Advert

Kent Kart gelirimize ortak oldu

Adana’da, 1 Ağustos’tan itibaren özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda paralı binişlere son verilmesini değerlendiren Barkal Minibüs kooperatifi Başkanı Halil Kocabaş, ’’Hiç bilmediğimiz, tanımadığımız, Adana ile hiçbir bağı ve bağlantısı bulunmayan Kent Kart uygulamasına sahip bir şirkete, her ay kazancımızın yüzde 3,85’ini veriyoruz. Yani firmayı gelirimize ortak ettik’’ dedi.

Kent Kart gelirimize ortak oldu
Kent Kart gelirimize ortak oldu Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ

BÖLGE – Adana’da, 1 Ağustos’tan itibaren özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda paralı binişlere son verilip, Kentkart, Araçkart ve temassız kredi kartlarıyla toplu taşıma uygulamasına geçilmişti. Barkal Minibüs Kooperatifi Başkanı Halil Kocabaş, uygulamanın esnafa ve Adana’ya bir yararı olmadığını, kazanan tarafın Kent Kart şirketi olduğunu savundu.

KAZANCIMIZA ORTAK OLDULAR

Kent Kart ile yapılan binişlerin 2 lira 55 kuruş olduğunu hatırlatan Başkan Kocabaş, ‘’Vatandaşın Kent Kart’a yönlendirilmesi için tek binişlik elektronik kartların fiyatı 3 lira olarak belirlendi. Bu sistemden sonra gelirimiz bir nebze olarak arttı görünse de aslında artan giderlerimiz oldu’’ diye konuştu. ‘’Hiç bilmediğimiz, tanımadığımız, Adana ile hiçbir bağı ve bağlantısı bulunmayan Kent Kart uygulamasına sahip bir şirkete, her ay kazancımızın yüzde 3,85’ini veriyoruz’’ siteminde bulunan Halil Kocabaş, ‘’Yani firmayı gelirimize ortak ettik’’ dedi.

BÜYÜKŞEHİRE 2.50 ÖDEMEYE RAZIYIZ

Kocabaş, yüzde 1,60 oranında da Büyükşehir Belediyesi’ne pay verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu; ‘’Toplamda yüzde 5,45 oranında bizden kesinti yapılıyor. Ayrıca bu kesinti, bürüt kazanç üzerinden sağlanıyor. Şoföre yevmiye ödüyor, günde 300 liralık mazot alıyoruz. Günlük araç başı 700 lira olan kazancın 300 lirası mazota gidiyor, 130 lirası şoföre yevmiye veriliyor, 38 lira 15 kuruşu Kent Kart ve Büyükşehir Belediyesi’ne kesiliyor. Vergi ve yedek parçaları da hesaba katarsak bırakın kar etmeyi, içeriye giriyoruz. Keşke Kent Kart yerine Büyükşehir Belediyesi’ne yüzde 2,50 oranında ödeme yapsaydık. Bu razı olurduk çünkü kesinti bize hizmet olarak geri dönerdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, sistem oturunca 1,60’lık kesintiden indirim yapacağına dair söz vermişti. Bu söz yerine getirilirse kısmen rahatlamış oluruz.’’

YÜKSEK VERGİLER BELİMİZİ BÜKÜYOR

Yüksek vergilerin dolmuşçu esnafına bir kazanç bırakmadığına da değinen Halil Kocabaş, ‘’Basit usul vergi mükellefiyiz. Her sene belirlenen rakam üzerinden vergi öderiz. Yine bürüt üzerinden işlem yapıldığı için kazancımız değil, ciromuz artıyor. Vergimizi net üzerinden ödemiş olsak, bu kadar yüksek rakamlar karşımıza çıkmayacak’’ dedi.

ULAŞIMIN ÖZELE DEVREDİLMESİ GEREKİYOR

Zarar ediyor olsalar bile uzun vadede umutlu olduklarını dile getiren Kocabaş, ‘’Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşım Master Planı çerçevesinde, yolcu sayımı yaparak Adana’nın ihtiyacı olan otobüs sayısını belirlemesi ve kendisinin çekilerek ulaşımı özele devretmesi kurtuluş reçetemiz olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

YAKIN ZAMANDA ZAM TALEBİMİZ OLABİLİR

Kocabaş, ilerleyen günlerde zam talebinde bulunabileceklerini kaydederek, sözlerine şunları ekledi; ‘’Mazot fiyatları her geçen gün artıyor. Litresini 5 lira 70 kuruştan satın alıyoruz. 8 liraya çıkarsa, kontak kapatacak halimi yok ama zam istemekten başka çaremiz de olmayacak. 25 kilometrelik güzergahlarımız var. Takdir edersiniz ki dolar yükseldikçe yedek parça fiyatları, lastik fiyatları, akü fiyatları da yükseliyor. Krikoyu bile dolarla hesaplayıp satıyorlar.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te