatis Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE – Tamamen normal, sağlıklı, insani bir duygu olan öfke, kontrolden çıktığı zaman yıkıcı olabiliyor, bireyin ve toplumun yaşam kalitesini bozabiliyor. Neoterapi Merkezi Kurucusu Psikolog Yasemin Kutlu Varan’a göre; Öfke, genellikle dışa vurulamayan gerçek duyguların birikimi sonucu ortaya çıkan bir patlamadan ibaret. Varan, bu yaklaşımın bir salgın gibi en küçük sosyal birimden, ülke geneline yayılabileceğine de dikkat çekiyor. Dünkü sayımızda Neoterapi merkezinde uygulanan Biorezonans ve Tomatis yöntemleri hakkında bilgi vermiştik. Bugün ise Tomatis yönteminin içeriği hakkında detaylardan bahsedeceğiz. Tomatis’in (Müzik Terapi) etkisinin ilgimizi çekmesi, Türkiye’de yeni yaygınlaşmaya başlayan bir yöntem olmasından kaynaklanıyor. Varan’a, ‘Bu yöntem adli olayların engellenmesine de yardımcı olur mu?’ diye sorduk.

 

Psikolog Yasemin Kutlu Varan kimdir? (ÇERÇEVE İÇİNDE VERİLECEK)

Almanya’nın Regensburg kentinde dünyaya gelmiştir. İlköğretimine Almanya’da başlayan Varan, daha sonra eğitimine Türkiye’de devam etmiştir. Ortaöğretimini Adana Gündoğdu Koleji’nde, lise eğitimini Adana Erkek Lisesi (Süper Lise Bölümünde) okul birincisi olarak tamamlamıştır. 2001 - 2002 Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümünü bitirmiştir. Brussel Capital Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında mastırını tamamlamıştır. Etkili iletişim kurma teknikleri ve Psikoteknik değerlendirme alanlarında hocası Prof. Dr. Üstün Dökmen’in büyük etkileri olmuştur. Engelli çocukların yaşadığı problemler konulu bitirme tezini Prof. Dr. Zehra Yaşın Dökmen danışmanlığında tamamlamıştır. İşitsel algı, stres, öfke kontrol bozuklukları, dikkat ve iletişim becerilerinde etkili olan ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanılan Tomatis Metodunun eğitimini alarak uluslararası Tomatis Uzmanı olmuştur. Kendini geliştirme adına Montessori Eğitimine de katılmış ve Montessori Eğitmeni olmuştur. Daha sonra Süleyman Demirel Üniversitesinde Aile Danışmanlığı Eğitimi ve Öğrenci Koçluğu ile Eğitim Danışmanlığı sertifikalarını almıştır. Ayrıca Çocuk Objektif Testleri ve Wisc-R Zeka testi uygulayıcı eğitimlerinin de tamamlamıştır. Viyana test Sistemleri kullanıcı lisans seminerlerine katılarak Psikotek Danışmanlık’ın kayıtlı kullanıcısı olmuştur. Ankara,Antalya ve Adana’da Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerinde, Psikoterapi merkezlerinde anaokullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde profesyonel olarak görev yapmıştır.  Ayrıca “Etkili İletişim Nasıl Kurulur?” konusunda da çeşitli kurumlara, anaokullarına ve şirketlere eğitimler vermektedir. Etkileşimli Aile Eğitim Sempozyumlarına, Ulusal Özel Eğitim Kongrelerine katılmış, Millî Eğitim Bakanlığı Seyhan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen özel eğitim sempozyumlarında konuşmacı olarak katılmıştır. Bu çalışmalarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığınca ödüllendirilmiş ve Teşekkür Belgeleri almıştır. 2 - 17 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerde çeşitli gelişim, zeka, dikkat, resim, objektif, aile ve bireysel test uygulamaları yapan Varan daha sonra Biorezonans eğitimleri almıştır. Sigarayı bırakma, alkolü bırakma, alerji kaynaklı problemler, zayıflama, kötü alışkanlıklardan kurtulma, psiko-somatik terapi konularında eğitimler alarak Neoterapi Rezonans kullanmaya başlamıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Müzik terapisi tam olarak nedir?

Müzik terapi, bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır. Müzik terapide ritim, melodi ve armoni gibi müzik unsurları tedavi amaçlı kullanılır. Eski tarihlere dayanan kullanım alanları mevcuttur. Apollon, kaygıların hafifletilmesi, Pisagor; Öfke kontrolü, umut aşılama, Homeros; Kanama problemleri, Gallen, böcek ısırmaları gibi konularda müziği kullanmıştır. Antik Yunan’da müziğin kullanımı epilepsi, depresyon, sıla hastalığı-melankoli, mani, cinnet, somnambulizm, letarji, katatoni, histeri, felç, afazi, tarantizma, gut, ateşli hastalıklar, romatizma, çeşitli ağrılar, veba, kızamık, kuduz konularında etkili olmuştur. M.Ö. 3000-2000 yılları arasında Anadolu’ya yerleşen Oğuzlar’ın müziği, Şaman müziğine kaynak gösterilir. Şamanların, davulu ve Kırgız Türkleri’nde Baksı denen kopuzcuların, kopuzu sihir ve tedavide kullandıkları ve bu kişilerin de kutsal sayıldıkları, halk içinde insan ruhunun uzmanı olarak maneviyatlarına eşlik ettikleri bilinir. Kırgız Türklerinde baksı, bir nevi şamandır ve müzik, şiir ve dansla hastasını iyileştirmeye çalışır.

Müzik terapisi ile Tomatis arasındaki fark nedir?

Müzik terapisinde, müziğin kendisi, danışanı bir duygu ve yaratım sürecine sokmak için kullanılırken, Tomatis Metodunda ise Geçitleme yoluyla ses zıtlığı etkilerinin yaratılması gibi Tomatis parametrelerinin devreye sokulması için müzikten yararlanılmaktadır.

Tomatis Metodu ile diğer dinleme yöntemleri arasındaki fark nedir?

Tomatis Metodundan türetilmiş diğer yaklaşımların genelinde, Tomatis etkisini doğuran teknik parametrelerin sadece bazıları kullanılmakta, örneğin sadece Mozart müziğine, kemikten iletime ya da yüksek frekanslı ses filtrelerine yer verilmektedir. Tomatis Metodu ise tüm bu parametrelerin bir arada kullanıldığı, gelişkin bir programdır.

Tomatis ile herhangi bir müzik CD’si, Ipod veya MP3 çalar arasındaki fark nedir?

Sıradan CD’ler, Ipod ve MP3 oynatıcılara kaydedilmiş müzikler, Tomatis etkisinin ortaya çıkmasını sağlayacak ses işleme uygulamalarına izin vermemektedir. Tomatis etkisi, insan sesi ve müziğin, tescilli özel aygıtlarla, “Geçitleme” gibi belli teknik parametreler üzerinden ve özel “Gecikme” ayarlarıyla işlenmesini gerektirmektedir. Tomatis Metodundan söz edebilmek için, tescilli aygıtlar kullanılmasının, sadece özel eğitimden geçmiş, uzmanlarca uygulama yapılmasının zorunlu olduğu unutulmamalıdır.

Son yıllarda kadına, hayvana ve çocuğa karşı şiddet olaylarında artış yaşandı. Tomatis adli olayların engellenmesine yardımcı olabilir mi?

Avrupa’da en ufak şiddet olaylarına karışan bireyler dahi, psikolojik eğitime ve terapiye tabi tutuluyor. Türkiye’de de benzer uygulamaların yeni yeni başladığını görüyoruz. Birey eğitimi çocukluktan başlar. Çocukluğunda eğitilmemiş birinin 20’sinden sonra suça karışmasını önlemek biraz güçtür ama imkansız da sayılmaz. Mesela frenlenebilir. Müziğin insanlar üzerinde psikolojik bir etkisinin olduğu sürekli olarak vurgulanmakta, hatta bu etkinin sadece insanlar üzerinde olmadığı diğer canlı türleri üzerinde de olduğu birçok bilimsel çalışmada anlatılmaktadır. Müziğin bu yönü onun bazen bilim adamları tarafından insanlardaki psikolojik bir hastalığın tedavisinde kullanılmasına, bazen de diğer canlılardan (özellikle hayvanlardan) daha iyi verim almak amacıyla kullanılmasına yol açmıştır.

Tomatis terapisinin fiyatları her bütçeye uygun mu?

Asgari ücretli bir çalışan dahi faydalanabilir. Uygulamaya göre fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor ama kimsenin ödeyemeyeceği rakamlar çıkmıyor.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

Ben teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te