Advert

Yerel yönetimlere ‘imar’ uyarısı!

İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, Adana’nın imar konusunda büyük sorunlar yaşadığını söyledi

Yerel yönetimlere  ‘imar’ uyarısı!
Yerel yönetimlere  ‘imar’ uyarısı! Nevzat UÇAK

 İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, Adana’nın yıllara dayalı en büyük sorunun imar alanında yoğunlaştığını savundu. Zekeriya Turanbayburt , “İmar plan uygulaması iptallerinin, plan değişikliklerinin, onaylı projeye uygun olmayan yapı üretiminin eksilmediği Adana’da,  imar sorunlarının çözüme kavuşturulamadığını”  belirtti.  

“İMAR SORUNU SÜRÜYOR ”
“İmar sorunlarının çözümü için vatandaşlarla, kurumlarıyla, yerel yönetimleriyle hepimize görev ve sorumluluk düşmektedir” diye Turanbaybuurt, “Ancak hiç kuşku yok ki bu görev ve sorumluluk birincil olarak bu çalışmaları yapmak üzere göreve talip olup seçimler sonucu bu sorumluluğu yerine getirmek üzere göreve başlayan yerel yönetimlere düşmektedir” diye konuştu.  

“KOLAY OLMADIĞINI BİLİYORUZ”

“Adana’nın yıllara dayalı sorunları olduğunu, plansız büyümeyle çarpık yapılaşan kentimizde bu sorunların çözümünün kolay olmadığını biliyoruz. Özellikle imar sorunları kentimizde başlı başına önemli bir sorundur. İmar plan uygulaması iptallerinin ve plan değişikliklerinin eksilmediği Adana’da,  imar sorunları maalesef çözüme kavuşturulamamıştır. İmara açık arazilerin sayısı ve büyüklüğü kısıtlıdır. Bina üretim sürecindeki bu durum, şüphesiz ki pek çok kesim açısından sıkıntı yaratmaktadır. Ancak bu durumun, usulsüzlüklerin yapılması için gerekçe oluşturmayacağı son derece açık ve nettir”.

ŞİKAYETLER ARTIYOR!
“ Bazı inşaatlarda projeler üzerinde oynamalar yapılarak haksız kazanç sağlandığına dair şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. İmara uygun olarak hazırlanan ve onaylatılan projeye, üretim aşamasında uyulmadığı, yapılan değişikliklerle inşaat alanının genişletildiği; etik dışı bu uygulamanın hukuksuzluğa, firmalar arasında haksız rekabete neden olduğu ve bu duruma da ilgili idarelerden göz yumanların olduğu Şubemize iletilmiştir. İlgili idarelerin, özen göstermesi ve denetlemesi durumunda bu usulsüzlüklere meydan verilmeyeceği düşüncesindeyiz.”

 

 

 “İMAR AFFI, YENİ SORUN DEMEK ”
“Seçim öncesi gündeme giren ruhsatsız yapılara yapı kayıt belgesi verilmesi içeren düzenlemenin, bu sorunları körüklediğini düşünüyoruz. İmar afları, daha önceki uygulamaların da gösterdiği gibi zaten sıkıntılı bir durumda olan yapı stokuna, yeni kaçak yapıların eklenmesine gerekçe oluşturarak, yeni sorunlar yaratacaktır. Devletin görevi insana değer vererek, sağlıklı konutlarda yaşamasını sağlamak, kamu yararını gözeterek yapı stokunu güvenilir, dayanıklı duruma getirmek için önlem almak, denetimi ve bunu sağlayacak düzenlemeleri yapmaktır, kaçak yapıları affetmek değildir.”

 ETİK VE GÜVENLİ ÇALIŞMA
“Rant hesabı, siyasi ve kişisel çıkar gütmek, bunu yapanlara karşı çıkmamak insan hayatına mal olacak durumlar yaratmaya neden olacaktır. Ülkemiz, önemli deprem kuşakları üzerindedir. Önümüzdeki günlerde, 17 Ağustos tarihinde, ülkemizin en yıkıcı depremlerinden Marmara depreminin üzerinden 19 yıl geçmiş olacak. Kaybettiğimiz canlar ve acılar unutulmamalıdır. Bu nedenle diyoruz ki; barınma hakkını birebir ilgilendiren imar, inşaat, kentsel dönüşüm, riskli yapı ve benzeri tüm bu konular bilimsel, etik, güvenli bir çalışma anlayışı ile imara uygun tasarımlarla, projelere uyularak ve düzgün denetimle hayata geçirilmelidir. Yerel yönetimlerden beklediğimiz budur.”

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te